Російський художник-реаліст Ілля Рєпін. Реферат

У рефераті подано відомості про життєвий та творчий шлях видатного російського художника Іллі Юхимовича Рєпіна

Ілля Юхимович Рєпін народився 24 липня (5 серпня) 1844 р., у Чугуєві, нині Харківська область в родині військового поселенця, перші художні навички отримав в місцевій школі військових топографів.

Переїхавши до Петербургу, з 1863 вчився в малювальній школі Суспільства заохочення мистецтв (в т. ч. у І. Н. Крамського) і (у 1864-71) в Академії мистецтв. Як пенсіонер Академії провів 1873-76 роки в Італії і Франції. У 1877 повернувся в Чугуєв, потім жил в Москві і (з 1882) в Петербурге, а з 1900 в Куоккале, в своєму маєтку "Пенати". Здійснював неодноразові поїздки по Росії і в зарубіжні країни Європи. Був членом Товариства пересувних художніх виставок.

"Бурлаки на Волзі"

Вже релігійні картини, виконані по академічних програмах ("Іов і його друзі", 1869; "Воскресінню дочки Іаїра", 1871; обидві - Російський музей) виявляють дивний дар художньо-психологічної концентрації, уміння підкорити всі компоненти образу - уроки старих майстрів, малюнок, колір, композицію - загальній драматичній задачі. "Бурлаки на Волзі" (1870-73, там же) також пишуться як академічне замовлення. Але Рєпін створює на базі численних натурних етюдів в основному написаних під час подорожі по Волзі з художником Ф. А. Васильєвим в 1870 році - картину, яка, відразу зробивши молодого майстер знаменитістю, викликає сенсацію.

Глядачів вражає і яскрава виразність натури - народних типів - і відчуття грізної сили соціального протесту, що назріває в цих убогих ізгоях. Увесь барвистий і композиційний лад картини виражає вже не тільки велич Волги і її трудівників, але саму політичну атмосферу суспільства, його чаяння і тривоги.

Пензель Рєпіна з безпрецедентною енергією втілює Людину в історії, реально показуючи, як ця історія робиться, складаючись з людських почуттів і думок. "Я людина 60-х років,... для мене ще не померли ідеали Гоголя, Белінського, Тургенєва, Толстого і інш. ідеалістів", свідчить сам майстер (в листі Н. І. Мурашко, 1880); і додає: "навколишнє життя мене дуже хвилює, не дає спокою, сама проситься на полотно; дійсність дуже обурлива, щоб зі спокійною совістю вишивати візерунки".

Однак він залишається і блискучим майстром форми, цих самих "візерунків", чуйно сприймаючи віяння і імпресіонізму, і символізму. Все життя він завзято втручається в естетичні спори, приймаючи то сторону В. В. Стасова, то "Світу мистецтва", але в результаті залишаючись самим собою, завжди безпартійним і в той же час завжди політично упередженим творцем.

 

     

Головна картина паризького періоду ("Садко в підводному царстві", 1876, там же) стала кроком назад, з'явившись переускладненою алегорією пізньоромантичного салонного плану. Але митець прагне закріпити успіх "Бурлаків" в драматичних або стихійно-святкових сценах народного життя - таких, як "Проводи новобранця" (1879, там же) і "Вечорніцi" (1881, Третьяковська галерея).

Підсумком цих пошуків став новий шедевр - "Хресний хід в Курської губернії" (1880-83, там же). "Вся Русь" як би зведена тут воєдино в багатолюдній церковній процесії; при цьому дивна характерність типів, натурна правда пейзажу не затверджують, а розвінчують звичні історико-побутові стереотипи: замість благостної "соборності" ми бачимо масову інерцію натовпу, яка, рухаючись по висохлому, випаленому сонцем яру, серед мертвих вирубок, в буквальному значенні в "нікуди", в деякий незримий, але виразно відчутний тупик.

Тема революції

Зростаючий соціальний розлад, хвиля антимонархічного терору, жертвою якого став імператор Олександр II, примушують художника все частіше задумуватися над темою революції. У картинах "Відмова від сповіді" (1879-85), "Не чекали" (1884), "Арешт пропагандиста", 1880-92; все Третьяковська галерея) тема ця втілена з небаченою масштабністю і сміливістю. У центрі образів - борець з самодержавністю героїчно непохитний, але в той же час трагічно відчуждений від навколишнього його людського середовища. Це коло самотнього фанатизму експресивно окреслене світотіньовими контрастами і (особливо в "Не чекали") - психологічною пластикою персонажів і "говорячих" деталей. Краще, ніж будь-хто з його художників-сучасників показавши вибухонебезпечний виворіт імперії, Репін барвисто живописує і її парадний фасад ("Прийом волостних старшин Олександром III", 1885, там же; декілька портретів Миколи II, 1890-е гг).

Історичні мотиви

Осучаснюя мотиви вітчизняної історії, майстер перетворює картини в могутні згустки почуттів і емоцій - гніву і ненависті старого до нового ("Царівна Софья через рік після висновку її в Новодевичьем монастирі", 1879, там же), насилля і страху ("Іван Грозний і син його Іван", 1885, там же), нищівних, переможних веселощів ("Запорожці пишуть лист турецькому султану", 1878-91, Російський музей). Сцена вбивства Іваном Грозним свого сина справжня "картина-триллер", кажучи сучасною мовою, проводить шоковий вплив на публіку, асоціюючись з революційним і контрреволюційним насильством 1880-х рр.

Портрети Царівна Софья

Надзвичайно важливу частину репінської спадщини складають його портрети. Він створює чудові, гострохарактерні типажні композиції ("Мужичок з боязких", 1877, Ніжегородський художній музей; "Мужик з поганим оком" і "Протодіакон", - обидва 1877, Третьяковська галерея), образи видатних діячів культури ("Н. І. Пірогов", "М. П. Мусоргський", 1881; "П. А. Стрепетова", 1882; все - там же; портрети Л. Н. Толстого, написані під час перебування художника в Ясній поляні в 1891 і пізніше), ґраціозні світські однофігурні ("Баронесса В. И. Ікськуль фон Гильдебрандт", 1889, там же) і ефектні багатофігурні портрети ("Слов'янські композитори", 1871-72, Московська консерваторія; "Урочисте засідання Державної Ради", 1901-03, спільно з Б. М. Кустодієвим і І. С. Куліковим, - Російський музей).

Жива, трепетна переконливість образу, що часом доходить до натуралізму (як в портреті Мусоргського, де великий композитор представлений важко хворим), досягає особливої задушевності в камерних портретах майстра ("Графиня Луїза Мерси д’Аржанто", 1890, Третьяковська галерея) і портретах рідних [ "Осінній букет" (дочка художника Віра), 1892, там же; ряд портретів дружини Репіна Н. И. Нордман-Северовой].

Особливості стилю Рєпіна. Графіка

Реалізм перерушимого глузду, а потім імпресіонізм (що досягає особливої, бравурної свободи мазка в "Державній Раді") і модерн, - ця послідовна зміна стилістичних орієнтирів в мальовничих портретах ще більш чітко простежується в графіку майстра, - від ілюстрацій до "Записок божевільного" Н. В. Гоголя (1870, там же) до великих графічних портретів рубежу століть (Е. Дузе, - 1891; княгині М. К. Тенішевой, 1898; В. А. Серова, 1901; І. С. Остроухова, 1913; все - там же). Віртуоз різної техніки (найбільш відомі його графічні роботи виконані графітним олівцем або вугіллям), Репін виявив себе і як високообдарований педагог.

Був професором керівником майстерні (1894-1907) і ректором (1898-1899) Академії мистецтв, одночасно викладав в школі-майстерної Тенішевой; серед його учнів Б. М. Кустодієв і І. Е. Грабарь. Давав також приватні уроки В. А. Серову.

Підсумки

Дивна картина "Який простір!" (1903, Російський музей) з молодою парою, тріумфуючою на березі Фінської затоки, що обмерз, - дивує своїм загадковим аллегоризмом. У 1917 Рєпін пише новий варіант "Бурлаків" під назвою "Бидло імперіалізму" (Азербайджанський музей мистецтв імені Р. Мустафаєва, Баку), тим самим як би вітаючи революцію.

Однак, відокремлений від Радянської Росії (коли Фінляндія отримала незалежність) в своїх "Пенатах", він потім неодноразово виражав неприйняття нового режиму і у великому, і в малому, рішуче засуджуючи як червоний терор, так і нову орфографію. У 1922-25 він пише навряд чи не кращу з своїх релігійних картин, "Голгофу" (Музей мистецтв, Прінстон, США), що проймім безпросвітним трагізмом. Незважаючи на запрошення на самому високому офіційному рівні (лист К. Е. Ворошилова, 1926) Рєпін в результаті так і не повертається на Батьківщину, хоч дарує в радянські музеї свої картини, підтримує зв'язки з учнями і друзями (такими, як І. І. Бродський і К. І. Чуковський).

Чуковський після смерті художника випускає в 1937 збірник його мемуарів і статей про мистецтво ("Далеке близьке"), неодноразово потім що перевидавався. Помер Рєпін 29 вересня 1930 р. в Куоккалі, нині Рєпіно Ленінградської області. Він з'єднав міцну традицію реалізму 19 ст. з новаціями рубежу століть, завоювавши славу своїми полотнами, що розбурхували суспільну свідомість.


13.09.2011

Загрузка...