«Різдво на хуторі» Галина Пагутяк (дуже стислий переказ)

Читати онлайн дуже стислий переказ оповідання Галини Пагутяк «Різдво на хуторі»

«Різдво на хуторі» Галина Пагутяк (дуже стислий переказ)

Про Галину Пагутяк

Сучасна українська письменниця Галина Пагутяк (справжнє прізвище – Москалець) народилася 26 липня 1958 року в с. Залокоть Дрогобицького району Львівської області. 

У дитинстві любила слухати містичні історії від свого дідуся та розповіді старших про фантастичних істот. Саме в Урожі, за словами самої Галини Пагутяк, їй відкрився дивний світ народних вірувань про потойбіччя, і відтоді вона ставиться до нього дуже серйозно. Мріяла стати археологом. Після закінчення школи написала повість-спогад про свій 10-й клас і надіслала цей твір у Київ, у Спілку письменників. У відповідь отримала запрошення взяти участь у всеукраїнській нараді молодих авторів. Там Галині запропонували публікацію твору, при умові його скорочення вдвічі. Вона не погодилась…

Після навчання в Одеському училищі, де готували штукатурів-плиточників, працює на Бориславському фарфоровому заводі. У той же час починає писати повість «Діти» (1982 р.). Через рік стає студенткою Львівського національного університету, а закінчує освіту на філологічному факультеті Київського університету ім. Т. Шевченка. Працювала у школі, у Дрогобицькому краєзнавчому музеї, Львівській картинній галереї. 

У творчому доробку члена Галини Пагутяк понад 30 художніх творів, серед яких є книжки для дітей. Вона лауреат кількох престижних літературних премій. У 2010 році була відзначена найвищою нагородою – Національною премією України імені Тараса Шевченка за книгу прози «Слуга з Добромиля». Зараз письменниця живе та працює у Львові, веде свій блог, де спілкується з поціновувачами її таланту. Серед коментарів до її дописів є такі: «Дякую Вам за неймовірний світ, створений Вами і за те, що є можливість в нього потрапити». 

Тема: розповідь про незвичайну подію на самотньому хуторі, що сталася на Святвечір.

Ідея: утілення віри в добрі дива, цінності родини та народних звичаїв.

Зимовим вечором у хатинці самотнього хутора дідусь та бабуся готувалися до Святвечора. Старенька наліпила вареників, наготувала пампушок, а діду наказала засвітити ліхтаря надворі, не замикати вхідні двері і завести в хату пса, щоб не відлякував гостей від хати. Дід бурчав, що вони щороку чекають гостей на вечерю, але ніхто не приходить. А бабуся на це відповідала, що все одно буде чекати і цього разу.

Дід і кудлатий пес задрімали, а бабуся думала про людей і звірину, яким в цю ніч нема де сховатися від хурделиці. Вона мріяла, що побачать вони вогник крізь заметіль і прийдуть до їхньої хати.

Аж тут почула несміливий стук у двері. Бабуся відчинила – на порозі стояла біла коза з чорними плямками. Дід прокинувся і розчаровано вигукнув: «Тьху! Коза!»

Бабуся розсердилася на нього: «А як коза, то вже й не гостя?» Ласкавими словами вона запросила тваринку увійти й закутала її ковдрою, щоб та швидше зігрілася. А дід запитав козу: Що ти робиш в наших краях, чи заблукала?»

Коза відповіла: «Вогник світився, і янгол мені рукою махав, щоб я не заблукала».

Всі зігрілись і задрімали. Раптом пес загавкав, кинувся до дверей й розчинив їх. У хату зайшли молода жінка і маленька дівчинка. Жінка докірливо звернулася до кози: «Майко, як ти нас налякала! Ми вже думали, що ти замерзла».

А дівчинка, обіймаючи її, запитала: «Як ти тут опинилась?»

Коза відповіла: «Мене янгол привів…»

Вітер стих, зійшла Зоря, і по всій землі настала тиша.

Молода жінка кидала вареники в окріп, бабуся заходилася пекти пампухи, дівчинка шепотілася про щось з козою, а дід розповідав, як у 1947 році він відзначав Святвечір у криївці.

Молода жінка зітхала, говорила, що вперше вона зустрічає Різдво нарізно зі своїм чоловіком, бо він на війні. Дівчинка запевняла її: «Тато прийде! Янгол його приведе! Як нас і нашу Майку!»

Тут у двері хтось постукав – на порозі стояв вояк з пораненою рукою на перев’язі.

Дівчинка зраділа: «Татку, тебе теж янгол привів!»

«Я сліди ваші побачив: твої, мами і нашої кізки. По ним і прийшов», – відповів тато.

«А ми янгола над хатою бачили – я і Майка. Він нам рукою махав», – похвалилась дівчинка.

…Цілу ніч бабуся думала про янгола, а коли вранці проводжала гостей, побачила свою вишиту сорочку, яка сушилася надворі і яку вона вчора забула зняти. Про це вона нікому не сказала, бо не була певна, що звичайна стара сорочка може подарувати таке диво. Було б розпитати в кози, але тепер треба рік чекати, поки звірі знову заговорять по-людському.

Підготувала Тетяна Дудіна. Копіювання заборонено.

Освіта.ua
14.11.2022