И. Совсун: принятый бюджет принесет разные новости

Учителей ожидает незначительное увеличение зарплат, а для ученых все останется почти без изменений

И. Совсун: принятый бюджет принесет разные новости

Автор: Инна Совсун, народный депутат Украины.

Прийнятий бюджет на наступний рік принесе освітянам як хороші, так і невтішні новини. Шкільних вчителів очікує незначне збільшення зарплат, для науковців все залишиться майже без змін, а розподіл коштів на університети стане ще менш прозорим, ніж раніше.

Школи

Що змінилося порівняно із першою версією бюджету? Видатки на освіту зросли на 6 млрд гривень. Насамперед через додаткові 3,75 млрд грн субвенції на покращення соціального захисту окремих категорій педпрацівників закладів середньої освіти. Ці гроші підуть на одноразові виплати молодим вчителям зі стажем до 10 років і на перерахунок субвенції відповідно до кількості учнів на початок цього, а не минулого навчального року. Такий перерахунок означає, що громади, у яких кількість дітей зросла, — насамперед Київ та обласні центри — отримають більше грошей, а от ті, де дітей поменшало, отримають менше.

Також уряд додав у бюджет 1,5 млрд грн на створення сучасного навчального середовища в опорних школах. Необхідний крок для того, аби почати вирішувати проблему розриву у навчальних досягненнях між дітьми з великих міст і решти території країни. Але питання — чи достатній.

Наука

У другій версії бюджету програма підтримки пріоритетних напрямів наукових досліджень у закладах вищої освіти зросла у 4 рази — до 400 млн. На професійно-технічну освіту також трохи додали грошей — зі 100 млн грн до 259 млн грн зросло фінансування програми на створення навчально-практичних центрів сучасної професійної освіти.

Видатки на науку до другого читання, на жаль, так і не зросли — Національна академія наук України отримає 3,95 млрд грн. Втім, деяким з галузевих академій грошей таки додали. Національна академія медичних наук таки отримала додаткових 100 млн грн, а академія правових наук — 10 млн грн.

Загалом видатки на науку складуть 0,16% ВВП, що є неприйнятно низьким показником.

Вища освіта

У вищій освіті було запропоновано деякі позитивні зміни: створення окремої програми — «Фонду розвитку вищої освіти». Саме таку ідею пропонують депутати «Голосу» у своєму законопроєкті про реформу фінансування вищої освіти. Це рішення могло б допомогти із проблемою розподілу коштів — зробити його прозорим та зрозумілим.

Але при цьому обсяг коштів, які були виділені на капітальні видатки, було скорочено удвічі порівняно з 2019 роком. Тому я подала правку — збільшити видатки по цьому Фонду. Ця правка Бюджетним комітетом не була прийнята. Натомість запропонували, щоб кошти Фонду розподіляли члени Бюджетного комітету. Таке рішення створює ризики ручного управління і робить розподіл грошей ще більш політизованим.

Оригинал

Освіта.ua
14.11.2019

Популярные блоги
И. Редько: о ненормированной умственной работе учеников Когнитивный диссонанс на фоне любви к своей стране и желания жить, учиться и развиваться здесь
Виктор Мисан: о чем думают украинские учителя В школах – полный разгул «демократии» и «академической свободы», что сверху, что снизу 
Т. Ефимова: когда исчезнет из школ совдепия с подарками? Когда исчезнет из школ совдепия вместе с подарками, подхалимством и никому не нужными активностями?
Н. Борисенко: волшебная палочка и валериана для учителя Учителя просто выгорают, и у них не хватает жизненных сил дать детям все то, что они могли бы
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Евген
Добре що заробітна плата депутатів, до числа яких належить дана пані, вимірюється в десятках тисяч .