ЗНО - 2020: вопросы - ответы о проведении тестирования

Минобразования опубликовало позицию ведомства по основным аспектам проведения ЗНО

ЗНО - 2020: вопросы - ответы о проведении тестирования

Министерство образования и науки опубликовало позицию ведомства по основным аспектам проведения внешнего независимого оценивания, которые сейчас обсуждаются будущими участниками ЗНО, родителями, педагогами и представителями общественности и т. п.

В частности, в МОН рассказали, как будет проходить ЗНО в условиях эпидемии коронавируса, как будут сдавать ЗНО участники, которые контактировали с больными или сами инфицированы коронавирусом, почему нельзя провести ЗНО дистанционно, будут ли изменены локации для проведения ЗНО на другие и т. п.

Предлагаем читателям полный текст позиции МОН относительно проведения ЗНО в сегодняшних условиях.

Як проходитиме ЗНО в умовах епідемії коронавірусу?

Формат і процедура проведення ЗНО у 2020 році не зміняться. За правилами під час складання ЗНО в аудиторії перебуває максимум 15 учасників і 2 інструктори.

Обов'язковою є дистанція 1,5 метри між учасниками в аудиторії, яка, безумовно, буде дотримана у зв'язку з епідемією. Соціальне дистанціювання також буде забезпечене і біля входу в приміщення, у якому проходитиме тестування, щоб уникнути скупчення людей.

У зв'язку із поширенням коронавірусної інфекції всі учасники ЗНО та інструктори будуть забезпечені засобами індивідуального захисту та антисептиками. Приміщення будуть провітрюватись та дезінфікуватись.

Як складатимуть ЗНО учасники, які контактували з хворими або інфіковані коронавірусом?

Особи, які були зареєстровані для участі у ЗНО, однак контактували з хворими чи самі інфікувались коронавірусом, зможуть скласти ЗНО під час додаткової сесії, коли одужають або вийдуть із самоізоляції. У разі, якщо через ізоляцію чи хворобу вони будуть змушені пропустити і додаткову сесію тестування, вони будуть звільнені від ЗНО за станом здоров'я. Таке правило діяло і раніше для людей із низкою захворювань.

Особливості вступу до університетів для таких категорій абітурієнтів, форми проведення вступних іспитів визначаються окремо в умовах прийому на навчання до закладів вищої освіти, що затверджуються Міністерством освіти і науки України кожного року.

Чому не провести ЗНО дистанційно?

Очний формат зовнішнього незалежного оцінювання передбачає низку заходів, які забезпечують ідентифікацію учасників і протидію списуванням та іншим проявам недоброчесності. Саме завдяки цьому зберігається неупередженість та об'єктивність результатів ЗНО. Технічних умов для забезпечення цього у дистанційному форматі немає.

Чи будуть змінені локації для проведення ЗНО на інші? Наприклад, великі відкриті майданчики, стадіони?

Провести ЗНО на відкритому майданчику або стадіоні неможливо з низки причин. Передусім через непередбачувані погодні умови: сонце, дощ, сильний вітер, які будуть заважати учасникам та інструкторам.

Не менш важливим фактором є безпека. Велика кількість учасників тестування одночасно в одному місці, навіть на відкритій місцевості, становить загрозу в умовах поширення коронавірусу. Водночас у таких умовах інструкторам буде важче проконтролювати процес тестування та не допускати списування. А обов'язкові заходи безпеки, а також деякі обов'язкові процедурні питання, на відкритих майданчиках чи у великих приміщеннях триватимуть значно довше, ніж в аудиторії.

Кожен учасник ЗНО має добре чути інструктора, який повідомлятиме важливу інформацію, зокрема час, який залишився до завершення тесту. Так само, за правилами ЗНО, учасники мають бачити годинник.

Зайві шуми на відкритій місцевості заважатимуть учасникам чути інструкторів і не дозволять сконцентруватись на тесті. Особливо це стосується складання ЗНО з іноземних мов, яке передбачає аудіювання та має проходити в тихому приміщенні.

Важливо, що на великих майданчиках немає ані парт, ані стільців. Здається, що цю проблему легко усунути, але залишаються питання про майно закладів освіти, а також про те, хто і як зможе ці меблі доставити.

Також відкриті майданчики ускладнять налагодження ефективної навігації учасників. Біля виходу неминучими будуть черги та скупчення людей, що є небажаним в умовах поширення коронавірусу.

Чому у зв'язку з коронавірусом ЗНО не замінять вступними іспитами у ЗВО?

В умовах пандемії проведення ЗНО є набагато безпечнішим, ніж вступні іспити в університетах.

Більшість учасників складають ЗНО за місцем проживання, а отже їм не потрібно їхати в інше місто чи область. Виключенням є лише жителі сіл та маленьких районних центрів, які доїжджають до місця проведення ЗНО.

Натомість для складання вступних іспитів навпаки більшості вступників та їхнім батькам доведеться по кілька разів їздити в інші міста, що значно збільшить кількість переміщень по країні. За статистикою, 70% абітурієнтів вступають до університетів Києва, Харкова, Львова, Дніпра та Одеси. Саме в університетах цих міст буде найбільше скупчення вступників.

Водночас вступні іспити зазвичай збирають набагато більшу кількість людей в аудиторіях, ніж під час ЗНО, тому в таких умовах дотримання належної соціальної дистанції є під сумнівом.

Чи можна зменшити кількість предметів ЗНО у зв'язку з коронавірусом?

У 2020 році кожен учасник може пройти тестування щонайбільше з чотирьох навчальних предметів. Максимальну кількість учасників збере українська мова та література, яку складатиме майже 370 тис. учасників, майже 264 тис. осіб складатимуть історію України, і дещо більше 186 тис. осіб – математику. Решта предметів не збиратиме такої великої кількості учасників. Тому скасовувати якісь із предметів у зв'язку з коронавірусом є недоцільно.

Також не можна відкидати того факту, що учасники готувалися до складання ЗНО з обраних навчальних предметів. Вони вкладали час і зусилля, оскільки мали на меті здобути високі бали та вступити в омріяні виші. Зміна умов прийому деформує списки вступників, тому що досягнення високих результатів із одного чи двох навчальних предметів не гарантує, що той самий вступник мав би високі результати з трьох навчальних предметів. Тобто для здійснення якісного відбору абітурієнтів із необхідними знаннями важливо, щоб відбулись тестування з усіх запланованих предметів ЗНО.

До того ж деякі вступники вагаються щодо вибору однієї спеціальності та планують уточнити свій вибір з огляду на отримані результати ЗНО, а обмеження переліку предметів ЗНО негативно вплине на їхній вибір.

Чи будуть видалені з тестів ЗНО питання з програми квітня-травня 11 класу?

Цикл підготовки тестового зошита триває 3 роки, протягом яких їхній зміст проходить експертну оцінку, апробацію. Це забезпечує високу якість тестового інструмента і цим не можна нехтувати. Тестові зошити на ЗНО 2020 року вже зверстані та понад 70% із них вже надруковано. Заміна завдання сьогодні означатиме макетування і друк нових примірників.

Водночас у тестах дуже мало завдань, які ґрунтуються на навчальному матеріалі, що вивчається у квітні-травні 11 класу. Таке завдання може бути взагалі одне на весь тест. Передруковувати тираж тестових зошитів через таку малу кількість завдань є недоцільно. До того ж модель ранжування результатів тестування знижує вплив зовнішніх факторів і УЦОЯО зможе статистично згладити певні прогалини у підготовці учасників через карантин.

Чи можливо звільнити від ЗНО тих, хто не планує вступати (наприклад, окремі студенти коледжів чи учні профтехів) або планує вступати до закордонних університетів?

Зовнішнє незалежне оцінювання в Україні має дві основні функції. Поруч із забезпеченням прав на рівний доступ до вищої освіти незамінною функцією є оцінювання відповідності результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, державним вимогам.

У такий спосіб результати ЗНО не лише визначають конкурсний бал вступників у ЗВО, але й є оцінкою за державну підсумкову атестацію (ДПА) в 11 класі. Сьогодні в Україні немає належної суспільної довіри до шкільного оцінювання, на відміну від ЗНО, яке вже давно довело свою об'єктивність та незаангажованість. 73% українців, які стикалися з системою ЗНО або планують це у близькому майбутньому, переконані, що ЗНО забезпечує справедливі умови вступу.

Сьогодні увесь світ потерпає від пандемії коронавірусу, а отже прогнозованими є зміни у вступних кампаніях закордонних університетів. Найімовірніше, вони будуть відтерміновані так само, як і в Україні, особливо з огляду на те, що кордони країн залишаються закритими на невизначений термін.

Тому звільнення від ЗНО тих, хто не планує вступати до ЗВО зовсім, або планує вступати до закордонних університетів не є доцільним.

БІЛЬШЕ ПРО ПРОВЕДЕННЯ ЗНО

Для отримання оперативної інформації про проведення ЗНО та вступної кампанії приєднуйтесь до сторінок Вступна кампанія в Telegram або Абітурієнт і Освіта.ua у Facebook.

Освіта.ua
23.04.2020

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Ілля
Добрий день, чи потрібно мені здавати НМТ для подальшого навчання у коледжі, якщо я закінчую другий з 4 курсів? Це з тим, що я не хочу найближчим часом вступати до університету.
Ілля
Якщо мені треба 3 предмета для вступу як ЗНО, но я чомусь вирішив взяти додатковий предмет географія і здати теж як ЗНО а не як ДПА, на що це може вплинути при вступі?
Влад
Для Ілля: ні на що.
Комментировать
Аноним
Можно ли взять освобождение только от одного ЗНО? Т.к. в ІНФІЗ нужно только укр и биология из предметов
Влад
Для Аноним: ЗНО Ви можете навіть взагалі не склади. Вам потрібно обов’язково скласти 4 ДПА
Влад
Складати*
Комментировать
Саня
А о чем спор? Вон сегодня сказали, в 5 областях карантин снимать рано. Там не такие же дети как и везде? Сдавать ничего не будут? Заболеваемость растёт. И да, это я в новостях смотрю, если что. Так что не знаю, как и кто собирается что-то сдавать. До 25 числа может быть все что угодно. И не особо верится что все закончится.
Родитель
Что за тупни орут Ура МОН? Сотрудники что ли? Удивительно просто, надеюсь им за это хоть копейку дают. Хотя врядли. Наверное просто выгнать угрожают. Так это бесполезно. Родители то видят что происходит. Доверия к министерству нет. И не появится. А терпение уже закончилось.
Батьки Полтава
Тільки ЗНО! Тільки ДПА! Ніяких змін! Діти за чесний вступ до ВУЗів! Батьки з МОН! Не повернемо корупцію в Освіту!!!
Елена
Прошу всех,кому небезразлична судьба наших детей, и страны в целом, подписать электрон.петицию https://petition.president.gov.ua/ №22 / 089320-эп "Отмена ВНО 2020 году, из-за эпидемии коронавируса и негативное влияние ВНО на психику детей"
Павлик
Для Елена: по моему, у тебя непорядки с психикой. Коль несеш такой бред. Свою петицию засунь себе в одно место, на нее даже не посмотрят. Пиши в ООН
Комментировать
Елена
Учитывая ситуацию в стране с короновирусом и смертностью от него, - полное бузумие проводить ЗНО в этом году! Более 300 000 выпускников,которые зарегистрировались и придут его здавать, вынужденны будут контактировать с миним.17 чел.каждый(!) На протяжении 3 часов(!) В одном помещении(!)....и так-3 раза подряд(!) (ЗНО по 3 предметам!) Я так понимаю,что если хотя бы один человек будет инфицирован,у остальных 16 просто не будет шанса не зараэится! Никакие маски не спасут детей от вируса, в них невозможно высидеть 3 часа подряд летом,в жару и духоту, еще и в условиях стресса(каким является сам по себе ЗНО!)..Интересно, наши "господа из министерства"сами считать умеют?- к какой катострофе, вспышке болезни и летальных случаев это может привести страну??? И зачем все это???...Или нам больше некуда потрать деньги госбюджета веделенные на ЗНО-2020? И кто будет лечить наших детей и нас из-за ваших необдуманных решений? Почему нельзя отменить это ЗНО,как отменили ДПА и принять детей в ВУЗы и колледжи по баллам атестата? Кого не устраивает балл-дайте возможность пройти ЗНО детям в след.году,когда,хотя бы вакцину от короновируса изобретут.Подождет ваша "коррупция в ВУЗах"до следующего года...главное,чтобы дети остались живыми и здоровыми в ЭТОМ году, когда люди тысячами гибнут из-за болезни короновируса и ее последствий!
Татьяна
Говорили о ДПА и все равно все свели к вступительной компании. Почему обязательно ДПА в 11 классе, они сами толком не могут объяснить. По поводу вступительных кампаний в иностранные ВУЗы, не позорьтесь, хоть интернет почитайте что ли, все там будет, там изначально вступительные кампании по другому устроены. Поступающие в этом году уже зачислены и толко ждут аттестатов. Так отдайте их детям.
Stas
Для инкогнито "За ЗНО для всех". Отвечая Кате, вы утверждаете (в хамской манере), что без сдачи ЗНО она может работать лишь санитаркой (уборщицей) в больнице. А кем должна работать Экс-министр образования и науки Лилия Гриневич, если она делает 15 ошибок в тексте в семь строк? А математику Гриневич может сдать? А химию и биологию? А Катя, поступая в колледж, успешно сдала экзамены. Почему ей не быть медсестрой без ЗНО? Не уверяйте никого, что ЗНО действительно определяет уровень знаний. Почему студентам ВУЗов можно завершить учебный год дистанционно, даже получить дипломы бакалавров и магистров, а 11-ти классникам и студентам колледжей без ВНО - ни как нельзя? За оценки ВНО кто ответственен? Правильно, - чиновники МОН. Только они могут "посодействовать" (читай "нарисовать" высокие баллы) поступающим в ВУЗы детишкам (читай: бездарям, не способным учиться ни в ваком ВУЗе за рубежом) богатых и влиятельных родителей. До оценок же студентам ВУЗов чиновники МОН еще не добрались. С них ничего не поимеешь. Делайте выводы сами.
Родитель
Верните школы и садики, детские лагеря!!! Куда смотреть министры? Во дворах и парках толпы людей, все устали и как будто даже не верят в коронавирус! Дети тупеют, родители не могут работать, так как не на кого оставить детей! Сколько можно сидеть карантинить?? Дети не в зоне риска!!! Глупая власть смотрит на Европу и повторяет все подряд! Вон у Белоруси берите пример! Школы на карантин не закрывали и ничего!
Катя
Я учусь в медицинском колледже . В этом году мне сдавать зно , один только вопрос, зачем мне это нужно ? Меня могут исключить , если я не сдам какой нибудь предмет . Другой вопрос , я зря училась два года ? Я определилась с выбором профессии, зачем мне зно ?
За ЗНО для всіх
Для Катя: з вибором професії в цивілізованому суспільстві визначаютьсч після того як отримують атестат про середню освіту. Якщо Ви не здатні отримати нормальні бали на ДПА та отримати атестат бещ 1-3-к, то Ви не можете отримувати освіту рівня коледжу. Ви можете працювати санітаркою, якщо хочете працювати з хворими, але в будь-якому разі не маєте права на роботу при якій від ваших інтелектуальних здібностей залежить життя людини.
Taiga
А в каком месте ЗНО показатель знаний? Человек может дико волноваться и из-за этого наделать ошибок. Да и зачем ей в меде нужна будет математика или история?
Комментировать
Влад
Дибилы, лишь бы собрать людей, можно и отменить ЗНО на этот год, барашки. Сколько можно выделывать я, запарили уже, по рейтингу аттестатов и дипломов зачисляйте, научи, посадили 30 летнюю жабку в министры и всё.
Сергей
Потом всех интересует почему украинцев так мало в стране осталось. Потому что министерствам похер на людей, они ищут только свою выгоду а люди как тупое стадо просто молчат, молодцы!
Адекватный человек
Если на ЗНО 15 человек, думаете на выпускном 10. человек будет? Дайте детям выпускной!!!