Профессия 2020 года - онлайн-преподаватель

Онлайновые уроки из экзотики перешли в социальную практику

Профессия 2020 года - онлайн-преподаватель

Год 2020-й войдет в историю человечества как год пандемии коронавируса. Однако нет худа без добра: этот год стал периодом распространения новых форматов: онлайновые уроки из экзотики перешли в социальную практику.

Плюси та мінуси онлайн-викладання

Діти, які працювали з репетиторами, дорослі, які відвідували курси, самі викладачі – усі вони були поставлені перед необхідністю занять через відеозв’язок. І багатьом так сподобалося, що тепер вони просто не хочуть повертатися до викладання й навчання в класах.

Кардинальні зміни, викликані карантином, зафіксовані, наприклад, результатами соцопитування від сервісу онлайн-уроків Bramble. За його інформацією, 82 % опитаних викладачів Великої Британії до карантину взагалі не викладали через інтернет і лише 6 % давали уроки онлайн. Натомість після періоду вимушеної ізоляції майже всі 99 % опитаних заявили, що тепер хочуть використовувати онлайнові ресурси у своїй роботі, і аж 87 % планують проводити через інтернет щонайменше половину своїх занять.

Наша школа EnglishDom викладає англійську саме онлайн уже понад 10 років. На спеціальній платформі – цифровому підручнику – працюють сотні викладачів. Що приваблює їх в онлайн-викладанні і з якими підводними каменями вони стикаються? Про це я розповім у своїй статті.

Головна перевага робота з дому та незалежність

Отже, що ж мотивує викладачів починати працювати онлайн? Перше і найголовніше – прагнення нового рівня затишку. Бажання працювати з дому, коли не потрібно витрачати зусилля на виснажливу дорогу і є можливість працювати в зручному одязі – усе це приваблює. Також викладачі можуть працювати у своєму графіку – це дає змогу поєднувати викладання в онлайн-школі з іншими місцями роботи або з навчанням в університеті.  

До речі, за викладання все частіше беруться люди з іншим фахом. Приміром, це може бути маркетолог, який добре знає англійську, бо працював у міжнародній компанії або закінчив свого часу педагогічний університет. Щоб додати у своє життя трохи яскравих барв, він додатково бере собі студентів. 

По-друге, викладача приваблює постійна зайнятість. Наприклад, на офлайнових курсах значно складніше утримувати студентів. Люди переїжджають, можуть не відвідувати уроки через відрядження, погоду й затори на дорогах, а тепер і через карантин. Онлайн-формат забезпечує потік студентів і навантаження. А час на дорогу можна витрачати на уроки.

По-третє, для багатьох викладачів робота в онлайн-школах стає можливістю додаткового заробітку. Особливо в невеликих містах і селах, де кількість студентів обмежена розміром населеного пункту. Онлайн-режим дозволяє працювати та знайомитися з людьми з усього світу: кількість студентів необмежена. Фактично працювати можна в будь-який час доби.

Якісна технологічна онлайн-школа – це ще й можливість розвинути свої професійні компетенції. Приміром, працюючи в нас, можна навчитися використовувати мультимедійну платформу – цифровий підручник. Серед іншого можна опанувати комунікативну техніку викладання, яка за останнє десятиліття стала основним методом у світі. Також можна отримати доступ до вебінарів і сучасного інтерактивного онлайн-контенту, розробленого методистами.

Викладач згодом може підібрати собі учнів, які підходять йому за характером і манерою викладання. Досвід свідчить, що іноді виникають навіть товариські стосунки. 

Багато викладачок, які прийшли в нашу школу цього року, є мамами, тож добре, що домашній догляд за дітьми можна поєднувати з роботою онлайн.  

Виклики онлайн-викладання самотність у мережі 

Я обіцяв також розповісти про мінуси онлайн-викладання. Серед основних – необхідність довгий час сидіти за столом, що по-своєму складно й вимагає самодисципліни.  

Відсутність фізичного контакту з іншими людьми може бути проблемою, особливо для екстравертів. Адже якщо ви працюєте з дому, то теоретично можете не виходити з приміщення тижнями. Тому раджу стежити за графіком своїх прогулянок на вулиці, зустрічами з друзями, щоб зберігати баланс спілкування в групі та роботи.

Також потрібне відповідне технічне забезпечення: якісна камера й гарнітура, щоб студент вас добре бачив і чув. Інші стандартні вимоги для онлайн-шкіл – хороше освітлення й адекватне тло за спиною, а також відсутність зайвих звуків і людей. У кадрі не має відчуватися присутність третіх осіб, тому треба утримуватися від поглядів на інших людей, дітей чи тварин. А також від інших дій, якщо це не стосується ведення уроку. Бо студент платить саме за урок.

Формати роботи онлайн-викладачів 

Які очікування від манери викладання онлайн мають студенти? Модель «шкільного викладача», контролера – достатньо популярна. Ще один популярний тип стосунків – коли студенти шукають у викладачеві партнера, з яким можна спілкуватися, як з товаришем. А деякі шукають у викладачеві типаж «дорослого», який дає піклування та допомогу. 

Часто додатковий кругозір викладача відкривається під час розмовної практики. І коли студент має схожі зацікавлення – відбувається чудове поєднання. Такі пари досягають хороших результатів. А іноді навіть видатних: у нашій школі був випадок коли викладачка та студент одружилися. Але це рідкість. 

Усі викладачі нашої школи отримують готові уроки, які не потрібно створювати самому – урок іде за сценарієм, який веде цифровий підручник. Також програми автоматично перевіряють помилки в домашніх роботах учнів. Завдання викладача – саме пояснити, що було неправильно.

До того ж робота методистів забезпечує різноманіття тем під різні запити студентів: починаючи від контенту для дітей і підлітків, закінчуючи курсами для фінансистів та айтішників. 

Викладачі школи, якщо хочуть мати основний заробіток від викладання, обирають повну зайнятість. Стандартно це восьмигодинний робочий день. Пікова потреба в заняттях – зранку з 8.00 до 11.00 та ввечері з 16.00 до 22.00. Іноді викладачі обирають обідній час для домашніх справ і роблять перерву. Ті, хто працює додатково, найчастіше робить це зранку або ввечері. 

Зараз ми тестуємо систему, у якій викладачі можуть бачити нових студентів і самостійно обирати час занять. Але зазвичай викладач обирає зручний для нього графік, а школа заповнює його студентами. 

Школа контролює якість уроків за певними показниками. Окремий куратор допомагає залагоджувати організаційні питання. Загалом добрі онлайн-викладачі виходять з тих, хто розуміє, що викладання – це його покликання.

Отже, 2020 рік змінив спосіб життя всього людства, у тому числі й викладачів. Проте він відкрив нові можливості: студентів тепер можна знаходити в усьому світі. Головне – продовжувати розвиватися як професіонал, гуляти на свіжому повітрі й зустрічатися з друзями, щоб потім ділитися натхненням з іншими.

Максим Сундалов, соучредитель и руководитель онлайн-школы английского языка EnglishDom.

Освіта.ua
29.12.2020

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев