«Незнайомець з тринадцятої квартири» Всеволод Нестайко

Читати онлайн пригодницьку повість Всеволода Нестайка «Незнайомець з тринадцятої квартири»

A- A+ A A1 A2 A3

Піднімаємося-піднімаємося-піднімаємося ... І все у тебе всередині йде вниз. А потім опускаємося-опускаємося-опускаємося ... І все у тебе всередині йде вгору. Ну прямо як на літаку! Вверх — як висоту набираєш. Вниз — як на посадку йдеш. (Я ж таки літав — що ви думали! — На "кукурузнику" сільгоспавіації, що наші поля обприскував.)

Та ще стоїть колесо на високій кручі над Дніпром. І видно з нього далеко-далеко, як з літака. Внизу Поділ, і Дніпро, і широчінь Лівобережжя, яке до самого горизонту простяглося. А он Труханів острів ... Пляж. Ну і людей же там! Піску навіть не видно. І ступити-то, напевно, нікуди. Як вони там не розчавлять один одного! Ого! А це що таке, між дерев? .. Тримайте мене! Та це ... парашутна вишка! Ну точно! Вона!

От би мені з цією вишки стрибнути! Мені просто не можна не стрибнути. Льотчику з парашутом стрибати — все одно що моряку плавати.

— Явочка! — Кажу. — Бачиш он ту вишку? Давай з неї стрибнемо!

— Давай! А що? — Відразу погоджується Ява. Він хоч і не збирається у льотчики, але з чогось стрибнути, кудись кинутися або викинути якусь штуку він завжди "за"!

Глава IV. Пляж. Каруселі. Потопельник. Незнайомець з тринадцятої квартири.

І ось ми біжимо по сходах з "Городка розваг" вниз до набережної. Хороша сходи. Тільки занадто довга. Хоч і вниз біжиш, а все одно запихуєшся!

— Чого бігти? Не встигнемо, чи що? — Кажу, а сам думаю: "Треба сили для стрибка берегти. Хто знає, як воно там буде? Все-таки перший раз! "Зменшили ми швидкість. Пішли кроком.

Внизу не те ворота, не то альтанка — що за штука? І на ній величезна колона з якоюсь бабалухой на кінці.

— Стривай, — каже Ява. — Тут щось написано. Ява любить читати всякі історичні та меморіальні написи. Підходимо. До стіни прикріплена мармурова дощечка:

ПАМ'ЯТНИК

В ЗНАК НАДАННЯ Києву Магдебурзького права

Споруджений в 1802 році Архітектор А. І. Меленський.

От ніколи б не подумав, що це пам'ятник! Адже пам'ятник — це або кінний чи піший, але завжди якийсь герой ... полководець чи геній. А тут якесь Магдебурзьке право! Ну і ну! ..

Напис на меморіальній дошці була не єдиною. Окрім неї, ще було багато написів. Але вже від руки і значно більш пізнього походження. Всі "Магдебурзьке право" було густо списано досить-однотипними формулами: "Коля + Оля = любов", "Вася + Тася = любов", "Юра + Нюра = любов" і т. д.

А один якийсь намалював у-о-от такими буквищами свою формулу, аж метра на три від землі: "Жека + Леха = любов". Напевно, йому довелося принести для цього з дому драбину. Адже не м огло ж у нього бути таке довге тіло!

По-людськи його, мабуть, звали Альоша, а її Женя; писав він російською і не знав, дурник, що по-українськи "леха" — "свиня". І вийшло, що він сам себе обізвав свинею.

Те, що ніхто з них не мав п'ятірки з краснопису, було одразу видно — таких кривуляк вони навиводили. І ще було ясно, що один одного вони, може, й любили, але більше не любили нікого, тому що так споганили пам'ятник — дивитись гидко.

— І навіщо тільки їх грамоті вчили! — З почуттям сказав Ява.

"Дивись ти, який правильний! А чи не ти, дорогий Явочка, писав крейдою на сараї за школою різні гасла проти завуча Сави Кононовича? "— Подумав я. Але сказати не сказав. Адже й сам я був грішний: писав на паркані всякі дурниці. А адже це он як недобре. Більше не буду!

Виконані благородних почуттів, ми попрямували до пішохідного мосту, що веде на Труханів острів. По мосту безперервним потоком йшли люди. Куди ж це вони? Адже там і так ні стати, ні сісти ... Ох, не інакше, як розчавлять там когось сьогодні. Не інакше, як будуть жертви!

Жертви ... Що ближче ми підходимо до парашутної вежі, тим сильніше ворушиться у моїх грудях щось паршиве-препаршиве, слизьке й холодне. Висока таки, холера! .. Це тобі не верба, з якою ми в річку пірнаємо. Якщо не розкриється парашут, то тільки — ляп! — І квакнеш ...

Цікаво, буває так, що не розкривається парашут на парашутній вишці? .. Чи бувають там нещасні випадки? І жертви ...

Ми перейшли міст, звернули вліво, до вишки. Цікаво, про що зараз думає Ява? Щось дуже вже бадьоро він йде, дуже вже бадьоро. Так серйозні люди не ходять в перший раз з парашутом стрибати.

Придивляюсь я до парашутної вежі. Щось не видно, щоб хтось з неї стрибав. Може, вже сьогодні була якась жертва ... А ми, два дурня, йдемо ...

Розумні люди он в пінг-понг грають, у настільний теніс — зовсім безпечна гра, повністю гарантує життя. Коштує двадцять столів, і білі пластмасові кульки так і скачуть по них, як бульбашки під час дощу ...

А ось і парашутна вишка. Ти дивись — немає нічого. І парашута не видно. А канат, на якому він повинен висіти, закинутий кудись нагору.

Недалеко від вишки сидів під деревом якийсь напівголий літній дядечко в парусинових брюках. Вже те, що Він був не в трусах, а в брюках, змусило мене подумати, що це хтось із адміністрації.

Я підійшов і запитав:

— Скажіть, будь ласка, а вишка хіба не працює?

Дядечко глянув на мене і хмикнув:

— Чого ж не працює? Працює. Тільки бачиш — ні парашута. Хтось вкрав, кажуть. А без парашута з неї стрибати небезпечно. А втім, спробуйте, хлопці. Я бачу, ви такі герої, що вам і парашут не потрібен.

Ми зрозуміли, що дядечко жартує. Ну звичайно ж, не працює вишка, не працює ... Ур-р ...

— Ось жалість, — сказав я.

Поряд з вишкою була карусель. Я спочатку подумав — карусель як карусель, звичайна. А потім придивився — е, ні, не зовсім звичайна. На високому залізному стовпі величезне колесо, а до того колесу на довгих ланцюгах сидіння підвішені. Крутиться колесо, і сидіння крутяться, в сторону відхиляючись, — на зразок того, як консервну банку на дроті над головою розкручувати.

Глянув я на Яву:

— Давай?

— Давай.

Вишкребли ми останні копійки. Заплатили. Сіли. Поїхали! Спершу потихеньку-потихеньку. Потім все швидше, швидше ...

— Ого-го-го-го-о! .. — Кричу я.

Радість рветься назовні. Ну і лиха карусель! Зовсім ти як птах летиш по повітрю, ніби й не тримає тебе ніщо ... Ух-ух-ух! ..

— Др-р-р-р! .. — Це я. Рокот мотора зображую. Ніби лечу на надзвуковому винищувачі. — Та-та-та-та-та-та-та! .. — З кулемета стріляю по Яві.

Ява обертається і теж:

— Та-та-та-та-та! ..

— Іду на таран! — Кричу, підлітав до Яви — кулях його ззаду! — І він відлітає від мене. А потім підлітає і — кулях мене! — І я відлітав ...

І-их! .. Ось карусель! Ну і карусель! І ніяких тобі нещасних випадків!

Ніяких жертв! Ланцюг така, що вола витримає.

Ось так би літав і літав ... Цілий день би літав ...

А тут раптом тихіше ... І ще тихіше ... І зовсім — стоп!

— Приїхали! Вилазьте!

— Тю! Так мало?

— Якщо хочете ще, будь ласка — платите гроші і карусельтесь скільки вам влізе.

Де-е-ньгі! Де ж нам узяти ці гроші, якщо вони ось тут, в животі! І навіщо ми стільки морозива з'їли! Адже ми могли менше на дві-три порції! Якраз би на карусель. А тепер через це паршивого морозива доводиться відмовитися від такої для мене необхідної розваги.

Ех, дурень я, дурень! Ну, у Яви вухо, йому потрібно! А я чого? Чого я-то?

От би мені й заощадити. Хай би Ява один їв. Морозива і в Васюківці скільки хочеш. А таку карусель коли ще поставлять?

Я вже на той час і виросту ...

Ява, бачачи мій настрій, співчутливо зітхає і каже:

— Йдемо хоч викупаємося ...

— А! — Махаю я рукою. — Що мені купатися! Що я, до Києва купатися приїхав? Я вдома о-о як накупатися можу ... Та й де тут. Серед людей, як в лісі, заблукаєш. До води не доберешся. Та біля берега вже й води не залишилося — одні люди ...

Але це я тільки так сказав, щоб досаду на чомусь зірвати. Бути на київському пляжі і не викупатися міг тільки якийсь хворий або ненормальний. Особливо в таку спеку. І ось стали ми пробиватися до води.

Я не можу собі точно уявити, що таке мільйон чоловік. Але вже якщо уявляти, то, мабуть, потрібно згадати київський пляж. По-моєму, там було не менше! Хто не вірить, нехай перевірить.

Це було схоже на якийсь гігантський базар. Тільки хіба що всі голі і не торгують. Ніколи я не бачив стільки голих людей одразу. Ну, доводилося бачити одного, двох, трьох ... Ну, два-три десятка — в лазні. А тут мільйон голих! Навіть не віриться, що таке буває.

Стародавні люди, які пекельне пекло видумали, були просто без всякої фантазії. Хіба ж у них пекло?! Ось київський пляж у жаркий вихідний день — ось це пекло! Вже тут і справді дбають і смажаться на сонці. Половина людей лежить голяка мовчки, без руху, заплющивши очі, як мертві. Лише по тому, як колишуться їх животи, можна зрозуміти, що вони ще живі, ще дихають. Інша половина безперервно щось їсть — жує, ковтає, чавкає, п'є молоко з трикутних пакетів, пиво і лимонад із пляшок.

(Продовження на наступній сторінці)