Північна Америка: корисні копалини. Реферат

Материк Північна Америка дуже багатий на різноманітні корисні копалини. Це пов'язано з тектонікою та геологічною будовою континенту

Особливо багато в Північній Америці природного газу, кам'яного і бурого вугілля, цинку, молібдену. Значні запаси залізної, мідної, свинцевої, нікелевої руд, кобальту, нафти. Бідний материк на марганець, хром, алюмінієву сировину, вольфрам, олово.

Майже всі поклади кам'яного вугілля материка зосереджені на території США і здебільшого пов'язані з відкладами карбону, тріасу та крейди.

Найбільші поклади вугілля знаходяться на передгірному західному схилі Аппалачів - у так званому Пенсільванському басейні (район Скрентона), а також у штаті Західна Вірджинія. Вугілля цих басейнів належить до середньо- і верхньокарбонових відкладів і має високу якість. Родовища вугілля є також на південь від Великих озер (Іллінойський і Міссісіпський басейни).

Значну промислову цінність має тріасове вугілля південного заходу Аппалачів (штат Алабама).

На заході Північної Америки, в районі Скелястих гір та в окремих місцях Великого Басейну, залягає кам'яне вугілля, що належить до формації верхньої крейди.

Родовища бурого вугілля здебільшого пов'язані з верхніми горизонтами палеогену. Вони широкою смугою тягнуться від верхів'я р. Міссурі вздовж східного схилу Скелястих гір аж до Північного Льодовитого океану. Більша частина буровугільних родовищ зосереджена на території Канади і відіграє важливу роль у паливному балансі цієї країни.

Основні райони поширення нафти належать до Аппалачського прогину. Нафта залягає у відкладах силурійського, девонського і карбонового віку. Це - басейни Канзасу, Оклахоми, Техасу.

Поклади нафти на узбережжі Мексиканської затоки США і Мексики пов'язані з пермськими соляними структурами, а також з піщано-глинистими відкладами верхньої крейди і палеогену. Нафтові родовища є також на заході США, де вони тягнуться неширокою смугою вздовж тихоокеанського узбережжя і пов'язані з неогеновими відкладами з межах міжгірних улоговин альпійської складчастості.

     

З кам'яновугільними і нафтовими родовищами пов'язані родовища природного газу.

З рудних копалин Північна Америка багата на залізну руду. Великі родовища залізної руди залягають у районі Великих озер. Більша частина запасів зосереджена в Канаді (штат Онтаріо). Великі поклади залізної руди є на півострові Лабрадор і на півдні Аппалачських гір - у штаті Алабама. Останні родовища пов'язані із силурійськими породами.

Досить великі поклади мідних і нікелевих руд зосереджено у Північній Америці. Найбільші з них зосереджені в Канадському щиті в протерозойських лавах, зокрема в штаті Мічиган на півострові Кьюіноу і в штаті Манітоба (Канада).

За запасами кольорових і дорогоцінних металів - срібла, золота, міді, цинку, свинцю - Кордильєри посідають одне з перших місць у світі. Особливо багаті на них Скелясті гори і мексиканські Сьєри.

Уранові руди зустрічаються на півночі континенту в районі Великого Ведмежого і Великого Невільничого озер та в зоні Скелястих гір (штат Юта).

Родовища солі, зокрема калійної, поширені по периферії платформи. Значні поклади її належать до соленосної формації силуру в штаті Нью-Йорк, а на південному сході - до пермських порід.

Великі поклади кам'яної солі і сірки включають куполи пермського віку на побережжі Мексиканської затоки.

Поклади гіпсу пов'язані з пермськими породами і відомі в Техасі і Канзасі.

Великі родовища фосфоритів палеогенового віку є на півострові Флоріда.

Північна Америка багата також різними будівельними матеріалами.


25.11.2011