В. Онацкий: выпускники не получат свидетельства

Получив документ об образовании, ученик может выбрать, продолжать ли учебу в учреждении, которое закончил

В. Онацкий: выпускники не получат свидетельства

Автор: Владимир Онацкий, заместитель директора по учебно-воспитательной работе.

Про Печкіних в освіті, або чому випускники не отримають свідоцтва.

Так вже сталося у моєму житті, що десять класів я не закінчував. Вистачило восьми років шкільного життя, щоб зрозуміти, чим хочу займатися, де вчитися, ким бути. Ні, в школі все було нормально: улюблені вчителі, чудові друзі. Але була мрія – Київське міське педагогічне училище №1, у багатьох моїх однокласників теж були плани продовжити здобувати середню освіту в училищах чи технікумах. Так було, і шкільні вчителі завжди підтримували наш вибір.

Мені пощастило: я поступив до омріяного училища і, мабуть, всотав у себе той дух освітянської свободи, що панував у цьому закладі. Мабуть, саме атмосфера педучилища не дає мені і зараз просто мовчки сприймати те, що відбувається в освітній царині.

Сьогодні мова про дев’ятикласників. Через три тижні вони складатимуть ДПА, а ще через місяць вони мали б отримати свої перші справжні освітні документи – свідоцтва про базову середню освіту. Це важливий момент у житті кожної людини. Кожен дев’ятикласник вважає себе вже дорослою людиною. Він уже отримав паспорт і чекає на документ про освіту. Він хоче почути, як до нього ті дорослі, які багато років зверталися по імені, звернуться ще й по батькові. Він хоче побачити цей документ, принести батькам, порадувати їх. І це природно. Батьки також очікують на цю подію. Вони йшли до цього дня 15 років. Це 15 років їхнього життя. І врешті, він сам прийме рішення, де і як продовжувати навчання. Він – випускник.

І школа вже готова до цього. Завершується навчальний процес, проводяться підсумкові контрольні, консультації перед ДПА. Вже замовлені свідоцтва про базову загальну середню освіту, визначена дата врочистого вручення цих документів – у нас це 18 червня. Усе відповідно до чинного законодавства.

Так, у пункті 1 статті 40 Закону України «Про освіту» зазначено, що після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти отримують відповідний документ про освіту, а таким документом про освіту для випускників дев’ятих класів є свідоцтво про базову загальну середню освіту. Інформація про видані документи вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту.

Отже, документи про освіту мають бути видані випускникам. Варто зазначити, що на самому документі про освіту зазначається дата його вручення, тобто у навчальному закладі має саме в цей день зібратись педагогічна рада, ухвалити рішення про видачу свідоцтв про базову загальну середню освіту та випуск учнів з основної школи, директор школи має видати про це відповідний наказ, урочисто проголосити його, вручити документи про освіту та оформити це вручення в книзі видачі документів. По суті, це зрозуміло. Так було завжди. І це логічно, бо учні завершили навчання в основній школі. Так вимагає закон.

Однак так не буде, бо МОН України змінює цей порядок (наказ МОН №367 від 16.04.2018 року). Цей документ готувався поспіхом, усі чекали на порядок прийому до перших класів. І на зауваження стосовно інших моментів ніхто не звернув увагу. Тепер доводиться ще раз наголошувати: документ у частині випуску учнів з основної школи практично не прописано, а ті положення, що там містяться, суперечать іншим нормативним актам. Так, у главі IV визначено виключні підстави відрахування зі школи:

  • 1) учні здобули повну загальну середню освіту та отримали відповідний документ про освіту (не наш випадок, це про одинадцятикласників);
  • 2) зараховані до іншого закладу освіти для здобуття повної загальної середньої освіти (може, і наш випадок, але ж як вступати до коледжу, якщо документу про освіту на руках немає);
  • 3) переводяться до іншого закладу освіти (це про перехід до інших шкіл);
  • 4) вибувають на постійне місце проживання за межі України.

Тобто взагалі відсутня підстава відрахування зі школи у зв’язку зі здобуттям базової середньої освіти. Відтепер документ про освіту випускник дев’ятого класу може отримати лише за умови написання письмової заяви про відсутність бажання переходити до 10 класу (такий висновок можна зробити з п.1 розділу 4 глави ІІ, однак і він дуже умовний, чітко це не прописано). При цьому, відрахувавшись зі школи, учень втрачає гарантоване право на продовження навчання у цьому навчальному закладі.

На мій погляд, така позиція суперечить, як самому Закону України «Про освіту», постановам КМУ, так і духу, і логіці самого процесу освіти. Учень має отримувати не лише знання, а й документи про рівень здобутих знань. Отримавши документ про освіту, учень має право визначитись, чи продовжувати освіту в закладі, який закінчив, чи в іншому навчальному закладі. Закріпачення учнів за навчальними закладами – це поганий сигнал.

Хтось може сказати, що МОН діє в інтересах учнів, намагається захистити їх від керівників навчальних закладів, які тільки сплять і бачать, як відрахувати учнів зі школи. Це хибна думка. Дійсно, є випадки, коли педагоги радять учням після 9 класу опановувати професію. І в цьому є логіка. Правильність цього підтверджується багатьма долями людей. З іншого боку, Конституція на боці учня і він має мати право повернутися туди, де закінчив 9 класів. Є судова практика, коли керівники, які відмовляли учням у зарахуванні до 10 класу, були звільнені з роботи за п.3 ст.41 КЗпП України.

Уся ця тяганина нагадала мені героїв улюбленого мультфільму. Ну, не хочу я бути Печкіним: тримати в руках свідоцтва про освіту, але не видавати. А ви?

Оригинал

Освіта.ua
16.05.2018

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев