Украинское высшее образование в условиях войны: вызовы и изменения

Высшее образование требует не только преодоления разрушений, но и переосмысления и трансформации всей системы

Украинское высшее образование в условиях войны: вызовы и изменения

Влада та освітянська спільнота мають зосередитися на подоланні руйнувань, виробленні нового бачення системи, створенні умов для трансформації освітньої мережі, підвищенні якості та підтримці інноваційного середовища.

Таких висновків дійшли автори аналітичного звіту «Вища освіта в Україні: зміни через війну», підготовленого в Аналітичному центрі «ОсвітАналітика» Київського університету імені Бориса Грінченка.

Публікацію підтримало Представництво Фонду Конрада Аденауера в Україні. 

У звіті висвітлено діапазон проблем, з якими стикнулася система вищої освіти України через наслідки пандемії та війну. Автори прагнули оцінити досвід влади й університетів щодо реагування на ці проблеми. Окрім того, документ містить інформацію про актуальний стан української вищої освіти в умовах війни, а також про її першочергові та перспективні потреби.

Починаючи з 2020 року, українська освіта функціонувала в умовах пандемії. У цей час, як стверджують автори звіту, на перший план виходили питання створення безпечного середовища і запровадження дистанційного навчання.

Надалі ситуація значно ускладнилася. У перші дні повномасштабної війни освітній процес в університетах було призупинено. Багато викладачів і студентів були змушені виїжджати як до більш безпечних регіонів України, так і за її межі, а дехто продовжує перебувати на тимчасово окупованих територіях. Через обстріли зазнали руйнувань будівлі багатьох закладів освіти. Україна знову, як і у 2014 році, стикнулася з питанням переміщення університетів на підконтрольну територію. Усе це змусило адаптувати освітній процес до нових умов. 

У звіті проаналізовано рішення органів влади на підтримку закладів вищої освіти, зокрема, новий порядок прийому до вишів 2022 року. Серед негативних тенденцій відзначено зниження рівня демократизації управління в окремих університетах.

Окремі розділи звіту присвячено реакції міжнародної спільноти на російську агресію в Україні та європейській підтримці українських студентів і науковців.

Окрім того, у документі окреслено пріоритетні напрями відновлення системи вищої освіти України. 

ОЗНАЙОМИТИСЯ ЗІ ЗВІТОМ

Освіта.ua
16.03.2023

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев