О. Мусиенко: о срыве вступительной компании

«Доброчесность» образования и вступительная кампания явно под угрозой срыва: что делать?

О. Мусиенко: о срыве вступительной компании

Автор: Оксана Мусиенко, образовательный эксперт, андрагог, политолог.

Пані Гриневич, хтось відповість за зрив вступної кампанії?

Із нерадісним трепетом і сумом згадую процес організації вступної кампанії у своєму коледжі. Гаряча пора прийому абітурієнтів, апогей річної профорієнтаційної, маркетингової роботи колективу, зрештою – визнання нашої спроможності і професійності на високо конкурентному ринку освітніх послух. Для мене, як директора, це була пора жнив, де урожаєм була довіра молодих людей і їхніх батьків, які серед інших обирали саме наш заклад. Це був час «збирання» плодів нашої неймовірно важкої роботи «з набору».

За тим, як триває вступна кампанія-2017, спостерігаю зараз збоку. В основному з матеріалів інтернет-ЗМІ та емоцій на сторінках Fb, обговорення з батьками вступників, що звертаються по допомогу… отримую сумбур емоцій і відчуттів.

Коли в Україні вводили єдину державну електронну базу освіти (ЄДЕБО) у 2012 році, цей інструмент сприймався як щось прогресивне, таке, що відповідає вимогам часу і забезпечить інновації в освіті. Та за час користування цією системою її назва почала сприйматися як образливе слово, а зараз – просто як лайка і найнижчий ступінь приниження гідності для її користувачів. Щоб дізнатися, що думають люди, далеко ходити не треба.

«7 років у Приймальній - такого ще не було!!! Це просто жах!» – зі сторінки у Фейсбук.

«Карикатура організації прийому» - зі слів директора навчального закладу.

«Прохання до МОН та розробників системи: ми терміново просимо вирішити проблеми з нарахуванням додаткових балів призерам олімпіад, інакше будемо змушені звернутися до суду за відшкодуванням моральних збитків як мінімум. Це просто жах, а не вступна кампанія», - коментар на Оsvita.ua.

«Якщо абітурієнт невірно виставив середній бал атестата і зареєстрований не у нас першим, ні він, ні ми це змінити не можемо... А таким чином і допустити його до конкурсу... Ми їм пишемо. Відповіді нуль. При зарахуванні буде армагедон», - зі сторінки у Фейсбук.

Чому так сталося?

Правилами прийому до вищих навчальних закладів у 2017 році передбачено подання заяв на участь у конкурсі до вступу та супровідний пакет документів в електронному вигляді. Для цього кожен абітурієнт створює собі електронний кабінет у ЄДЕБО (така можливість була надана з 29 червня – здавалося б, - завчасно).

Тяжка доля спіткала вступників-авторів 40 тисяч заяв, які «зникли». Це сталося тому, що «зависла» система, згубилися зв’язки між заявами  абітурієнтів і реєстром результатів ЗНО. На це є вже офіційна версія пояснення заступника міністра освіти та науки Володимира Ковтунця: «Заяви абітурієнтів залишилися в системі ЄДЕБО, абітурієнтам необхідно їх поновити». Цілком зрозуміло, що реакцією абітурієнта (його батьків) на таку ситуацію буде обурення.

У ручному режимі, похапцем, не вносячи змін до Умов прийому на 2017 рік, які затверджені Наказом МОНу і зареєстровані в Мін’юсті та мають діяти протягом календарного року, своїм листом «Щодо умов прийому» міністерство дає можливість вступнику з 15 липня 2017 року подати заяву та документи в паперовій формі – якщо в присутності представника приймальної комісії вишу буде перевірена неможливість створення електронного кабінету вступника.

Іншим листом приймальним комісіям, що здійснюють прийом документів для отримання спеціальностей за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст», дозволили вносити до ЄДЕБО дані вступників до 22 липня, де, відповідно до Умов, прийом документів тривав з 1 липня і завершився 14 липня, а зараз там уже проходять вступні випробування.

І це при тому, що «Програмне забезпечення в цілому працездатне, всі основні функції, передбачені технічним завданням, реалізовані».

Великим клопотом для працівників приймальних комісій є відсутність можливості редагувати конкурсний бал; відсутність можливості до вже зареєстрованих заяв додавати документи. Хіба не повинен був розробник передбачити такі функції для користувача?

Оцінки за вступні випробування доведеться вносити вручну до кожної заяви, - з екзаменаційної відомості автоматично вони не «підтягуються», хоч раніше така опція була у базі. Так само, як і рейтингові списки, будуть формуватися в ручному режимі секретарями приймальних комісій.

Мій відповідальний і повністю залучений у процес вступу колега в один із днів роботи приймальної комісії відправив 18 листів-запитів на електронну адресу ДП «Інфоресурс», що є адміністратором ЄДЕБО! У відповідь на ці та тисячі інших запитів учора на сайті inforesurs.gov.ua з’явився документ «Основні проблеми вступної компанії 2017 року» (відповіді на отримані запитання).

Система «Конкурс», нерозривно пов’язана з ЄДЕБО, так і не запрацювала до цього часу. А це значить, що декларованою прозорістю і відкритістю навіть не пахне.

Ліцензійний обсяг прийому, кількість місць державного замовлення, місце у рейтингу – так і залишаються до цього дня закритою інформацією для вступника.

Ось за таку якість обслуговування на старті отримання освітніх послуг ми з вами заплатили близько 9 мільйонів гривень! Кому? Відомо: як і раніше, багатомільйонні підряди МОН, тільки тепер уже через систему «Прозоро», виграв Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій. Саме він на замовлення державного підприємства «Інфоресурс» став розробником нового програмного забезпечення. І як результат, всі ми – абітурієнти, їхні батьки, секретарі, відповідальні працівники приймальних комісій, керівники навчальних закладів – взяли участь у «дослідному випробуванні» в умовах «екстремальної виробничої ситуації».

Хоча МОН вважає ситуацію «штатною» і, як повідомив перший заступник міністра Володимир Ковтунець, продовження термінів вступної кампанії не буде (https://zn.ua/UKRAINE/mon-mozhet-prodlit-dlya-abiturientov-sroki-podachi-zayavleniy-254668_.html).

Хоча «доброчесність» системи освіти, як і вступна кампанія, явно під загрозою зриву. Що робити?

Відповідь на класичне запитання «Хто винен?», по суті, є в абзаці вище. І тут проситься наступне питання: що робити? Зрозуміло, що: абітурієнтам, батькам – подавати заяви до суду; керівникам навчальних закладів – вимагати службових розслідувань і належних кадрових рішень…

Та, здається мені, що батьки не захочуть возитися із судами. А ВНЗ «підігнуть плечі», і ночами будуть «довносити», «довбивати», «дотягувати», щоб все було готово до 18.00 26 липня. Бо хто ж буде ставити незручні питання і власнику, і розпоряднику, і регулятору в одній особі – Міністерству освіти і науки?!

Хоча я собі можу дозволити це: отож, пані Гриневич, хто відповість?

Освіта.ua
20.07.2017

Популярные блоги
О. Меркулова: почему министр не отстаивает диссертацию? Нет никакой логики в том, что человек готов легко отказаться от кандидатской степени
Г. Сищук: начинать реформы нужно не с учебников Начинать следует с пересмотра самой сущности: функции учителя, аспектов, ухудшающих эффективность его работы
Тамара Гориха Зерня: нужно признать положение дел Нужно признать, что онлайн обучение – это профанация, а три года онлайн – это три потерянных для школы года
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев