In memoriam. Альгирдас Забулионис

Ушел из жизни образовательный эксперт, принимавший участие в развитии украинского тестирования

In memoriam. Альгирдас Забулионис

День 22 вересня 2020 року став для світової освітянської спільноти днем непоправної втрати. Пішов з життя великий професіонал, аналітик і прогнозист, міжнародний консультант із питань якості освіти, тестувань та іспитів, математик Альґірдас Забуліоніс.

На батьківщині, у Литві, його називають «батьком» системи зовнішнього тестування, а в багатьох країнах світу – від Карибських островів до Індії – йому вдячні за допомогу в упровадженні та вдосконаленні систем оцінювання якості освіти та зовнішніх незалежних іспитів на всіх рівнях.

Він був доктором фізико-математичних наук, завідував кафедрою математичної методології, очолював Центр освітньої політики Вільнюського університету та Національний екзаменаційний центр Литви, працював консультантом у компанії Anglia Assessment Ltd та проєкті підтримки зовнішнього оцінювання в Україні USETI, брав участь у міжнародних проектах з освітніх вимірювань.

«Альґірдас Забуліоніс створював і розвивав справжні освітні цінності з початку незалежності Литви. Своїми працями він заклав основи системи освіти нашої країни», – пише в словах співчуття міністр освіти, науки і спорту Литви Альґірдас Монкявічюс.

В Україні його поважають як професіонала, який невтомно допомагав розвивати освітні стандарти, виводячи їх із нетрів бюрократії і радянщини на світовий рівень. «Він завжди надихав колег власними ідеями щодо розвитку освіти в Україні», – підкреслюють в Українському центрі оцінювання якості освіти».

Без його допомоги та натхненної праці сучасна система оцінювання якості освіти виглядала б інакше, а зовнішнє незалежне оцінювання як демократичний і справедливий формат іспитів могло взагалі не відбутися. Нагадаємо, що саме впровадження ЗНО вважають однією з найважливіших освітніх реформ в Україні, бо воно дало змогу дітям з різних за достатком сімей і різних регіонів України мати однакові шанси на якісну вищу освіту. Оцінювання знань учнів як місток між школою та університетом, уважав Альґірдас Забуліоніс, має бути незалежним і від шкільних оцінок як явища локального та неінформативного, і від внутрішніх університетських іспитів як інструменту для всіляких обмежень і зловживань.

Український філософ, колишній виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький у прощальному дописі коротко описує важливий внесок, що його зробив Альґірдас Забуліоніс для української освіти: «В 2005 він допомагає створювати систему вступних тестів у Грузії та поспішає до нас. У 2006 турбується за запуск пілотних тестових іспитів Лілією Михайлівною Гриневич та консультує, як здійснювати цей мало відомий ще для нас процес. В 2007–2008 Альґірдас допомагає захисту системи ЗНО, проти інституціалізації якої почалась боротьба всього старого в освіті і політиці. В 2007 він допомагає Україні взяти участь у TIMMS – міжнародному порівняльному дослідженні якості природничо-математичної освіти учнів 4-х та 8-х класів та радіє, що українські школярі опинились десь посередині рейтингу. У 2010 році він разом зі всіма допомагає Ігорю Лікарчуку, директору УЦОЯО, вирішальному для долі Центру, відстояти систему ЗНО…».

Саме завдяки фаховій підтримці Альгірдаса Забуліоніса Україна змогла долучитися до міжнародних порівняльних досліджень у сфері освіти, зокрема таких як TIMMS (із 2007 року) та PISA (із 2018 року). На цьому наголошує у своєму дописі колишня міністерка освіти і науки України Лілія Гриневич і підсумовує: «Він був освітнім експертом найвищого міжнародного класу». Саме вона мала честь вручити великому другові України орден «За заслуги» ІІІ ступеня, яким Забуліоніса нагороджено Указом Президента Петра Порошенка 2018 року.

Альґірдас Забуліоніс за роки роботи в Україні навчився розуміти українську мову й повсякчас  просив, аби заради нього у виступах і дискусіях не переходили на російську. Він щиро підтримував українську мову як державну в Україні. «Я не знаю жодної країни, де від громадян не вимагається володіння державною мовою. У Німеччині, приміром, велика турецька громада, але ні в кого з абітурієнтів не виникає навіть думки вимагати складати вступні іспити турецькою», – говорив він в інтерв’ю виданню «Дзеркало тижня».

«Це була людина дуже світлого і дуже потужного розуму, який умів складне пояснити легко, а легке – ніколи не зробити складним... Це був освітянин до глибин душі», – згадує про Забуліоніса колишній очільник Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук.

Українські освітяни пам’ятатимуть Альґірдаса Забуліоніса як справжнього друга, який добре розумів Україну, багато працював для неї та щиро бажав їй добра.

Освіта.ua
24.09.2020

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев