Поиск открытых ресурсов в Scopus: новые возможности

Благодаря новой системе можно использовать более 5,5 миллионов статей, которые получают гриф открытого доступа

Поиск открытых ресурсов в Scopus: новые возможности

Начиная с 9 декабря 2020 года в базе данных Scopus появились новые критерии и инструменты для поиска документов в открытом доступе, обеспечивающие большую ясность относительно вида открытого доступа для каждой статьи. Пользоваться ими может любой желающий.

Загальна характеристика

Завдяки новій системі класифікації можна використовувати понад 5,5 мільйонів статей, які отримують гриф відкритого доступу. 

Ці інструменти дають змогу фільтрувати результати пошуку, обираючи рубрику «Усі статті з відкритим доступом» (All Open Access), або використовувати певні види відкритого доступу (золотий, гібридний золотий, бронзовий та зелений).

Для того щоб скористатися цими інструментами, потрібно зайти на сайт бази даних Scopus і задати параметри пошуку в графі “Search documents” (наприклад, можна ввести ключове слово).

Після цього з’явиться перелік журналів, відсортованих за відповідним параметром. На панелі зліва розміщуватимуться інструменти, які дадуть змогу сортувати їх за видом відкритого доступу.

У чому полягає різниця між видами відкритого доступу в Scopus?

База даних Scopus дає змогу здійснювати пошук документів, користуючись одним із чотирьох видів відкритого доступу: золотим, гібридним золотим, бронзовим і зеленим.

Золотий доступ – опублікована версія документа з ліцензією Creative Commons, доступна на платформі видавця. Документи містяться в журналах, які публікують лише у відкритому доступі.

Гібридний золотий доступ – опублікована версія документа з ліцензією Creative Commons, доступна на платформі видавця. Документи містяться в журналах, які дають авторам право обирати: стаття буде у відкритому доступі чи ні.

Бронзовий доступ – прийнята до друку версія документа чи рукопису, до якої видавець вирішив надати тимчасовий або постійний безкоштовний доступ. Бронзовий статус присвоюється документу, якщо замість Creative Commons є інша ліцензія (спеціальна для видавця, наприклад, Elsevier на Open Archive) або взагалі немає ліцензії.

Зелений доступ – опублікована версія документа чи рукопису, прийнята до друку та доступна в сховищі. Документи також можуть бути в золотому або іншому вільному для читання доступі на платформі видавця.

Що таке Unpaywall і як вона працює?

Ще одним ресурсом для пошуку документів відкритого доступу в Scopus є Unpaywall. Цю базу даних підтримує некомерційна організація Impactstory. Unpaywall збирає наукові праці з відкритим доступом від понад 50 000 видавців і сховищ документів.

Цей сервіс можна безкоштовно додати в Google Chrome. Він дає змогу правомірно отримати повний текст наукової статті. Під час перегляду Unpaywall автоматично шукає примірник серед 20 мільйонів безкоштовних повнотекстових PDF-файлів. Якщо його знайдено, потрібно натиснути зелену вкладку, щоб прочитати статтю.

Unpaywall вказує виключно на ті авторські рукописи, які розміщено на університетських та державних вебсерверах із повним і чітким дозволом самих видавців.

Ці безкоштовні, опубліковані авторами праці часто називають "зеленим відкритим доступом", що є давньою правомірною частиною наукової екосистеми комунікацій. Більшість наукових журналів дають авторам змогу "самоархівувати" свої статті на університетських та державних вебсерверах. Unpaywall допомагає користувачам знаходити ці документи. Статті, розміщені без дозволу видавця, не включено в пошук.

Роман Шандра, доцент ЛНУ им. Франко.

Освіта.ua
02.02.2021

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев