Величний Персеполь як пам’ятка культури Стародавньої Персії. Реферат

Персеполь розташований в 50 км від Шираза, на півдні Ірану. Його будівництво почалося близько 520 р. до н. е. і продовжувалося приблизно до 450 р. Місто було зведене на високій штучній платформі, куди вели парадні сходи в 111 ступінь, споруджені з вапнякових блоків

На платформі - єдиний архітектурний ансамбль з палаців двох типів: тачара (житловий палац) і ападана (парадний зал). Найбільш відома ападана Дарія - Ксеркса - квадратний парадний зал, стелю в якому підтримували 72 кам'яних колони. Ападана була підведена над терасою на висоту 4 м, і до неї вели парадні драбини, прикрашені рельєфами.

Зліва, в трьох регістрах представлені абсолютно однакові, зроблені як би по трафарету, солдати еламських полків - із списами, луком і сагайдаками, персидської гвардії - із списами і щитами, мідійців - з мечами, луком і списами. Там же зображені воїни, які несуть царський трон, ведуть царських коней і царські колісниці. Справа на рельєфах показано "хід народів", включених в імперію Ахеменідів.

Главу кожної групи веде вельможа в парадному персидському платті, з високою тіарою, можливо, сатрап - глава провінції що призначався з персів знатних родів. "Народи" ці зображені приблизно в тому ж порядку, в якому в офіційних написах ахеменідських царів перераховуються царства, що входили в імперію. Тут мідійці зі своїми знаменитими "нісійськими" кіньми, що несуть золоті вази, кубки і гривни, еламітяни з прирученими левами і золотими кинджалами, негри з окапами, вавілоняни з биками, вірмени з кіньми, вазами і ритонами, араби з верблюдами і інші народи.

Сходи, що ведуть в інший палац, так званий тріпілон, прикрашені по зовнішній стороні урочистим ходом царської гвардії, а по внутрішній - ходом слуг, що несуть баранів, судини, бурдюки з вином. Біля східних дверей ападани Дарія-Ксеркса зображений сидячий на троні цар царів Ахеменідської держави Дарій I, а за ним стоїть спадкоємець престолу Ксеркс. Руки обох підняті і протягнуті в жесті поклоніння символу царського божества - Хварені. У північного входу в тронний зал показаний цар царів, що бореться з чудовиськом, у якого голова, тулуб і передні лапи лева, шия, крила і задні ноги птаха, хвіст скорпіона, - з майже таким же чудовиськом, як на деяких пам'ятниках Зівії.

Рельєфи Персеполя - повільний, настирливий, ритмічний, урочистий і пишний хід сотень солдат, вельмож, чиновників, жерців, сотень представників підвладних народів. Зрідка, в певних місцях, що переривається зображенням самого царя царів на троні, який підтримують ті ж представники скорених народів, або боротьби царя царів з чудовиськом, або, нарешті, сценою нападу лева на бика – давньосхідним релігійним символом. Поняття "послідовність" виражене тут не окремими фігурами і сценами, але їх комплексами ("комплекс ападани.", "комплекс тріпілона" і т. д.).

Уважний і повільний розгляд їх викликає у глядача враження, що армії царя нема числа, що царю підвладний весь світ, що сам він подібний богу і бореться з чудовиськами зла, як бореться з ними сам бог світла і добра. Канон зображення вироблений незвичайно ретельно, проходження йому видно в таких деталях, як озброєння, плаття, головні убори, віртуозне відтворення дорогоцінних судин, прикрас, деталей кінської збруї. Небагато зразків прикладного мистецтва епохи Ахеменідів, що дійшли до нас, відображені на рельєфах Персеполя з граничною точністю. Тут можна обмежитися одним прикладом: на одязі Дарія на рельєфі західного косяка дверей ападани гравіюванням зображена облямівка тканини з процесією левів.

Представлені в Персеполі "портрети" у високому ступені типізуються. Їх відмінності виражені саме через деталі убрання, корони, зброя або браслети, місце в композицій, різко виділені "етнографічні" риси.

У першій столиці Ахеменідів, Пасаргадах, яка була побудована на двадцять п'ять років раніше Персеполя, знайдені тільки залишки рельєфів, що прикрашали стіни і дверні отвори палаців. Порівнюючи їх з рельєфами Персеполя, можна прослідкувати походження "ахеменідського стилю" в скульптурі і його еволюцію. Перш за все, в Пасаргадах краще видно прототип цих рельєфів, висхідний до кам'яних ортостатів палаців, Ассирії. Їх стиль і набір образів також відноситься до месопотамської Ассирії і еламської - традиції. Деякі з них мають точні аналогії в мистецтві, Ассирії, особливо серед ортостатів ніневійського палацу Синаххеріба, де зображення людей-риб і "демонів" повторювалися безліч разів. Ці зображення, ймовірно, були сприйняті персами як "охоронці владик, Ассирії".

     

Можливо, що в Пасаргадах ці мотиви були повторені в якихось політичних цілях. Можливо, що тут була здійснена спроба прокламувати ідею спадкоємності влади від царів, Ассирії. Але той же хаос в "цитатах", як і в Зівії, повна втрата сенсу композицій, Ассирії, свідчать про те, що первинний релігійний акцент ніяк не враховувався. В усякому разі, тут перед нами перший приклад використання прокламативних зображень, запозичених у скрушних Ахеменідами царств, для прославляння власної величі і потужності.

Важливо, що і тут, в Пасаргадах, з величезного багатства рельєфних композицій Ассирії і Еламу вибирається обмежений круг сюжетів - тільки зображення "чудовиськ", "демонів", фантастичних істот, тільки зображення процесій воїнів і данників, царя, вельмож. У ахеменідських рельєфах немає таких характерних для мистецтва Ассирії сцен полювань, боїв, узяття міст, бенкетів, різного роду релігійних дій або пейзажів.

Навесні 330 р. до. н. е. Олександр Македонській спалив ападану Персеполя, і ця подія з'явилася поворотним пунктом в історії Ірану і в історії культури. Походи Олександра на схід відкрили епоху, яку звичайно називають епохою еллінізму. Разом з фалангами Олександра до Ірану проникали художні смаки Еллади, її майстри і пам'ятники її мистецтва.

Література

  1. История древнего мира. Под редакцией Л. М. Глускиной, И. С. Свенцицкой. – М. 1986.
  2. Д. Г. Редер, Е. А. Черкасова. История Древнего Мира. В двух частьях. Часть 1:Первобытное общество и Древний Восток. – М. 1985.
  3. История Древнего Востока. Под редакцией В. И. Кузищина. – М. 1979.
  4. О. П. Крижанівський. Історія Стародавнього Сходу. – К., 2002.
  5. Луконин В. Г. Древний и раннесредневековый Иран. Очерки истории культуры. – М., 1987.
  6. История Ирана. – М., 1977.
  7. Косидовский З. Когда солнце было богом. – М., 1967.
  8. Керрам К. В. Боги, гробницы, ученые. – СПб: Амфора/ Эврика, 2001.


10.11.2012