Место, которое изменило мою жизнь

Обучение, работа и жизнь в Мюнхене - что ждет украинского студента в столице Баварии?

Место, которое изменило мою жизнь

Що мають українці такого у галузі освіти, чого не мають ні росіяни, ні поляки ні будь-яка інша нація у Європі? Українці протягом майже століття мають свій університет за кордоном, у яком викладання ведеться їхньою рідною мовою. Університет –  де навчалися такі відомі сьогодні українці як, наприклад,  недавній міністр освіти Сергій Квіт.  Університет – де викладають Президент міжнародної асоціації україністів Міхаель Мозер (Відень); політолог, професор Ратгерського університету  Олександр Мотиль (Нью-Джерсі) та інші знані у світі інтелектуали з орбіти України. Університет, який вписав своє ім’я в українську історію, а сьогодні є світовим центром незалежної української освіти і міжнародним майданчиком з українських питань для науковців з усього світу.   Йдеться про славетний Український Вільний Університет у Мюнхені. Розказує випускниця Українського вільного університету Олена Міняйло.

Ви закінчили студії в Українському Вільному Університеті. Залишаєтеся у Німеччині чи повертаєтеся в Україну?

Я навчалася на Факультеті державних та економічних наук та отримала магістерський диплом. Вивчала менеджмент і маркетинг. Працюю у Німеччині. Кожен випускник-іноземець  за новим німецьким законодавством має півтора роки на те, щоб влаштуватися на роботу. У мене на німецькому  ринку праці такі ж самі права, як у громадян Німеччини. Відповідно на ці півтора року видається національна віза. Але багато хто з моїх друзів, навпаки, з отриманими знаннями та міжнародним досвідом повертаються в Україну, щоб займатися бізнесом, працювати чи займатися улюбленою справою. Це все дуже індивідуально.

Як ви вступили в Український вільний Університет? Хтось порадив? 

На жаль, в Україні, більшість молодих людей мало не знають про цей унікальний вищий навчальний заклад.  Хоча всі вони вчать історію України у школах та університетах і мали б знати, що Український Вільний Університет було засновано політичними діячами, що були водночас науковцями Грушевським, Колессою та іншими. Вони були вимушені емігрувати з України, захопленої більшовиками. З того часу УВУ діє та готує магістрів і докторів. Це унікальний університет у світі. Такого не мають ні росіяни, ні поляки ні інші народи. Один з моїх знайомих закінчив УВУ і рекомендував мені йти тим же шляхом. І я жодного разу не пожалкувала, що зробила це.

Олена в Англійському парку в Мюнхені. Фото з особистого архіву.

УВУ – славетний і легендарний  університет, про який пишуть усі книги з української історії. Але який він сьогодні?

Він дуже модерний, сучасний і не схожий на українські  університети. По-перше, українці звикли, що університет дуже шумна установа з тисячами студентів. УВУ ж – не великий, камерний – тільки магістерські і докторські студії. У цьому смислі він за атмосферою більше нагадує українські інститути в Академії наук, аспірантуру у них. Друга унікальна характеристика  – міжнародний колектив викладачів,  яких об’єднує та спільна риса, що вони знають українську мову, або дотичні до української проблематики. Сьогодні у тебе викладач з США, завтра з Австрії, післязавтра з Німеччини, чи України. Третя унікальна риса – люди що у ньому навчаються – різного віку, з різних регіонів України, з різних країн, з різним життєвим і професійним досвідом. Ця різноманітність –  дуже корисна практика. І четверта, надзвичайно важлива риса, що університет незалежний від програм українського міністерства освіти  – він керується баварським законодавством у галузі освіти та болонським процесом, а у своїй діяльності орієнтується на  міжнародні тенденції  та відгукується на виклики, які ставить ситуація у світі, що швидко змінюється. 

Наприклад?

Ви про зміни і виклики у світі, на які реагує Університет і які впливають на навчальну програму?

Так!

Наприклад, в Українському Вільному Університеті з цього року вводиться нова магістерська програмами «Міжнародні відносини», де готуватимуть спеціалістів з міжнародної політики, міжнародного бізнесу і міжнародного права. Ми всі свідки того, як у світі після 20-річного затишшя стрімко змінюються міжнародні відносини.  Проблема поведінки Росії, як суб’єкта міжнародного права –  чи не найгостріша тепер міжнародна проблема. Нові курси – про права людини і законодавство Європейського Союзу – що вводяться в УВУ є також відповіддю на посилення дискурсу у ЄС щодо демократії, політичної системи і майбутнього ЄС. 

На факультеті Україністики вводять нову серію курсів про українську культуру в європейському контексті – ми бачимо, що такий дискурс у Європі набиратиме обертів і  випускники УВУ зможуть суттєво активізувати його у контексті евроінтеграції України. Інший новий  як для України так і Німеччини виклик – переселенці, біженці та їхня поведінка у нових для цих людей громадах з одного боку, а з іншого – реакція суспільства на переселенців. УВУ у зв’язку з цим розширює курси із соціальноїї педагогіки для того, щоб краще підготувати випускників до розуміння проблем біженців, проблем дітей з переміщених, неблагополучних чи травмованих сімей. З цієї ж причини в Університеті поглиблюється курс з психології, який споріднений з соціальною педагогікою – ми бачимо як психологічні поведінкові аспекти все більше впливають на економіку, на розвиток конфліктів, тероризм у глобальних масштабах. Отже такі спеціалісти будуть, на мою думку, затребувані як на міжнародному так і на українському ринку праці. Наприклад в Україні зараз різко виросло число міжнародних організацій і проектів, які весь час шукають спеціалістів, що мали б відповідну кваліфікацію у поводженні з переселенцями. Взагалі, педагогіка – традиційно, сильний напрям УВУ – в Німеччині дефіцит працівників у цій сфері, починаючи від доглядальниць за дітьми, закінчуючи вчителями у школі.

В аудиторії УВУ. Фото з сайту УВУ.

Ви знали німецьку мову їдучи до Мюнхена?

Ні! І в цьому якраз особливість УВУ і його неперевершена  роль, яку не може зіграти для вас жоден інший університет Європи – можливість отримати європейську освіту у Європі без знання мови. У кожного складається ситуація по різному у житті – не всі знають німецьку мову на такому рівні, щоб вступати у німецький ВНЗ. УВУ дозволяє сумістити ці процеси – і вчити німецьку і навчатися в магістратурі чи докторантурі. УВУ –  як портал, що забезпечує перехід від української дійсності з її закритістю і незнанням мов до міжнародного рівня. Ти отримуєш статус німецького студента, але при цьому у тебе не вимагають  знання німецької мови. Але тепер ти у Німеччині і маєш усі умови, щоб її вчити.

Тобто німецьку взагалі можна не вчити?

Ні. Без знання німецької у Німеччині складно. Якщо низько кваліфіковану роботу найти з мінімальними знаннями мови ще можна, то для висококваліфікованої знання німецької – обов’язкова умова.  Але у Німеччині мову легко вивчити – в Університеті є відповідний курс, навколо звучить німецька, можна піти на додаткові курси, яких безліч. Так було і зі мною я вивчила мову «з нуля». Тепер працюю у німецькій промисловій компанії, яка  співпрацює з Україною.

 В УВУ навчання платне?

Так, але плата на мій погляд не висока. Принаймні вона варта навчання в УВУ. УВУ не фінансується Німецькою державою. Це не державний університет.  Університет фінансується Фундацією УВУ, яка збирає пожертви від благодійників в Сполучених Штатах Америки, та студентами, які навчаються в УВУ і вносять плату за навчання. Вона складає 600 євро за семестр (рік – це два семестри), або 300 євро на час коли студент не відвідує курси.

Тобто? Можна не відвідувати?

Так навчаються у Європі! Наприклад, якщо студент відвідав необхідну кількість курсів  він допускається до написання магістерської чи докторської дисертації, відповідно. Цей час він платитиме по 300 євро за семестри поки писатиме дисертацію. В принципі, якщо у якомусь семестрі немає бажаних для студента предметів, але вони будуть у наступному – теоретично можливо пропустити цей семестр – тоді плата за нього теж буде 300. 

Олена у мальовничому баварському містечку. Фото з її особистого архіву.

Вартість оренди житла у Мюнхені – одна з найвищих у Німеччині, як студенту УВУ вирішувати питання з житлом?

Оплата вашої праці буде достатня, щоб знімати житло. Зазвичай студенти живуть в Українському гуртожитку «Рідна школа» на вул. Ізаррінг 11 – це коштує 220 євро на місяць. Можна знайти студентський гуртожиток, але доведеться постояти у черзі – Мюнхен студентське місто і місць на всіх не вистачає. Там кімната коштує від 220 до 450 євро. За 450 – 600 євро можна зняти невелике помешкання переважно у приміській зоні. Але приміські поїзди ходять настільки добре і швидко та приїжджають у центр міста, що те що ти живеш за містом, практично не відчувається. У житті в невеликих містечках навколо Мюнхена є свої переваги – тихо, красиво, охайно і дуже по-баварськи, а вся інфраструктура –  як у великому місті.

Яка ж повинна бути зарплата, щоб це все оплатити?

Студентська віза дає право на офіційне працевлаштування на 120 повних або 240 неповних робочих днів у рік. Мінімум, який платять у Мюнхені за годину для найменш кваліфікованих працівників – 8,5 євро за годину. Отже за  дозволений робочий час цілком реально заробити 500-900 євро за місяць. Цього достатньо, щоб скажімо знімати гуртожиток та оплатити навчання, одяг і їжу.  Наприклад у всесвітньовідомій мережі H&M (німці називають «ха унд ем»), футболку можна купити за 5 євро, джинси за 15 євро.  Гамбургер у МакДоналдс - 1 євро. У супермаркетах ціни на необхідні продукти невисокі. Робота офіціантом, чи доглядання за дитиною, чи робота вантажником, чи як прийнято казати у нас «підсобником» – найбільш поширені вакансії для студентів. Але ринок праці настільки широкий, що за бажання і за наявності певної кваліфікації та знанні мови можна знайти і більш оплачувані роботи. З іншого боку, рішення про навчання в магістратурі чи докторантурі УВУ приймають зрілі люди, що мають заощадження і інвестують їх у свою освіту. Цим УВУ нагадує мені курс MBA, або бізнес-школи, куди йдуть усвідомлено і часто вже після 30-ти років, щоб вийти на новий особистісний рівень, зробити інтелектуальний прорив у своїй кар’єрі.

Мюнхен – столиця Вільної держави Баварія, однієї з найбільших німецьких федеральних  земель, та одне з найбільших міст Німеччини. Це місто де знаходиться заводи БМВ і сотні інших транснаціональних компаній, одна з фінансових, ділових, культурних, наукових, столиць  світу. Туристичний центр світового рівня. Чи не надто тисне така інтернаціональна атмосфера на цей український осередок. Чи не почувається український студент самотнім у цьому мегаполісі?

Обираючи собі місцем навчання іншу країну треба розуміти, що доведеться інтегруватися у неї. І у Мюнхені пережити цей період якраз легше ніж інде. Мюнхен – українська столиця Німеччини, мабуть. Тут багато українців і багато українських установ. Так склалося історично. Крім УВУ та «Рідної школи», у  Мюнхені є дві українські церкви, православна та греко-католицька,  діє українське Генеральне консульство. На базі консульства працює виборча дільниця – отже сюди на вибори з’їжджаються громадяни України з усієї Баварії та сусідніх земель. З ініціативи українських організацій в Мюнхені відбувається багато заходів різного спрямування, зокрема й за участі знаменитих у всьому світі українців.  

Виборча дільниця  в Українському консульстві у Мюнхені: студенти УВУ серед працівників комісії. Фото з сайту УВУ 

Хто з них були гостями УВУ?

У лютому цього року УВУ відвідала Марина Порошенко – дружина президента, який  тоді брав участь Міжнародній конференції з питань безпеки, яка щорічно проходить у Мюнхені. Міністр Сергій Квіт. Людина надзвичайної долі, письменниця і перекладач, лауреат шевченківської премії Віра Селянська-Вовк, що мешкає у Бразилії; письменник Сергій Жадан; журналіст Юрій Макаров; всесвітньовідомий художник Іван Марчук мав тут виставку творів, як і художниця Емма Андієвська, що мешкає у Мюнхені. Почесним сенатором УВУ є Віталій Кличко, а почесним доктором Юрій Андрухович. 

Ректор УВУ професор Марія Пришляк та Марина Порошенко у бібліотеці УВУ. Фото з сайту УВУ.

Чим став УВУ особисто для вас?

Дверима у міжнародну практику і  джерелом освіти західного зразка; можливістю взнати Європу та  Німеччину  зсередини і стати європейкою; приводом для усвідомлення своєї українськості; контактом з величезним і глибоким світом української діаспори; місцем яке змінило моє життя.

Больше про университет

Освіта.ua
02.08.2016