Архітектура Болгарії: історичний розвиток. Реферат

На шляху історичного розвитку Болгарії її монастирі грали роль набагато більшу, ніж звичні релігійні інститути. За їх стінами філософи, письменники, просвітителі, у тому числі і присвячені в сан, зберігали і продовжували не просто релігію, але культуру народу, згодом перерісшу в національну самосвідомість, яка допомогла болгарському народу уціліти, вижити, зберегти свою суть у важкі п'ять століть чужоземного ярма

Монастирі - це сама болгарська історія, починаючи з їх діяльності за твердженням слов'янської писемності і культури, з їх важливої ролі в боротьбі проти візантійських поневолювачів (XI - XII вв.) і кінчаючи славними, виконаними трагізму сторінками, які були вписані не тільки монастирями, але і всім болгарським народом в історію протистояння поневоленню Османа.

Сто двадцять монастирів, що збереглися до наших днів, являють собою живий літопис культури, творчого творення, становлення і зростання самосвідомості болгарського народу, літопис його дум і сподівань. Серед болгарських монастирів перш за все виділяються: Рільській монастир, Бачковській монастир, Троянський монастир, Роженській монастир, Земенській монастир, Монастир в місті Шипка Рільській монастир Монастир розташований в 119 кілометрах на південь від Софії. Він був заснований в X в. відлюдником Іваном Рільськім.

Не дивлячись на історичні знегоди, до початку XV в. Рільській монастир став володарем багатьох сіл і земельних угідь. Економічну могутність монастиря викликала пошана у турецьких султанів, які спеціальними указами (фірманамі) неодноразово підтверджували непорушність має рацію, що дарували монастирю болгарськими царями.

Проте, в середині XV в. монастир був розорений. Новий підйом почався в 1469 р., після перенесення в нього мощів Івана Рільського з міста Велике - Тирново. На початку XIX в. на засоби, зібрані по всій Болгарії, почалося будівництво нових будівель. Воно велося цілих тридцять років. На монастирському дворі коштує споруджена в 1335 р. п'ятиповерхова оборонна башта.

На її верхньому поверсі знаходиться невелика церква Перетворення, в збереглися фрагменти настінних розписів тієї епохи. Головна церква монастиря відрізняється винятковим багатством внутрішнього оформлення. Cтены були розписані між 1840 і 1848 рр. кращими живописцями тієї епохи. Двадцять портретів дарувальників (титарів) поклали початок болгарського світського живопису, реалістичному портрету. Таким чином, головна церква Рільського монастиря є свого роду музеєм, що відображає нові віяння в релігійному живописі IX в., у корені що змінили її зовнішність.

Тридцять шість багатофігурних сцен, образи перших болгарських царів, апостолів, мучеників, виключно багатий орнамент, в якому химерно переплітаються зображення рослин, птахів і стилізованих геометричних фігур - такий коротко "сюжет" головного дерев'яного різьбленого іконостасу церкви св. Богоматері, над створенням якого четверо майстрів-різьбярів трудилися п'ять років. Чудовий зразок різьблення по дереву проставляють собою церковні брами XIV в., які нині зберігаються в історичному музеї Рільського монастиря. Тут представлені багаті колекції золотого і срібного начиння, старовинних монет, зброї, прикрас, парчі, вишивок.

У бібліотеці монастиря, що налічує понад шістнадцять тисяч томів книг, зберігаються 134 рукописи XV - XIX вв., безліч старопечатних книг і документів В музеї знаходиться багата етнографічна колекція витворів прикладного мистецтва і художніх промислів, яку склали народні дари, що поступали з різних кінців країни.

     

Під кожним експонатом вказані імена дарувальників і точна дата їх отримання. Ці скупі написи є своєрідним літописом високих патріотичних відчуттів народу, його сподівань і надій, пов'язаних з Рільськім монастирем.

Поклонники найбільш екзотичних теорій стверджують, що Ріла сама по собі є другою Шамбалой, а район Рільського монастиря другим входом в неї з виключно позитивним енергетичним потенціалом. Бачковській монастир Цей монастир знаходиться в 29 кілометрах від Пловдіва на березі ріки Асеніци. Він був заснований в 1083 р. Григорієм Бакуріаном, грузином за походженням.

Братія монастиря спочатку складалася з п'ятдесяти монахов-грузін. Бачковській монастир володів великими багатствами, його землі тягнулися до самої Солуні /Салонік/. По масштабах, архітектурному, художньому і культурному значенню його можна порівняти тільки з Рільськім монастирем В 1344 р.

Цар Іван Олександр, затвердивши свою владу над Родопамі, замінив грузин ченцями-болгарами. У притворі верхнього поверху Банківської усипальні зображені цар Іван Олександр, а також засновник монастиря Григорій Бакуріан і його брат. Церква-усипальня: єдина будівля, що уціліла після руйнування монастиря в XVI в.

Її архітектурна зовнішність відображає "біографію" монастиря. У нім відчувається переважаючий вплив сірійської і армяно-грузинської архітектури. Найбільш стародавні фрески монастиря датуються 1643 р. Бачковській монастир - це єдина монументальна культова будівля, споруджена в Болгарії в початкову пору національного Відродження.

У цю епоху він перетворився на один з найзначніших центрів освітньої і літературної діяльності. У 1840 р. стіни монастирської церкви св. Николи були розписані відомим художником епохи болгарського Відродження Захаром Зографом. Зображені ним сцени "Страшного суду" і інші композиції включають жанрові ситуації і реалістичні картини природи, в яких яскраво є видимим соціальний зміст. Фрески, старовинні ікони різних періодів, збори старопечатних книг в художніх окладах і предметів церковного начиння роблять Бачковській монастир багатющою скарбницею болгарського мистецтва.

Троянський монастир В одному з літописів мовиться, що Троянський монастир був заснований в 1600 р. Проте від тих давніх часів дійшов до нас тільки престольний камінь церкви. Монастир відомий головним чином тим, що його стінні розписи є одним з найцікавіших циклів в творчості Захара Зографа (він розписував стіни головної монастирської церкви як всередині, так і зовні, що зустрічалося в практиці живописців тієї епохи рідко). Монастир, наново побудований в 1835 р. в 7 кілометрах від міста Трояна, є зразком проникнення в культовий живопис народного світовідчування, яскравим свідоцтвом дії житлового будівництва на культову архітектуру.

Захар Зограф трактував теми добра і зла в сучасному йому, гостро соціальному контексті, він писав лики болгарських і російських святих, зобразив себе і поставив під автопортретом підпис - свідоцтво дивовижного для епохи рабства відчуття гідності. У трапезній монастиря їм створений справді рідкісний для того часу груповий портрет монастирської братії.

Більшість пам'ятників мистецтва епохи національного Відродження і пізнішого періоду уціліли. Іконостас головної церкви, створений в 1839 р., є шедевром мистецтва різьблення по дереву. Дивовижною самобутністю відрізняється створене набагато раніше (у 1794 р.) різьблення царських брам каплиці св. Николи.

У монастирі можна побачити ікони пензля відомих майстрів епохи Відродження. Роженській монастир Роженській монастир, розташований далеко на півдні, в 6 км. від міста Мелник. Це єдиний з відновлених в перші століття ярма Османа монастирів, якому надалі пощастило уціліти. У своєму сьогоднішньому вигляді монастир (споруджений мельніцким правителем Славом на рубежі XII - XIII вв.) зберігся таким, яким він був в XVI сторіччі. Один з написів свідчить, що лиця Хріста Пантократора і дванадцяти апостолів над дверима головної церкви св. Богоматері написані в 1597 р. Цінними пам'ятниками живопиши XVII в.

Є розписи зовнішньої південної стіни ("Страшний суд", "Сходи праведників") датовані 1661 р., а також сцени житія Іоанна Крестітеля в монастирській усипальні. Тут представлено понад 150 біблейських і євангельських сюжетів, на фрески незвичайні багато образів ченців і відлюдників, багато хто з них, ймовірно, був реальними історичними особами. Роженській монастир славиться своїми різьбленими дерев'яними іконостасами і аналоєм. Деякі з них на рідкість складні за задумом і композиції, біблейські сюжети давали ізографу привід для прояву невгамовної фантазії, яскравого, пишного декоратівізма.

У Роженськом монастирі було створено унікальний твір знаменитої Роженськой каліграфічної школи, що існувала тут ще в XIV в. - рукописний список "Тлумачення Іова", який нині зберігається в єрусалимській церкві Труни Господня. Скельний монастир Аладжа До часу розповсюдження учення ісихазма (XIV в.), що сповідає суворий аскетизм і етичну досконалість, відноситься і утворення скельного монастиря Аладжа, розташованого недалеко від курорту Золоті піски в 14 кілометрах від Варни. Ченці-відлюдники тут жили до XVIII в.. Є підстави припускати, що перші з них з'явилися в цих місцях ще в IV в. Двох'ярусний монастир видовбаний у вапняковій скелі.

Обидва поверхи повідомляються між собою дерев'яними сходами, ступені яких вбудовані в поглиблення циліндрової форми. У нижньому поверсі розміщувалася церква, декілька невеликих суспільних "кімнат" і келій. Над ними розташовані каплиця і декілька келій трохи менше. Розписи майже не збереглися. Створені, ймовірно, в 14 в., вони говорять про приналежність їх автора до Тирновськой школі. З верхнього поверху монастиря відкривається прекрасна панорама на морське побережжя, що викликає гостре відчуття заздрості до ченців, які могли щодня милуватися такою красою. Вхідний квиток для дорослих коштує 2 лв. дітям вхід - 1,6 лв.

Земенській монастир Монастир розташований в долині річки Струма в 76 кілометрах на південний схід від Софії. Він був закладений очевидно ще в XIII в. В період турецького владицтва монастир був зруйнований і уціліла лише церква св. Іоанна Богослова. Монастир був відновлений тільки в XIX в.. Дах має вид чотиристінної піраміди з куполом на циліндровому барабані, прикрашеному двома рядами сліпих арок. Подібного даху немає на всьому Балканському півострові. Одноколірні стіни церкви, пожвавлені лише сліпими арками, надають будівлі суворому і неприступному вигляду.

У багатих розписах внутрішніх стін церкви видно традиції східно--православного іконопису доїконоборчеського періоду, що майже не мав паралелей в свій вік. Біблейські святі предстають перед нами спокійними суворими людьми, яким чужий релігійний екстаз і аскетизм. Єдине виключення в цьому відношенні складає зовнішність Івана Рільського. У числі композицій Земенськой церкви є сцена, що свідчить про те, що живописець доповнював свої роботи життєвими подробицями, про які в Священному писанні не згадується. Наприклад, він намалював зі всіма деталями сцену приготування цвяхів для розп'яття Христа.

Ця сцена - плід фантазії земенського майстра, вона не зустрічається ні в євангельських текстах, ні в апокріфной літературі, їй немає відповідності в релігійному живописі. Все це перетворює Земенській монастир в рідкісний пам'ятник самобутнього народного мистецтва епохи середньовіччя, скарбницю яскравого напряму релігійного живопису, який російський мистецтвознавець, академік Ігор Грабарь назвав "демократичною течією". Монастир в місті Шипка Цей монастир є символом звільнення від ярма Османа в результаті звитяжного російського - турецької війни 1877 -1878 рр.

Монастир є величний храм, споруджений на околиці міста Шипка, недалеко від знаменитого перевалу Шипка в горах Стара Планіна, де в серпні 1877 р. на смерть стояли російські воїни і болгарські ополченці. Їх завданням було не пропустити турецькі війська, які йшли на допомогу султанові що облягав Пльовен. Всі атаки перевершуючих сил Сулеймана-паші були відображені і звідси почалося переможне настання. 3 березня 1878 р. був поміщений Сан-стефанській мирний договір, завдяки якому знов воскресла болгарська держава.

Через рік після цієї події Всерусській комітет, очолюваний Ольгою Миколаївною Ськобельовой, матір'ю прославленого російського полководця, і графом Миколою Павловичем Ігнатьевим, ухвалив рішення про споруду цього храму на згадку про історичну перемогу. Засоби на будівництво, почате в 1896 р. і закінчене через шість років, були пожертвувані російським і болгарським народами, Зовні церква пишна керамічними плитами і позолоченими куполами і хрестами. Сімнадцять куполів відлило з гільз, що залишилися на полі лай. Найважчий дзвін важить 12 тонн. У підземеллі храму зберігаються 18 мармурових саркофагів, які містять кістки загиблих в бою.

Прізвища російських і болгарських бійців, полеглих на Шипке і під Казанликом, висічені на 34 мармурових плитах усередині храму. Пам'ятник полеглим воїнам, що знаходиться на вершине гори Столетов видний за 8 км. з півночі від гірського хребта Шипка. Монастир на Шипке поєднує в собі витонченість і монументальність. Різьблений дерев'яний позолочений іконостас роботи російського архітектора Ягни вражає урочистою елегантністю. Він створювався в російському монастирі св. Пантелеймона на Афоне і піднесені в дар храму. Цей монастир органічно вписався в загальну когорту болгарських монастирів. Як і вони, для Болгарії монастир на Шипке є значно більше, чим культова будівля.

Палаци, фортеці, музеї...

Палац румунської королеви Марії В 1, 5 км. від центру міста Балчик на північному побережжі Болгарії знаходиться палац в східному стилі, який з 1931 р. до 1938 р. був резиденцією румунської королеви Марії. Будівлю має три поверхи, над якими підноситься мінарет. Напівєвропейський - напіворієнталістський стиль відображає релігійні погляди королеви, яка прагнула до зближення християнської і мусульманської віри. Територія палацу розташована на двох рівнях. У верхній частині, що знаходиться на покритому зеленню скелястому піднесенні влаштований Ботанічний сад, в якому можна побачити більше 600 видів рідкісних рослин зі всього світу.

Особливо вражає колекція кактусів, які виглядають надзвичайно виразно на фоні в цілому південно-європейського ландшафту. У паренні множина викладених білим каменем стежин, які раніше покривалися килимами. Румунська володарка була вельми романтичною персоною і легенда говорить про якесь її коханому з Туреччини. Може бути про нього зітхала королева, сидячи на кам'яному троні, спорудженому на нижньому рівні, що виходить до пляжу. У маленькій каплиці недалеко від трону знаходиться іконостас, на якому зображені на повний зріст королева Марія і її дочка Іліана. Смерть королеви була по-шекспіровські трагічною. У 1938 р.

Прагнучи помішати дуелі між двома своїми синами, вона отримала від одного з них кулю. Вмираючи, королева заповідала поховати своє серце в улюбленій каплиці, де воно і знаходилося до 1940 р., коли під тиском СРСР Румунія була вимушена повернути регіон міста Балчик Болгарії.. Римські терми у Варне Історичний пам'ятник IV в. Планування будівлі і стіни, що непогано збереглися, дають можливість добре познайомитися з улюбленим місцем дозвілля і ділових зустрічей стародавніх римлян. По вихідним і після 17:00 вхід в терми закритий, але якщо обійти комплекс справа, то, пройшовши мимо церкви розташованою позаду нього, можна потрапити в терми у будь-який час. Фортеця Царевец у Велике Тирново В кінці XII в.

Велике Тирново стає столицею Другого болгарського царства (1185 -1396 рр.). Фортеця була споруджена на горбах Царевец і Трапезіца, до яких примикав Момін (Дівочий) форт. На південно-східній стороні фортеці знаходилася чотиристінна Балдуїновая башта, де смерть наздогнала візантійського імператора Балдуїна Фландрійського, переможеного в 1205 р. болгарським царем Калояном. Особливо вражаючий вигляд на Царевец відкривається з тераси ресторану готелю "Янтра" (вулиця Ополченців), розташованого на живописному обриві. Собор Олександра Невського Розташований в центрі Софії. Найбільший собор Болгарії: площа 2600 кв. м.

Висота 52 м, 12 позолочених дзвонів, найбільший з яких важить 12 тонн. Побудований між 1904 і 1912 рр. на честь російських воїнів, полеглих в боротьбі проти ярма Османа за звільнення Болгарії. Собор вражає багатством архітектурних форм, величним розписом, іконами і мозаїкою. Бояна Околичний квартал Софії на південному заході міста, що примикає до підніжжя гори Вітоши. У верхній його частині знаходиться маленька Боянськая церква. Її стінний розпис є одним з найпрекрасніших творінь XIII в. Мистецтво невідомого майстра відображає висхідний етап розвитку болгарського пізнього середньовічного живопису.

Воно переступає рамки строгого, схоластичного мистецтва іконопису, присвяченого цілком церковним нормам і канонам в похмурий час абсолютної феодальної і релігійної влади. Мадара Національний історичний заповідник в 17 км. східне р. Шумена. Тут розташовувалося Перше болгарське царство (681 -1081 рр.). Збереглися римська вілла і стіни середньовічної фортеці. У околицях є багато печер, з яких найкрупніша "Велика печера" з висотою входу 70 м, а найцікавіша "Печера німф" із стінами розписаними оригінальними малюнками Найбільш відома визначна пам'ятка - "Мадарській вершник " - наскальний рельєфний малюнок на висоті 23 метрів.

На нім зображений вершник, що проколює списом лева і собака, що біжить поряд. Фахівці вважають що це алегорія якоїсь історичної події.

Села-музеї

Боженци Сіло в 18 км. східне від м. Габрово. Історичний і архітектурний заповідник. Радують око побудовані в XIX в. красиві будинки з масивними кам'яними дахами і витонченими дерев'яними різьбленими верандами. Стелі, ворота і вхідні двері майстерно прикрашені дерев'яним різьбленням майстрів Тревненськой школи. Арбанаси Сіло в 3 км. на північний схід від Велике Тирново.

Виділяється своїми старовинними кам'яними спорудами XVI - XVII вв. з металевими гратами на вікнах і важкими, кованими залізними дверима. Внутрішнє убрання пишне дерев'яним різьбленням. У селі два монастирі і п'ять церков, пишних виключно цінними іконами і стінним розписом.

Стара церква "Різдво Христове" (XVII в.) і багато будинків належать до категорії "пам'ятники національної культури".

Природні визначні пам'ятки

Каліакра. Дивовижної краси мис, приблизно в сорока хвилинах їзди на північ від Албени. Величним скельним масивом заввишки в 70 м. він висувається на 2 км. в морі. На самому краю розташований оглядовий майданчик, з яким відкривається панорама безкрайнього водного простору, що у прямому розумінні захоплює дух. Колись ці місця населяли фракийци. Нинішня назва Каліакра з'явилася в середні віки: на грецькому "розжарюй" - красивий, "акра" - мис, тобто Каліакра - красивий мис. В кінці XIV в. феодали Добротіца і Балік побудували тут фортецю, яку назвали Класерка. Від неї залишилися лише деякі фрагменти стін, оскільки турки приклали максимум зусиль, щоб стерти фортецю з лиця землі.

У одній з печер мису розташований музей, де зібрані знайдені тут історичні цінності з III в. до н. е. по XVII століття. Красивий пам'ятник нагадує про легенду про сорок дівчат, які вважали за краще загинути, кинувшись в морі, але не потрапити до рук турецьких поневолювачів. Сумним моментом цієї історії є те, що захисники фортеці вирішили віддати дівчат в обмін на зняття облоги. Майже у самого обриву знаходиться маленька каплиця Св. Миколи. Тут же є невеликий і затишний ресторанчик. Постійними жителями мису Каліакра є болгарські військові, які встановили тут радіотехнічний пункт спостереження.

Леденика Одна з самих відвідуваних печер в Болгарії, що знаходиться в 17 км. на захід від р. Враци. Вона складається з безлічі галлерей, залів і озер. Найбільший зал завдяки прекрасній акустиці називається "концертним" (його розміри 60 м х 40 м і висота 23 м). Зведення залу прикрашене сталактитами. Кам'яний ліс (Биті камені) Дивно живописне місце в 18 км. на захід від Варни. Є невеликою долиною з кам'яними колонами різноманітних химерних форм, чий вік складає близько 50 млн. років. Згідно найромантичнішій гіпотезі вони були створені інопланетянами.

До думки про штучне походження цього фантастичного лісу підштовхує те, що "дерева" певним чином концентруються навколо когось центрального піднесення округлої форми. Проте, швидше за все це своєрідні сталактити, утворені в результаті могутніх газоподібних вивержень з тектонічних тріщин у вапняковому дні океану, який був на цьому місці в стародавні часи. У багатьох каменів є імена: Солдат, Сторож, Біс... Затверджується, що обхвативши камінь руками можна отримати заряд цілющої позитивної енергії. Вперше про кам'яний ліс широкій публіці розповів в 1829 р. російський військовий журналіст Віктор.

Використана література

  1. Данилюк, Архип Григорович Традиційна архітектура Болгарії: Монографія. - Львів: ЛНУ, 2001. - 147с. - 4.00.


23.10.2011