Бойові нагрудники: загальна характеристика. Реферат

Бойові нагрудники є спрощеним варіантом розвантажувального жилета. Вони менш матеріалоємні, полегшені, спрощені й здешевлені

Вперше бойові нагрудники з’явилися у Китаї. В світі вони заслужили прізвисько Chi Com (Chinese Communist - китайський комуніст). У первинному варіанті "Чаі Ком" являв собою витягнутий прямокутний шматок брезенту з нашитими на ньому трьома підсумками для магазинів штурмової гвинтівки Тип-56 - китайської модифікації Автомата Калашникова. По обидва боки підсумків до набоїв також розташовувалися дві або чотири кишеньки для гранат. Здавалося така примітивна система абсолютно не відповідає потребам вояка.

Недоліки у цієї системи були, як-от незадовільна стійкість матеріалу до зовнішніх несприятливих умов, обмежений боєкомплект, незручність вузьких ременів. Але поряд з тим у нього були дуже серйозні переваги. Завдяки розташуванню підсумків на грудях нагрудник перетворювався на імпровізований бронежилет оскільки сталеві магазини з двома рядами набоїв всередині служили непоганим захистом від куль та осколків. Простота системи дозволяла інтегрувати нагрудник з будь якими ранцями та рюкзаками. Розташування нагрудника оберігало боєприпаси під час подолання водних перешкод. До того ж свою роль зіграла й дешевизна випуску.

Китайський бойовий нагрудник "Чаі Ком" (Chinese Communist - китайський комуніст).

В результаті китайські бойові нагрудники широко розповсюдилися по світу, заслуживши всесвітнє визнання у багатьох військових формування світу. Простий та непоказний "Чаі-Ком" користувався попитом у партизан В'єтконгу, афганських моджахедів, чорних повстанців країн Африки, латиноамериканських герільєрос. Чаі-Коми припали до душі і вічним супротивникам партизан: американським "Зеленим Беретам", радянським спецпризначенцям, південноафриканським "Розвідникам Селуса" і багатьом іншим.

На теперішній час бойові нагрудники, залишаючись простими й надійними, суттєво модифіковані. Перш за все у сучасних нагрудниках збільшено кількість кишень для набоїв. Досвід конфліктів потребував якомога більшого боєкомплекту. З'явилися більш місткі кишені для гранат, сигнальних засобів а також кишеньки для додаткових предметів спорядження. При необхідності до нагрудника можна приєднати додаткові кишеньки для різноманітного спорядження.

Звернемося до деяких сучасних зразків бойового нагрудника.

Бойовий нагрудник "Егерь" (Росія). Сучасний варіант класичної китайської нагрудної сумки "чи-ком" (скорочено китайський комуніст), виконаний із сучасних матеріалів і комплектуючих.

     

Сумка розрахована на носіння боєприпасів до стрілецької зброї (шість магазинів АКМ або дев'ять АК -74), чотирьох ручних гранат, реактивних сигнальних патронів, димів, топографічної карти, засобів зв'язку й надання першої медичної допомоги. При необхідності збільшення боєкомплекту, що носить, до сумки за допомогою чотирьох розстібних шлейок, кріпиться пояс із набором додаткових сумок і чохлів (ВОГ- 25, 25П, ручні гранати, магазинні сумки). Сумка носиться на Х-подібних, шириною 40 мм, нейлонових ременях з металевим регулюванням, що дозволяє швидко й зручно підігнати спорядження на собі.

Загальний вигляд бойового нагрудника "Егерь" (Росія). Зліва праворуч: вид спереду, вид збоку, вид ззаду.

Лямки комплектуються м'якими підкладками, завтовшки 10 мм, на яких розташовуються вузли кріплення кишені для індивідуального перев'язного пакету й аптечки, а також радіостанції. Спеціальні сталеві замки швидкоскиди, що з'єднують лямки із сумкою, у сполученні із широким поясом, обладнаним альпіністським замком "фастекс" з полімеру підвищеної міцності, забезпечує практично миттєве скидання сумки. На основі розташовуються: чотири кишені для ручних гранат (Ф-1, РГД-5, РГО, РГН), дві кишені для шести реактивних сигнальних набоїв або двох великих димових шашок, три (обшитих пластиком) кишені для магазинів, зі знімними, на "велькро"-липучці, пластиковими перегородками.

Всі кишені із протипиловими клапанами, які захищають від пилу, бруду, вологи й не дають вмісту кишень вивалюватися, якщо клапан не застібнуто. Ручні гранати безпечно переносяться із вставленими запалами. На внутрішній стороні сумки розміщається спеціальна кишеня із клапаном, у якому переноситься непромокний вкладиш для топографічної карти, з'єднаний із сумкою страхувальним ременем. Клапани всіх кишень застібаються на кнопку й "велкро"-липучку. Для відводу вологи, що потрапила усередину кишені, при подоланні водної перешкоди, днище кишень обладнається люверсами. Для переповзання сумка підтягується ременями лямок, максимально високо на груди. Для зручності носіння рюкзаків, м'які підкладки плечових лямок знімаються. Можливість розташування сумки високо на грудях, забезпечує сумісність із рюкзаками типу альпіністськими, обладнаними потужними, розвиненими поясами.

Сумка виробляється з поліефірної тканини полотняного плетива, щільністю 420 г/м2, з водовідштовхувальним покриттям, підвищеної зносостійкості. Всі "хвости" на клапанах, ременях лямок, розстібні шлейки із щільної поліефірної стрічки, які слабко вбирають вологу, витримують, залежно від ширини, навантаження до восьмисот кілограмів.

Фурнітура сталева, із протикорозійним покриттям.

Бойовий нагрудник "Пионер" М23 (Компанії "Сплав" - Росія) розроблений спеціально для мобільних підрозділів і призначений для використання в польових умовах. Регулюється по розмірі від 46 до 68 на будь-який ріст. Сполучимо з альпіністською підвісною системою.

Бойовий нагрудник "Пионер М23" дозволяє переносити подвійний комплект набоїв: вісім магазинів до автомата Калашникова або 4 до ручного кулемета Калашникова РПК. Кишені під набої займають центральну частину нагрудника й мають довгі клапани на липучках. У кишень для набоїв відсутні кути що по замислу конструкторів має підвищити механічну міцність жилету й забезпечувати швидкий відтік води. Гранати розміщуються у шести окремих кишенях, по три на кожному боці.

Дві кишені можуть розміщувати дві гранати, а інша - одну. Також збоку розташовано три підсумки до ручних гранат РГО або РГН. Гранатні підсумки під РГО й РГН оснащені внутрішніми кишеньками під запал, а також карабіном на шнурку, що пристібається до чеки для бойового взводу гранати однією рукою. З правого боку розташовано дві кишені, одна з яких розташована над підсумками для магазинів коло ременя. З правого боку - лише одна кишеня. На лівому плечовому ремені розташовано кишеньку для індивідуального перев'язного пакета (ІПП). З лівого боку на лівій бічній частині крайньої лівої кишеньки для магазину розташоване кріплення для багнета-ножа. В центрі розташована окрема кишеня. її можна використовувати для збереження документів, але також у ньому можна розташувати окремий бронеелемент.

Бойовий нагрудник виготовлено з високоміцних синтетичних матеріалів.

 

Загальний вигляд бойового нагрудника Пионер М23: 1 – 8 магазинів АК або 4 магазини РПК; 2 – 10 гранат ВОГ -25; 3 – 3 гранати РГО або РГН; 4 – індивідуальний перев'язний пакет (ІПП); 5 – багнет-ніж; 6 – кишеня під документи або додатковий бронеелемент.

Нагрудник оснащено спеціальними петлями для додаткового ременя на якому можливе розміщення додаткового спорядження: протигазу, фляги, саперної лопатки, тощо.

За специфікою операцій їх розділяють на:

  • армійські;
  • поліцейські.

Дії армії та поліції мають свою специфіку що відповідно виражається у типі спорядження. Параметри експлуатаційної надійності однакові як для армійських так і поліцейських розвантажувальних систем. Але наприклад якщо у армійських системах основна увага приділяється кількості боєкомплекту, у поліційних формуваннях віддають перевагу здатності носити різноманітні боєкомплекти до різних видів зброї та велику кількість спеціалізованого спорядження (наручники, засоби зв'язку, газові балончики) та боєприпасів (гранати зі сльозогінним газом, набої нелетальної дії) для проведення поліцейських операцій.

Наприклад поліцейським розвантажувальним жилетом є "Тарзан" М24. Компонування його схоже з армійським варіантом "Тарзан" М22 - дві панелі з'єднані системою ременів. Але на відміну від армійської модифікації поліцейська має свої особливості. Жилет "Тарзан" М24 має наступні кишені: універсальні підсумки в яких можна розмістити 32 набої до рушниці 12 калібру, 2 магазини до автомата Калашникова чи 8 магазинів до пістолет-кулеметів "Кедр" чи "Клин"; кишеню для великого ліхтарика; підсумок для радіостанції; кріплення для бойового ножа; підсумок під два магазини до пістолета Макарова та кишеньку для індивідуального перев'язного пакету.

Розвантажувальні жилети "Тарзан": Ліворуч - армійський варіант М22: 1- кишені для магазинів автомата Калашникова; 2- підсумки до чотирьох гранат РГО/РГН; 3- кріплення до багнет-ножа; 4- три сигнальні ракети або ліхтарик; 5- кишенька під ІПП; 6- два багажних підсумки; 7- дві кишені під документи.

Праворуч - поліцейський варіант М24: 1- кишені під 32 набої 12 або 16 калібру, або 2 магазини до автомата Калашникова, або 8 магазинів до пістолет-кулеметів "Кедр" або "Клин"; 2- кишеня під газовий балончик "Черёмуха"; 3- кишеня під радіостанцію; 4- ліхтар; 5- ніж; 6- кишеня для трьох магазинів до пістолета Макарова; 7- кишенька під ІПП; 8- петля під наручники; 9- два багажних підсумки; 10- дві кишені під документи.

Поліцейські жилети "Omega" (США, компанія BlackHawk Industries): Ліворуч: модифікація з трьома універсальними підсумками та пристикованою пістолетною кобурою; В центрі: модифікація з двома кишенями для магазинів штурмової гвинтівки М16, пістолетною кобурою та трьома кишенями для пістолетних магазинів; Праворуч: модифікація з підсумками для набоїв до бойового дробовика.

За військовою спеціалізацією їх розподіляють на системи для автоматників, снайперів, саперів, медиків, рятівників, тощо. Окремо слід згадати розвантажувальні системи для снайперів.

Джерела

  1. Сайт ВАТ "Спецоснащение" http://www. sposn. ru/;
  2. Сайт Об'єднання "Вымпел" http://vympels. narod. ru/;
  3. Сайт http://partyzan. kiev. ua


21.09.2011