Как КПИ реализует программу по решению конфликтов

Как решать конфликты? Эксперты КПИ имени Игоря Сикорского ищут ответ на этот вопрос

Как КПИ реализует программу по решению конфликтов

За свідченням провідних соціологів сьогодення – приміром Імануіла Валерстайна, Джованні Аррігі та Георгія Дерлуг’яна – сучасний світ переживає зсув гегемонії з її звичних центрів, які розташовані на Заході, до нових локацій.

Історія свідчить, що такі періоди характеризуються зростанням некерованості всієї світової системи, а відтак -- великою кількістю найрізноманітніших конфліктів. Ці конфлікти набувають розмаїтих форм та трапляються на різних рівнях – від міждержавних до регіональних та, на жаль, набувають насильницького, кровопролитного характеру. Звісно, можливі два типи  реакції на такий глобальний тренд. Або фаталістичне спостерігання за занепадом та крахом у стилі «все пропало», або цілеспрямована робота з осмислення чинників цих конфліктів та шляхів їхнього розв’язання.

Трагічні обставини спричинили виникнення конфлікту на теренах України. Конфлікту, який вже триває довше, ніж Перша світова війна! Цілком природньо, що згідно соціологічних замірів 70% опитаних українців вважають, що найважливішою зараз є проблема відновлення миру в Україні.

У 2014 році Україні бракувало не тільки новітньої зброї, сильної армії і досвіду, але й фахівців, які б могли формувати комплексні стратегії і тактики врегулювання конфліктів.

У 2017 році Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України виступило з ініціативою щодо започаткування магістерської програми «Врегулювання конфліктів та медіація» у вишах України з метою підготовки фахівців саме такого профілю. Відтак, КПІ імені Ігоря Сікорського – університет зі  стабільно блискучими рейтингами серед вишів України – першим відгукнувся на цю ініціативу.

Програма «Врегулювання конфліктів та медіація» у рамках соціологічного магістеріуму в КПІ імені Сікорського була першою спеціалізацією такого типу в Україні, але, звісно, не першою в світі. Вивчення конфліктів та розбудова миру є міждисциплінарним трендом у багатьох провідних університетах світу – Вестмінстерському університеті, Сент-Ендрюському університеті, Університеті Дарема, Університеті Джонса Хопкінса, навіть в альма матер А.Ейнштейна – Швейцарській вищій технічній школі Цюріха.

Цими університетами накопичений великий досвід дослідження та практичного залучення до миробудівництва й врегулювання конфліктів на міжнародному та регіональному рівнях. Коли ми розмірковуємо як нам повернути мир в Україну та відновити цілісність держави, то маємо звертатися до знань та рецептів, що були нагромаджені провідними  академічними центрами світу.

В КПІ імені Ігоря Сікорського магістерська програма «Врегулювання конфліктів та медіація» реалізується на базі кафедри соціології Факультету соціології і права. Викладачі програми постійно співпрацюють з громадськими організаціями та експертами у сфері конфліктовирішення (як локальними, так і міжнародними). Розробляються навчальні матеріали з використанням новітніх здобутків провідних світових організацій, які залучені до миротворчості. Своєю чергою, зацікавлена громадськість може долучатися до розмислів та дебатів щодо цих болючих проблем не лише України, але й світу, завдяки міжнародним форумам та круглим столам, що регулярно проводяться  факультетом та кафедрою соціології.

Вже у 2019 році була випущена перша генерація спеціалістів з врегулювання конфліктів та медіації. Серед випускників програми були як фахівці з медіації та діалогу з попереднім практичним досвідом, для яких ця освіта стала другою вищою, так і активна молодь.

Тетяна Водоп’ян одна з тих випускниць, яка має досвід роботи у сфері медіації до КПІ імені Сікорського: «Дизайн навчальної програми поєднує класичні форми навчання, такі як лекції та практичні заняття, а також тренінгові програми, що найкращим чином надає можливість здобути необхідні навички та відповідає вимогам сьогодення. Мені б хотілося, щоб якнайбільше студентів скористалися нагодою отримати дійсно унікальну освіту та під час навчання на 100 відсотків використовували всі ті можливості, які пропонує ця програма».

Такий формат магістерської програми став можливим завдяки унікальному поєднанню українських і європейських освітніх ресурсів. Завдяки підтримці Посольств Великої Британії та Швейцарської конфедерації викладання спеціалізованих курсів пов’язаних з врегулюванням конфліктів, досягненням миру та медіацією відбувалося за участі викладачів з провідних університетів Європи – Сейнт-Едрюського університету та Швейцарської вищої технічної школи Цюріха.

Іван Маркелов, бакалавр з права КПІ імені Ігоря Сікорського, зараз - випускник магістерської програми «Врегулювання конфліктів та медіація» так характеризує свій освітній досвід: «Звісно, велику роль у прийнятті рішення на той момент відіграла наявність переконливого списку зарубіжних викладачів. Це надавало мені можливість не тільки бути присутнім на унікальних лекціях та семінарах від провідних спеціалістів з конфліктовирішення у світі, але й покращити рівень англійської мови. З цією метою, кафедра соціології тісно співпрацює із Британською Радою в Україні.

Варто також окремо відзначити високий професійний рівень викладачів Факультету соціології і права, що були залучені до програми, а саме особливий, трансформований підхід до викладання, який відповідає сучасним потребам студентів, особливостям предмета вивчення, та характеризується наданням необхідного технічного забезпечення для комфортного навчання».

За півтора року навчання студенти отримують комплексні знання для регулювання конфліктів на базі соціології, права, публічного управління і міжнародної політики. Але у цій діяльності важливі і практичні навички з медіації, фасилітації, переговорного процесу та моніторингу постконфліктних потреб територіальних громад. Так, випускники програми пройшли більше 100 годин тренінгів з навчання та проведення медіації і отримали відповідні сертифікати.

За ці роки у КПІ імені почала активно формуватися власна наукова школа врегулювання щодо дослідження конфліктів. Ця школа продукує як суто академічний підхід до вивчення конфліктів у рамках осягнення модерного суспільства та його трансформацій, так і емпіричне вивчення конкретних конфліктів, звісно з концентрацією на українських теренах. Ці знання та практичні навички  не залишаються всередині вузького кола фахівців – вони  передаються плеяді талановитої молоді, яка дає надію на успішне відновлення миру у державі.

В Україні відбувається багато дискусій щодо реформи державної служби та формування того, що на Заході має назву evidence based policy-making – тобто вироблення державної політики, яка базується на доказовій, науковій базі, а відтак може значно ефективніше задовольняти потреби суспільства, в тому числі і екзистенційну потребу у мирі та безпеці. Завдяки активності Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України до класифікатору професій було внесену таку: «фахівець з урегулювання конфліктів та медіації у соціально-політичній сфері».

Вочевидь, нам усім необхідно буде пройти тривалий шлях до вироблення ефективної системи публічного управління в цілому і особливо попередження й врегулювання конфліктів. Здобути соціологічні, управлінські, політологічні та правничі знання й навички у який спосіб досягати цих цілей можна в КПІ ім. Ігоря Сікорського на Факультеті соціології і права в рамках інноваційного магістеріуму з врегулювання конфліктів і медіації.

Освіта.ua
14.03.2019

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев