Сертификация - основание для присвоения следующей категории

Сертификация учителя является достаточным основанием для присвоения следующей квалификационной категории

Сертификация - основание для присвоения следующей категории

К образовательному омбудсмену обращается много педагогов относительно нарушения их права на повышение квалификационной категории или педагогического звания на основании успешного прохождения сертификации. Учителя жалуются на то, что аттестационные комиссии не принимают во внимание сертификат педагога об успешной сертификации, а для присвоения следующей квалификационной категории требуют от педагогов участвовать в дополнительных мероприятиях по изучению их педагогической деятельности, к примеру, проводить открытые уроки, составлять отчеты о своей работе. Такие решения аттестационные комиссии всех уровней принимают, в частности, из-за разногласий по вопросам аттестации в нормативно-правовой базе. Служба образовательного омбудсмена подготовила разъяснения о прохождении аттестации сертифицированными педагогами.

Успішна сертифікація та підвищення категорії: розбіжності у нормативно-правовій базі

Закон України «Про повну загальну середню освіту» визначає, що успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації педагогічним працівником, а також є підставою для присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії та / або педагогічного звання (частина сьома статті 49).

Хоча ця норма чітко встановлює зобов’язання зараховувати успішну сертифікацію для присвоєння педагогічному працівникові відповідної кваліфікаційної категорії та / або педагогічного звання, деякі атестаційні комісії трактують її на свій розсуд і грубо порушують права педагогічних працівників.

Положення про сертифікацію педагогічних працівників визначає, що успішне проходження сертифікації зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації педагогічним працівником з присвоєнням йому наступної категорії педагогічного працівника або підтвердженням наявної вищої категорії (пункт 40 Положення).

Якщо вчитель успішно пройшов сертифікацію, йому видається сертифікат, який потрібно подавати атестаційній комісії, щоб вона присвоїла наступну кваліфікаційну категорію та / або педагогічне звання.

Натомість чинне Типове положення про атестацію педагогічних працівників, яке було затверджене ще тоді, коли про сертифікацію не йшлося, не передбачає процедури присвоєння кваліфікаційної категорії та / або педагогічного звання на підставі сертифікату без додаткового вивчення педагогічної діяльності працівника.

Частина атестаційних комісій, голови та члени яких знають закони та вміють їх розуміти, без проблем присвоює вчителям кваліфікаційну категорію чи педагогічне звання на підставі сертифікату.

Інша частина комісій, голови і члени яких законів не знають, а неодноразові роз’яснення не можуть зрозуміти, не вважає успішне проходження сертифікації достатньою підставою для присвоєння вчителю кваліфікаційної категорії чи педагогічного звання.

Відтак вони грубо порушують права педагогів, незаконно та безпідставно змушують вчителів додатково проводити відкриті уроки, писати звіти, витрачати час і сили на доведення того, що вже вичерпно і переконливо доведено процедурою сертифікації.

Позиція освітнього омбудсмена

Освітній омбудсмен вважає абсолютно незаконними відмови атестаційних комісій виконувати вимогу частини сьомої ст. 49 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Також такі незаконні рішення є беззаперечним доказом непрофесіоналізму членів цих атестаційних комісій.

Омбудсмен вже неодноразово звертався до МОН із відповідними листами з пропозиціями для вирішення цієї колізії та за роз’ясненнями. Зокрема, листом від 09 квітня 2021 року пропонував внести зміни до частини 7 статті 49 Закону України «Про повну загальну середню освіту» та викласти її у такій редакції: «успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації педагогічним працівником, а також є достатньою підставою без будь-яких додаткових умов для негайного присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії та / або педагогічного звання».

Також ще навесні у цьому ж листі омбудсмен висловлював пропозицію до МОН розробити та винести на громадське обговорення новий проєкт Типового положення про атестацію педагогічних працівників, у якому б передбачалася процедура присвоєння кваліфікаційної категорії та / або педагогічного звання на підставі сертифікату без додаткового вивчення педагогічної діяльності працівника.

У роз’ясненні МОН, яке було отримане на звернення, МОН повідомило, що вже розроблено проєкт нової редакції Положення про атестацію педагогічних працівників, якою визначено й порядок атестації педагогічних працівників, що пройшли сертифікацію.

Як правильно діяти атестаційним комісіям: роз’яснення МОН

Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 26. 12. 2008 №758-0-2-08-19 «Щодо практики застосування норм права у випадку колізії», якщо існують суперечності між актами, прийнятими різними за ієрархіями органами, застосовується акт, прийнятий вищим органом, як такий, що має більшу юридичну силу. Саме тому норми Типового положення про атестацію педагогічних працівників застосовуються лише в тій частині, що не суперечить Закону та Положенню про сертифікацію.

Тому оскільки пункт 40 Положення про сертифікацію визначає, що успішна сертифікація передбачає присвоєння вчителю початкових класів наступної категорії, атестаційні комісії мають її присвоювати безумовно і робити це лише на підставі сертифікату, а не «вигадувати» для вчителів додаткові заходи з перевірки їх педагогічної діяльності чи вимагати додаткові документи, крім сертифікату.

Повне роз’яснення МОН – за посиланням.

Також МОН листом «Щодо атестації вчителів початкових класів, які успішно пройшли сертифікацію» роз’яснило місцевим органам управління освіти, керівникам закладів освіти, головам атестаційних комісій та педагогічним працівникам порядок атестації вчителів початкових класів, які успішно пройшли сертифікацію. Відповідно до цього листа, успішне проходження вчителем сертифікації, підтверджене відповідним сертифікатом, є достатньою підставою для присвоєння йому наступної кваліфікаційної категорії або підтвердження наявної вищої категорії без надання додаткових документів чи проведення додаткових заходів.

Докладно про інші проблеми щодо атестації і сертифікації педагогічних працівників та пропозиції до їх вирішення читайте в окремому розділі першої щорічної доповіді освітнього омбудсмена «Дотримання прав в освіті – 2020» (ст. 86).

По материалам Службы образовательного омбудсмена.

Освіта.ua
07.09.2021

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев