Авран лікарський, аїр звичайний, алтея лікарська: загальна характеристика лікарських рослин. Реферат

У рефераті подано відомості про такі лікарські рослини як авран лікарський, аїр звичайний, алтея лікарська

Авран лікарський (авран лекарственный, Gratiola Officinalis l. Родина ранникові)

Багаторічна трав'яниста рослина 15-50 см заввишки, з прямостоячим, простим або розгалуженим, угорі чотиригранним стеблом. Листки супротивні, сидячі, ланцетні, дрібно-пилчасті з трьома поздовжніми жилками.

Квітки неправильні, пазушні, одиничні, на довгих квітконіжках, з двома приквітками. Оцвітина подвійна, зросло-пелюсткова. Віночок майже двогубий з жовтуватою трубочкою та білим з фіолетовими жилками відгином. Чашечка 5-роздільна. Тичинок 4, 2 з них - нерозвинені. Маточка одна з дволопатевою приймочкою. Плід - багатонасінна, широко-яйцевидна коробочка.

Цвіте у червні - вересні. Росте часто групами, на заплавних та суходільних вологих луках, по берегах річок майже по всій території УРСР, проте на півдні степової зони і в Криму - рідко.

Лікарська рослина. Препарати з трави аврану використовують як проносний, глистогінний, серцевий засіб.

Збирають траву під час цвітіння, зрізуючи її ножем або серпом. Сушать на горищі або під наметом.

Аїр звичайний (аир обыкновенный, Acorus Calamus l. Родина ароїдні)

     

Багаторічна трав'яниста висока рослина 80-120 см заввишки, з товстим повзучим червоно-бурим кореневищем. Стебло прямостояче, сплюснуте. Листки лінійно-мечовидні, довгі (до 50-60 см завдовжки), голі, цілокраї, по краю звичайно хвилясті. Квітки маленькі, невиразні, з шестичленною оцвітиною, зеленувато-жовті, численні, зібрані у циліндричне верхівкове м'ясисте суцвіття - початок.

Розмножується вегетативно. Цвіте у червні - липні. Вся рослина (а особливо кореневище) має приємний сильний запах. Росте на болотах, по берегах річок, ставків майже по всій території УРСР. Часто утворює великі зарості.

Лікарська рослина. Кореневища викопують улітку або восени під час підсихання боліт та лук. Очищені кореневища промивають у воді, розрізають і після пров'ялювання на повітрі сушать під наметом або в сушарці при температурі 30-35°С.

Перед сушінням з кореневищ ножем знімають кору. Збираючи кореневища аїру, для природного поновлення його заростей, слід залишати в ґрунті дрібні кореневища з корінцями. Повторне збирання кореневищ на тому самому місці можливе лише через 5-8 років.

 


Алтей лекарственный (Althaea Officinalis l. Родина мальвові)

Багаторічна трав'яниста, 50-150 см заввишки, густо-волосиста рослина з прямостоячим стеблом та коротким, товстим кореневищем, що переходить у м'ясистий, товстий корінь.

Листки чергові, яйцевидні, черешкові, нижні 3-5-логгатеві. Квітки правильні, блідо-рожеві, п'ятичленні, зібрані у китицевидно-волотисте суцвіття. Оцвітина подвійна, роздільнопелюсткова. Чашечка з 8-9-роздільною підчашечкою. Пелюсток - 5. Тичинок, зрослих між собою у трубочку, багато. Маточка одна, з багатьма стовпчиками. Плід - збірна сім'янка.

Цвіте в червні - вересні. Росте групами на вологих луках, по берегах річок, у заболочених місцях, чагарниках майже по всій території УРСР.

Лікарська рослина. Препарати з кореня алтеї використовують як відхаркувальний засіб та протизапальний при лікуванні шлункових захворювань.

Збирають корені, викопуючи їх лопатою, восени або напровесні. Очищені від землі та дрібних корінців корені промивають у холодній воді, пров'ялюють 2-3 дні на повітрі, розрізають на окремі шматки 30-40 см завдовжки, знімають ножем кору й сушать на горищі, під наметом або в сушарці при температурі 30 - 35°С.


06.01.2012