Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Загострення політичної ситуації в Югославії після Другої світової війни. Реферат
Загрузка...

Загострення політичної ситуації в Югославії після Другої світової війни. Реферат

У рефераті розглянуто загострення міжнаціональних відносин та політичної ситуації в Югославії після Другої світової війни, розпад ФНРЮ та президентську війну

Після смерті президента СФРЮ Тіто у 1980 році був впроваджений інститут колективного керівництва в особі Президії СФРЮ, головою якої по черзі на один рік ставав кожен з восьми суб’єктів федерації. Аналогічно було реорганізовано й керівництво СКЮ. Однак кожне нове керівництво використовувало свої повноваження, як правило, на користь своєї республіки або краю.

Зокрема, особливо загострилися суперечливості між Сербією (православне населення) і Хорватією (католики) з питань контролю над Югославією. "Штучне дитя" Версальської системи (СФРЮ була спадкоємницею довоєнної Югославії), що утворилася значною мірою примусовим поєднанням трьох цивілізацій – Західної (Словенія і Хорватія), Православної (Сербія, Чорногорія, Македонія) і Мусульманської (Боснія і Герцеговина) – стали розпадатися. В республіках дедалі гостріше піднімалися питання про самовизначення їхніх народів.

На виборах 1990 року до республіканських парламентів перемогли прокомуністичні сили. Це означало занепад ринкових реформ і згасання надії на перетворення Югославської федерації на конфедерацію. Кульмінація кризи і початок розпаду СФРЮ – червень 1991 року. Саме тоді, коли Хорватія, де на виборах перемогла Хорватська Демократична Співдружність на чолі з Е. Туджманом, і Словенія, очолювана лідером блоку "Дем" М. Кучаном, проголосила свою незалежність.

У 1992 році таке ж саме рішення прийняли Боснія і Герцеговина та Македонія. У квітні 1992 року на уламках СФРЮ було утворено союзну республіку Югославія, до складу якої увійшли Сербія і Герцеговина. Сербія, де при владі залишався комуністичний уряд на чолі з С. Мілошевичем, під гаслом збереження федерації розпочала війну з Хорватією. Поступово війна розповсюджується на територію Боснії і Герцеговини. Мусульмани, які проживають не суцільно, а альклавали (регіонами), проголосили Боснію і Герцеговину мусульманською державою (1992 р). Не мусульманське населення розпочало шукати допомогу у сусідів – хто у сербів, хто у хорватів. Тому бойові дії розгорілися на всій території колишньої Югославії.

У конфлікт втягнуті миротворчі війська НАТО. У 1995 р. за ініціативою англо-американської дипломатії в США підписано Дейтонську угоду, що погасила вогнище громадянської війни. Протягом 1996-1998 р. ситуація на Балканах нормалізувалася. Однак становище в регіоні ускладнилося через шовіністичну політику Сербії, яку очолили колишні комуністи.

На початку 1999 року ситуація набула такої гостроти, що НАТО вимушено було вдатися до крайніх заходів – застосувати воєнну силу і здійснити бомбардування Югославії. Ця акція була неоднозначно сприйнята у світі, зокрема засуджена Росією. На території колишньої Югославії проживають близько 50 тис. українців; у 1995 році українство відзначило 250-річчя найстаршої української діаспори в цій країні. Більшість їх – у Сербії, в більшості на селі. З 1990 року діє Союз русинів і українців Югославії, який об’єднує всіх українців країни.

Література

1. Дейчаківський Микола. На визвольних стежках Європи.. - К.: Юніверс, 1997. - 128с.

     

2. Історія країн Центральної та Південно-Східної Європи. - Запоріжжя: ЗДУ, 2003. - 77с.

3. Реформування поліції в країнах Центральної та Східної Європи. - К.: Задруга, 2005.

4. Історія країн Західної Європи та Північної Америки нового часу. - Львів: ЛНУ, 2002. - 150с.

5. Коріненко П. С. Новітня історія країн Європи та Америки (1918-1945рр.). - Тернопіль: астон, 2002.

6. Іваницька Ольга Павлівна Новітня історія країн Європи та Америки (1945-2002). - Вінниця: ФОЛІАНТ, 2003. - 560с.

7. Газін, Володимир Прокопович Новітня історія країн Європи та Америки 1945-2002 роки: Навчальний посібник/ В. П. Газін, С. А. Копилов; За ред. А. О. Копилова. - К.: Либідь, 2004. - 624с. - 14-53.


18.09.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!