Вымогательство у здорового ребенка медсправки за пропуски - незаконно

Вымогательство администрацией медицинских справок за пропуски нарушает право учеников на жизнь и здоровье

Вымогательство у здорового ребенка медсправки за пропуски - незаконно

С началом учебного года родители просят дать разъяснения о том, правомерно ли, что в условиях пандемии коронавируса администрация учебных заведений требует у них медицинскую справку даже в тех случаях, когда здоровый ребенок по определенным причинам не посещала детский сад или школу один или несколько дней, или пришел в школу, пропустив всего несколько уроков.

В некоторых учебных заведениях без справки детей даже отказывались впускать в школу. Немало таких сообщений и в социальных сетях. Также в сетях публикуются письма органов управления образованием, которые обращают внимание руководителей учебных заведений на то, что возвращение получателя образования в учреждение образования после отсутствия возможно только при наличии справки о состоянии здоровья от врача.

Такое требование местных органов и руководителей учебных заведений противоречит действующему законодательству и является незаконным не только во время COVID-19, но и в целом.

Предлагаем разъяснение Образовательного омбудсмена по поводу вымогательства администрацией учебного заведения медицинских справок за пропуски обучения.

Якщо дитини один чи декілька днів не було у дитсадку

В умовах коронавірусної пандемії протиепідемічні заходи в дитсадках мають здійснюватися, враховуючи вимоги наказу МОЗ від 24.03.2016 №234 «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів» (про це йдеться в Постанові про «Тимчасові рекомендаціях щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Санітарний регламент чітко визначає: до дитсадка не приймаються лише ті діти, які мають ознаки інфекційного захворювання.

Для того щоб дитина, яка одужала після захворювання, знову могла відвідувати дитсадок, батьки повинні принести медичну довідку від педіатра або сімейного лікаря з рекомендаціями про індивідуальні особливості режиму дитини в дитсадку на перші 10-14 днів.

Наголошуємо, якщо ж дитина тимчасово не відвідувала заклад дошкільної освіти з інших причин, не пов’язаних із хворобою, й ознак інфекційного захворювання у неї немає - її зобов’язані прийняти до дитсадка без жодних довідок (пункт 2, розділ 12 Санітарного регламенту). Отже, вимагати довідку від батьків заклад дошкільної освіти може, тільки якщо дитина хворіла.

Якщо дитина пропустила школу

Щодо закладів загальної середньої освіти - якщо неповнолітній учень з невідомих причин або без поважних причин не відвідує заняття впродовж 10 робочих днів, і батьки або інші законні представники не попередили класного керівника про ці причини або самі не знають, що дитина не відвідує школу, заклад освіти передає до поліції та служби у справах дітей дані цих учнів, щоб, відповідно до законодавства, захистити їхні права на здобуття загальної середньої освіти.

Якщо неповнолітній учень не відвідував школу 10 днів, батьки або інші законні представники мають надати до закладу освіти або медичну довідку (якщо дитина хворіла), або письмове пояснення причин (записку), чому дитина у певний період не відвідувала школу.

Повнолітній (старше 18 років) здобучач освіти може написати таке пояснення самостійно. Ці документи зберігаються в особовій справі учня упродовж поточного навчального року (пункт 13 «Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів».

Як правильно діяти батькам?

Жодним нормативним документом не передбачено, що заклади освіти мають вимагати медичні довідки за пропуск, окрім як у разі хвороби. Тож, якщо дитина не хворіла, але пропустила заняття - достатньо записки батьків. А якщо з певних причин дитина вимушена пропустити школу більш, ніж на 10 робочих днів, завчасно попередьте про це класного керівника.

Незаконне вимагання адміністрацією закладів освіти медичних довідок за пропуски порушує право учасників освітнього процесу на життя і здоров’я та на безпечне освітнє середовище. Адже така вимога змушує батьків без потреби йти до поліклініки та зайвий раз наражати себе і своїх дітей на ризик заразитися різноманітними хворобами. А це, відповідно, збільшує ризики розповсюдження хвороби в закладі освіти.

Бо нині у поліклініках великі черги, записатися і потрапити на прийом до лікаря в день відсутності у школі неможливо, інколи доводиться чекати прийому від трьох до семи днів. Та навіть у найменшій черзі ризик захворіти не зменшується, оскільки хворі очікують своєї черги поруч зі здоровими, також не всі у черзі дотримуються маскового режиму.

Окрім того, якщо дитина пропустила школу не через хворобу, вона здорова і принесла записку від батьків, й адміністрація закладу освіти не допускає її до занять у школі, незаконно вимагаючи довідку, - у такій ситуації грубо порушується право дитини на освіту.

Бо поки батьки цілий день, а то й цілий тиждень намагаються взяти дитині таку «потрібну» непотрібну довідку - весь цей час дитина не лише не відвідує заняття, але й додатково наражається на ризик інфікування, відвідуючи заклади охорони здоров’я, де можуть перебувати люди, які є хворими.

Таким чином адміністрація школи порушує Конституцію України (стаття 53) та Закон України «Про охорону дитинства» (стаття 19).

За матеріалами Офісу Освітнього омбудсмена.

Освіта.ua
18.09.2020

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев