На що звернути увагу в умові власного висловлення

На що звернути особливу увагу у формулюванні теми в умові завдання на написання власного висловлення?

Особливу увагу у формулюванні теми в умові відкритого тестового завдання варто приділити такому.

1. На сьогодні тема у відкритому тестовому завданні подається у вигляді двох частин: мікротексту й питання після мікротексту.

При цьому мікротекст є найчастіше лише стимулом для роздумів: він пропонується для того, щоб показати, що на якусь тему люди дивляться по-різному, тобто вирішують певні проблеми, певні питання в різні способи. Таким чином, головне, на що варто звернути увагу в умові завдання, – це питання після мікротексту. Чому це важливо? Тому що власне висловлення має бути своєрідною розгорнутою аргументованою відповіддю саме на це питання, доведенням виправданості своєї позиції стосовно проблеми, що озвучена в питанні, а не міркуванням стосовно того, про що йшлося в мікротексті.

Увага! Якщо цього не враховувати, то можна припуститися прикрої помилки й написати власне висловлення зовсім не про те, тобто не на ту тему, яка була основною й актуалізувалася саме в питанні після мікротексту.

2. Традиційно в мікротексті подаються протилежні погляди на певну тему, проблему, однак це не означає, що поряд із цими – протилежними – поглядами не можуть існувати й інші. Тому не варто «зациклюватися» лише на тих позиціях стосовно теми, які висловлені в мікротексті. Найкраще – поміркувати й знайти власну позицію – близьку й зрозумілу, яку легко буде доводити у власному висловленні.

Для прикладу. У 2015 році тема відкритого тестового завдання основної сесії тестування з української мови та літератури звучала так:

Людина соціальна істота, а тому їй не властиво надовго залишатися на самоті. Разом із тим багато хто впевнений, що саме самотність допомагає індивіду зрозуміти себе, проаналізувати своє життя. Вони заперечують думку, що тільки оточення може дати об’єктивну оцінку людині, її діям і вчинкам. Наскільки людині варто дослухатися до думки оточення про неї?.

Чимало учасників основної сесії тестування проігнорували той факт, що питання після мікротексту передбачало, що вони повинні висловити свій погляд на проблему доцільності чи недоцільності врахування людиною оцінок, які дають їй інші люди й вона собі сама, а не на проблему самотності.

Проігнорувавши питання після мікротексту, учасники, замість написати власні висловлення про те, чи варто людині дослухатися до думки оточення про неї, створювали тексти про самотність, її шкоду чи користь і наводили як приклад самотнього героя новели «Intermezzo» М. Коцюбинського тощо.

Зрозуміло, що власні висловлення – «фантазії» на тему самотності аж ніяк не відповідали темі завдання.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
15.12.2020

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев