Л. Гриневич: порядок отбора учебников нерационален

Последние два года показали, что порядок отбора учебников проводился с многими отклонениями

Л. Гриневич: порядок отбора учебников нерационален

Автор: Лилия Гриневич, Министр образования и науки Украины.

Погоджуючись на посаду міністра, я усвідомлювала необхідність ухвалення непростих рішень. Деякі з цих рішень виглядають неоднозначно, але коли вони є необхідними для вирішення проблем сотень тисяч дітей - я прийматиму їх, навіть якщо всі навколо застерігають, що це "погано для репутації" і "краще вже нічого не робити". І про ці непрості рішення інформуватиму публічно і докладно.

Одним з таких складних "успадкованих" питань є друк підручників для 4 та 7 класів, який минулого року не був здійснений вчасно і тепер може позначитись на вчасному друку підручників для 8-х класів цього року. Слід визнати - Міносвіти та Інститут модернізації змісту освіти минулого року не просто не зробили вчасно свою частину роботи, а довели ситуацію до патової. Це має свої кадрові наслідки - директорка ІМЗО звільнена. Зараз ми розблокували процес друку підручників для 4 та 7 класів, дозволивши місцевим владам робити передоплату видавництвам. Ми домовилися з обласними управліннями освіти, що вони організують підписання угод про друк підручників з видавництвами в один день в обласному центрі, щоб видавництвам не треба було об'іжджати понад 700 районів України.

Але залишилася серйозна проблема. Минулого року 6 видавництв, які мали найбільші тиражі (за результатами відбору підручників вчителями на електронному Репозитарії) не встигли виконати держзамовлення. Угоди з ними Інститут модернізації змісту освіти підписав лише в середині листопада і поставив вимогу надрукувати 6 млн примірників за кілька тижнів. Виконати все замовлення в поставлені терміни було технологічно неможливо і мені це підтвердили інші учасники та експерти ринку. Гроші за невиконане замовлення ці видавництва повернули в держбюджет, а після мого приходу на посаду міністра сплатили пеню майже 250 тис. грн.

Цього року (до мого приходу на посаду) був оголошений конкурс підручників для 8 класів і до нього були допущені (знову ж до мого приходу) ті видавництва, що не виконали минулого року держзамовлення в повному обсязі. За результатами відбору на електронному Репозитарії вчителі знову обрали підручники вказаних вище видавництв - загалом понад 2,2 млн примірників. Однак є постанова Уряду, згідно з якою видавництва, що не виконали держзамовлення, на наступний рік до нього не допускаються.

Отже, як міністр я поставлена перед вибором: 1) виконати цю постанову, перекреслити вибір тисяч вчителів, не допустити до держзамовлення підручники цих видавництв або 2) ініціювати зміни до Постанови КМ і таким чином дозволити надрукувати обрані вчителями понад 2 млн підручників. 26 травня ця непроста проблема була винесена на розгляд Колегії Міністерства освіти та науки. Колегія підтримала 2-й варіант і доручила мені ініціювати внесення змін до урядової постанови, щоб забезпечити друк обраних вчителями підручників. Дякую колегам за підтримку, що розділили зі мною відповідальність за те, щоб підручники були надруковані вчасно і саме ті, які обрали вчителі.

Однак, це лише тимчасове рішення. Останні два роки показали, що існуючий порядок відбору підручників є надзвичайно проблематичним і нераціональним, ще й проводився з численними відхиленнями - починаючи від невчасного друку і закінчуючи тим, що далеко не всі вчителі отримали ті підручники, які замовили. Порядок запроваджувався з метою встановити плюралізм, конкуренцію і пріоритет вибору підручника вчителями, але за результатами не призвів ні до покращення якості підручників, ні до якіснішого відбору.

Ми маємо врахувати цей факт і принципово змінити процедуру, встановивши нові критерії того, якими мають бути сучасні підручники. І це буде зроблено - конкурс на відбір підручників для 9 класу пройде на інших засадах, де основною метою буде підвищення якості підручника. Ми пропишемо відповідні вимоги.

Тому сьогодні я приношу свої вибачення учням 4 та 7 класів за те, що вони вчилися рік без повного забезпечення підручниками, вчителям - за те, що не всі з них отримали ті підручники, які замовили. Я поставила завдання, щоб з підручниками для 8-го класу (нинішнього багатостраждального 7-го) це не повторилося. Питання на моєму особистому контролі.

Оригинал

Освіта.ua
31.05.2016

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев