https://ru.osvita.ua/news/90650/

Образование в условиях войны: вызовы и перспективы

Война в Украине привела к дестабилизации во многих аспектах общественной жизни. Одной из наиболее уязвимых отраслей стало образование, не успевшее стабилизироваться после испытания глобальной пандемией.

Учебные заведения, вынужденные адаптироваться к ограничениям и угрозам, столкнулись с задачей обеспечить безопасность, надежность и доступность образования в самых сложных условиях.

Влияние войны на образование в Украине – это вопрос, требующий анализа и обсуждения, ведь от него зависит культурное будущее как страны в целом, так и последующих поколений. В Институте аналитики и адвокации рассказали об ущербе от разрушений и повреждений образовательных учреждений.

Міністерство освіти та науки України регулярно оновлює дані про руйнування та пошкодження закладів освіти на своїй платформі у вигляді інтерактивної мапи.

За наведеними даними, від початку повномасштабного вторгнення 3 793 заклади освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів, а 365 із них – зруйновані вщент.

Отже, найбільше пошкоджених та зруйнованих закладів освіти зареєстровано в Донецькій області. Також значних втрат зазнала Харківська, Херсонська, Дніпропетровська та Запорізька області.

Однією з найбільш постраждалих сфер за сумою збитків також є освіта. Станом на серпень 2023 року прямі втрати оцінюють в $9,7 млрд. Найбільші збитки від руйнувань та пошкоджень закладів освіти — у Харківській, Донецькій, Чернігівській, Запорізькій та Київській областях.

Безпека освітніх закладів в Україні

Війна призвела до виникнення питань доступності та безпеки освіти. Багато дітей втратили можливість долучитися до навчального процесу, педагоги під загрозою обстрілів викладали в регіонах, де ведуться або потенційно можуть відбуватися бойові дії. Такі умови потребують серйозного планування освітніх процесів та забезпечення належних умов навчання в умовах війни.

Станом на вересень 2023 року, в Україні функціонує майже 13 тисяч шкіл, із яких понад 80% вже обладнано укриттями. За даними Міністерства освіти та науки України, близько 7,5 тисяч шкіл працюють в очному форматі, 3,8 тисяч – працюють у змішаному форматі, а 2,5 тисячі шкіл навчають виключно дистанційно.

За даними міністра освіти, найкраща ситуація щодо обладнання укриттями спостерігається у закладах професійно-технічної освіти – 95% закладів обладнано укриттями, із яких 94% – це заклади фахової, передвищої та вищої освіти.

Водночас лише 55% державних садочків обладнані укриттями.

Рекомендації та перспективи відновлення галузі освіти в Україні

Цей матеріал був представлений Інститутом аналітики та адвокації в межах Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

По материалам: Освіта.ua
Дата публикации: 27.11.2023