https://ru.osvita.ua/vnz/reports/pedagog/14894/

Розробка уроку біології на тему: «Тип Членистоногі». Реферат

Розробка уроку з біології для учнів 7 класу на тему: «Тип Членистоногі», метою якого є узагальнення, систематизація та перевірка знань учнів про різноманітність членистоногих, їх будову, особливості життєдіяльності, значення для природи та людини

Мета: Узагальнити, систематизувати та перевірити знання учнів про різноманітність членистоногих, їх будову, особливості життєдіяльності, їх значення для природи та людини; формувати екологічні переконання учнів, розвивати їх пізнавальний інтерес, наполегливість у досягненні поставленої мети. Зацікавити в читанні художньої літератури, тренувати в застосуванні набутих знань у нестандартних ситуаціях; розширювати світогляд учнів.

Обладнання: картки, таблиці, ігрове поле, кубик, запитання по серіях,

колекції та малюнки комах, підбірка загадок, приказок, висловів відомих людей, підбірка цікавих матеріалів “Чи знаєте ви, що ...”, жетони у формі личинок “Метелики” – медалі.

Тип уроку: урок перевірки та оцінювання знань учнів.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Вступне слово вчителя.

Загадка

Йшов Данило лісом,
Та й потрапив в місто.
Скільки в тому місті див!
Простяглись з усіх боків
До містечка сто доріг,
Рух пожвавлений на них,
Поспіша робочий “люд”
В місто із усіх усюд.
Як один всі – силачі,
З вантажами на плечі.
А при ході їх стрічає
Варта і перевіряє:
Всіх своїх впускає.
В місті є й солдати –
Треба ж воювати!
Є розвідники й мисливці,
Пастухи і вартові.
Навіть “діжки медові”!
Всі сюди-туди снують,
Скрізь усьому лад дають.
“Там, де згода, - там сила,” –
Сам собі сказав Данило.
А що можеш ти сказати?
Як би місто це назвати?
(Мурашник)

Сьогодні наш клас – також мурашник, в якому панує злагода, порядок, зосереджена праця. Зараз на уроці кожен з вас – наполеглива мурашка, яка з усіх сил старається, щоб її здобуток був якомога вагомішим. А оцінка вищою ї роботи в кінці уроку буде тим вищою чим більше такої “здобичі” (жетони) ви принесете в свої “комірки” (коробочки в кожного учня на парті).

Отже до праці, друзі – “мурашки”!

ІІІ. Конкурсні змагання учнів.

“Розподіли по класах”. Перед кожним учнем на столі таблиця, і якій він записує назви класів типу Членистоногих.

Тип Членистоногі

Клас...

 

Клас...

 

Клас...

 

 

Учні прослуховують ряд тверджень і розписують номери цих тверджень по колонках відповідних класів. Для перевірки вчитель зачитує ключ-відповідь, а учні попередньо обмінявшись листками, перевіряють роботи один одного:

Ключ:

Клас Ракоподібні

Клас Павукоподібні

 Клас Комахи

1,2,5,8,10,12,14,15

1,2,5,7,9,11,13,14,16

1,3,4,5,6,11,12,13,14,16

 

По сигналу учні підходять до столу за малюнками членистоногих і підбирають собі малюнки відомих їм тварин з таким розрахунком, щоб у кожному класі виявилась однакова кількість тварин. Конкурс триває 1 хв. За невірну назву чи неназвану тварину учень отримує “штраф” втрачає один жетон. Назви тварин учні перевіряють один в одного.

“Як вони поживають?” (Тести):

1. Тривалість життя річкового рака:

2. Дафнії плавають при допомозі:

3. Своїх личинок бджоли вигодовують:

4. Що робить паву, коли в ловильну сітку потрапила здобич?

5. Що є причиною битв між самцями жука – оленя?

6. До життя у воді пристосований павук:

Ключ: 1-В, 2-Б, 3-Г, 4-В, 5-А, 6-Г.

“Впізнай тварину”. Вчитель читає опис членистоногої тварини, зупиняючись після кожної підказки. Завдання учнів впізнати тварину якомога раніше. Якщо учень після чергової підказки впізнав тварину, він швидко пише її назву на картці і піднімає вгору. Учень, котрий впізнав тварину першим, отримує 2 жетони, другий – отримує 1 жетон, решта учнів жетони не отримують. За невірно названу тварину – “штраф” – 1 жетон.

Тварина типу Членистоногих.

Тварина класу Комахи. Ротові органи гризучого типу. Дві пари крил: передні – тверді крила, задні – перетинчасті.

Тварини ряду твердокрилих (жуків). Розміри дорослої комахи – 2,5 – 3 см. Вусики з пучком пластинок на кінці. Колір надкрил, голови, грудей – коричневий. Личинки живуть у ґрунті. Личинки об’їдають корені рослин, від чого ті можуть загинути.  Доросла комаха живиться листям дерев і кущів.

Про цих комах згадується у вірші Т.Г. Шевченка. У цьому вірші Т.Г. Шевченко пиши, що вони “над вишнями гудуть”. “Осами в’ються питання...”

Учні по черзі (ланцюжком) задають один одному стислі питання і коротко відповідають на них. Відповіді не знає або не може задати питання, з участі в конкурсі вибуває.

“Малюнок - загадка”. Діти розглядають малюнок павука-хрестовика, їм пропонується виявити, які помилки допустив художник, створюючи малюнок, записати їх на папері. На роботу відводиться 1 хв.

“Що? Чому? Як? Який”. Учні по черзі відповідають на запитання цих серій. Серію і номер запитання учень визначає, кидаючи кубик на ігрове поле. Клітинка поля, на яку впав кубик, визначає серію запитання, число, що випало на кубику, номер запитання.

Що:

Чому:

Як:

Який:

Загадки про членистоногих.

Прослуховуючи загадки, учні пишуть відгадки під відповідними номерами.

Худий Панасик
До крові ласий,
Пищить, літає, -
Донора шукає. (Комар)

Вміє гарно він пірнати
І в воді не потопати.
Дім його зоветься “дзвін”,
Хоч ніяк не дзвонить він. (Павук-сріблянка)

Літуни поналітали,
Листя геть пооб’їдали;
Їхні діти підростуть –
Корінці всі обгризуть. (Хрущі)

Як із лісу я прийшов, -
Подаруночка знайшов.
Він до шкірки причепився,
Крові теплої напився,
Так роздувсь, що й не впізнать.
Ви могли б його назвать? (Кліщ)

Музикант в траві сидів.
Грав на скрипці, як умів.
Цей зелений музикант –
Неабиякий талант,
Він на скрипці вигравав
Музикальнії дива.
А слухачка – дама
Слухає ... ногами. (Коник)

Цей бандит десятиногий
Дім чужий затрать схотів,
Вбив хазяїна і його
На обід тихенько з’їв.
Сам в хатині поселився
Та й живе одинаком,
Не дверима зачинився,
А ... ногою – плескачем. (Рак-самітник)

Ця невтомна трудівниця
День при дні – ось придивіться! –
Не складає рук своїх
(Чи то пак – шістьох всіх ніг!)
Звуть її не випадково
Працелюбства еталоном. (Бджола)

Надворі у діжці
Розвелися блішки,
У воді стрибають,
Вусами махають. (Дафнії)

Цей смугастий диверсант
На обжерливість талант:
У картоплі листя з’їв
Й стебла їсти вже хотів,
Ти прийшов я з апаратом –
Розквитався з диверсантом! (Колорадський жук)

Свої сіті розпустив,
Сам у засідці засів
Та й чекає руху.
Стережіться мухи! (Павук)

Волохатий буркотун
В квітку гарбуза пірнув,
Пововтузивсь там хвилину
Й полетів на конюшину,
Замелькавши на луці
Смужками на черевці. (Джміль)

Вусатий дядько
Плаває задки,
А ходить – вперед. (Рак)

Як заразишся ним, друже,
Будеш чухатися дуже. (Коростяний свербун)

Де варення забродило,
Там з’явились ... (Дроздофіли)

Цей прядильник пречудовий
Шовку нам напряв сувої. (Шовкопряд)

Ланцюжок термінів. За відведений час учні намагаються скласти якомога довший ланцюжок термінів так, щоб остання літера попереднього слова була першою літерою наступного слова. Для зручності підрахунку учні нумерують записувані терміни.

ІV. Підведення підсумків.

Підрахунок жетонів, зароблених учнями. Визначення переможця. Виставлення оцінки відповідно до кількості зароблених жетонів. Нагородження учнів медальками – “метеликами” за І, ІІ і ІІІ місця.

V. Домашнє завдання.

Скласти список помилок, допущених на уроці, повторити матеріал згідно цього списку.


Дата публикации: 27.01.2011