https://ru.osvita.ua/blogs/95941/

Контракт должен стать документом, который будет защищать учителя

Сьогодні відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій щодо пропозицій до проєкту Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік».

Тривають палкі дискусії про виділення коштів для збільшення посадового окладу педагогічного працівника в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, що передбачено статтею 61 Закону України «Про освіту». Адже у країні, яка воює й потребує фінансових ресурсів для обороноздатності, – це надскладне завдання.

Але вперше ми наблизилися до того, що ця вимога закону може бути виконана. Важливо, щоб це було закладено у державному бюджеті на 2026 рік!

Водночас багато суперечливих моментів мають інші пропозиції комітету. Ми опрацювали їх і надіслали до нього лист, де зазначили про суперечності пропозицій нормам Кодексу законів про працю України, проблематику строкових трудових договорів, надмірного навантаження на вчителя, професійного вигорання. Також у листі закликали до широкого діалогу з освітянами.

Виступила на засіданні комітету і зауважила про те, що молодь не йде у професію не лише через низьку заробітну плату, а й велике навантаження та відсутність захисту. Адже наразі відсутні законодавчі інструменти щодо захисту вчителя від насильства, зокрема булінгу, а захистити себе від мобінгу досить складно.

Запропонувала видалити з пропозицій комітету питання строкових трудових договорів.

На мою думку, варто розробити окремий законопроєкт щодо захисту вчителів та розглянути можливість укладення строкових договорів після підвищення заробітної плати.

Має бути розроблена типова форма строкового договору (контракту), де чітко будуть визначені права вчителя і обов'язки роботодавця щодо оплати праці, умов роботи, робочого місця та відповідальність за порушення умов контракту.

Щоб контракт став тим документом, який буде захищати вчителя.

Засідання Комітету не завершено.

Остаточне рішення буде прийнято у вівторок, 25 листопада 2025 року.

Автор: Надежда Лещик, образовательный омбудсмен.

Оригинал публикации

По материалам: Освіта.ua
Дата публикации: 21.11.2025