![]() |
Стандарт высшего образования по специальности «Издательство и полиграфия» для второго (магистерского) уровня высшего образования |
Издательство и полиграфия - специальность уровня «магистр»
Стандарт вищої освіти України за спеціальністю «Видавництво та поліграфія» для другого (магістерського) рівня вищої освіти, затверджений і введений в дію наказом Міністерства освіти і науки № 27 від 05 січня 2021 року.
Знайти заклади освіти, що проводять підготовку фахівців за спеціальністю «Видавництво та поліграфія» можна на сайті «Вступ.ОСВІТА.UA» за наступним посиланням.
СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ ОТРИМАНИХ НАВИЧОК
Об’єкти професійної діяльності випускника
Друковані та електронні видання, паковання, мультимедійні інформаційні продукти та інші види виробів видавництва й поліграфії.
Процеси оброблення, реєстрації, формування, відтворення, зберігання текстової, графічної, звукової, відео- та іншої мультимедійної інформації.
Дослідження, удосконалення, створення, виготовлення, поширення виробів видавництва й поліграфії.
Цілі навчання
Підготовка фахівців, здатних розв’язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері видавництва та поліграфії, що характеризуються комплексністю і невизначеністю умов.
Теоретичний зміст предметної області
Поняття, концепції, принципи: видавничого опрацювання різних видів інформації.
Розроблення та реалізації технологічних процесів.
Проектування та організації виробництва.
Створення та удосконалення усіх видів виробів видавництва та поліграфії.
Методи, методики та технології (якими має оволодіти здобувач вищої освіти для застосовування на практиці)
Методи конструювання, виготовлення, випробування, контролю всіх видів виробів видавництва й поліграфії.
Методи розрахунку, проектування і реалізації технологічних процесів.
Інструменти та обладнання (об’єкти/предмети, пристрої та прилади, які здобувач вчиться застосовувати і використовувати)
Матеріали, апаратно-програмні комплекси, устаткування контролю, проектування та моделювання технологічних процесів і всіх видів виробів видавництва та поліграфії.
Засоби технологічного, інформаційного, інструментального, метрологічного, діагностичного та організаційного забезпечення виробництва.
ОБСЯГ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ
Обсяг освітньої програми магістра на базі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти становить:
- освітньо-професійної програми – 90 кредитів ЄКТС;
- освітньо-наукової програми – 120 кредитів ЄКТС.
Мінімум 35% обсягу освітньої програми має бути спрямовано на здобуття результатів навчання за спеціальністю, визначених Стандартом вищої освіти.
Для освітньо-наукових програм мінімальний обсяг дослідницької (наукової) компоненти обов’язково становить не менше 30 % від загальної кількості кредитів за освітньою програмою.
Мінімальний обсяг практик – 10 % від обсягу відповідної програми.
Заклад вищої освіти має право визнати та перезарахувати кредити ЄКТС, отримані за попередньою освітньою програмою підготовки магістра (спеціаліста) за іншою спеціальністю. Максимальний обсяг кредитів ЄКТС, що може бути перезарахований, не може перевищувати 25 % від загального обсягу освітньої програми.
ПЕРЕЛІК КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ ВИПУСКНИКА
Інтегральні компетентності
Здатність розв’язувати складні задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері видавництва та поліграфії.
Загальні компетентності
Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
Здатність генерувати нові ідеї (креативність).
Здатність спілкуватися іноземною мовою.
Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
Здатність розробляти проекти та управляти ними.
Здатність приймати обґрунтовані рішення.
Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт.
Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
Спеціальні (фахові, предметні) компетентності
Здатність комплексно оцінювати вплив середовища функціонування технологічних і виробничих процесів для удосконалення параметрів продукції.
Здатність критично осмислювати проблеми видавництва і поліграфії та на межі галузей знань, а також перспективних напрямів розвитку галузі.
Здатність визначати головні функції і напрямки вдосконалення забезпечення виробництва розробляти заходи оперативного та перспективного управління, прогнозування і планування виробництва.
Здатність організовувати експлуатацію технічних та програмних засобів видавничого опрацювання інформації, матеріалів, аналізувати та оцінювати можливості адаптації технологічних комплексів для ефективного використання під час підготовки усіх видів продукції видавництва та поліграфії у конкретній виробничій системі.
Здатність розробляти та впроваджувати нові технологічні процеси, зокрема ресурсо- та енергозберігаючі технології, та види продукції у сфері видавництва та поліграфії, здійснювати оптимізацію виробничих процесів відповідно до поставлених вимог.
Здатність організовувати діяльність та ефективно керувати установами/підрозділами у сфері видавництва та поліграфії.
Здатність застосовувати сучасні методи та інструменти для досліджень у сфері видавництва та поліграфії, а також забезпечення якості продукції.
Здатність розробляти і реалізовувати наукові та прикладні проєкти у сфері видавництва і поліграфії та з дотичних до неї міждисциплінарних напрямів з урахуванням технічних, економічних, соціальних, правових та екологічних аспектів.
Додатково для освітньо-наукових програм
Здатність планувати, організовувати та здійснювати наукові дослідження у сфері видавництва і поліграфії.
Здатність здійснювати науково-педагогічну діяльність у закладах вищої та фахової передвищої освіти, пов’язану з викладанням навчальних дисциплін у сфері видавництва та поліграфії.
НОРМАТИВНИЙ ЗМІСТ ПІДГОТОВКИ
Нести відповідальність за розвиток професійного знання і практик, оцінювання стратегічного розвитку команди, формування ефективної кадрової політики.
Оцінювати перспективи, створювати науково-технічно обґрунтовані прогнози досліджувати й здійснювати концептуально-змістове моделювання тенденцій розвитку галузі.
Приймати ефективні рішення з питань видавництва та поліграфії, у тому числі у складних і непередбачуваних умовах; прогнозувати їх розвиток та кон’юнктуру ринку; визначати фактори, що впливають на досягнення поставлених цілей, зокрема, вимоги споживачів; аналізувати і порівнювати альтернативи; оцінювати ризики та імовірні наслідки рішень.
Вільно спілкуватись усно і письмово українською мовою та однією з іноземних мов (англійською, німецькою, італійською, французькою, іспанською) при обговоренні професійних питань, досліджень та інновацій в сфері видавництва і поліграфії та дотичних проблем.
Розробляти та виконувати проекти видавничо-поліграфічного виробництв та систем їх інженерно-технічного забезпечення з врахуванням інженерних, правових, економічних, екологічних та соціальних аспектів, здійснювати їх інформаційне та методичне забезпечення.
Здійснювати управління складною діяльністю у сфері видавництва та поліграфії, організовувати та вдосконалювати діяльність видавничо-поліграфічних виробництв, розробляти плани і заходи з їх реалізації, забезпечувати якість, та розраховувати техніко-економічну ефективність виробництва.
Здійснювати комп'ютерне проектування окремих складових технологічного процесу.
Розробляти і впроваджувати ефективні технології, розробляти інструкції та технологічні регламенти на випуск продукції видавництва та поліграфії.
Здійснювати дослідження та/або провадити інноваційну діяльність з метою отримання нових знань та створення нових технологій та продуктів в сфері видавництва і поліграфії та в ширших мультидисциплінарних контекстах
Будувати та досліджувати моделі технологічних процесів видавництва та поліграфії, оцінювати їх адекватність, визначати межі застосовності.
Застосовувати сучасні експериментальні та математичні методи, інформаційні технології та спеціалізоване програмне забезпечення для досліджень і розробок у сфері видавництва та поліграфії.
Відшуковувати необхідні дані в науковій літературі, базах даних та інших джерелах, аналізувати та оцінювати ці дані.
Використовувати у практичній діяльності знання вітчизняного та міжнародного законодавства щодо захисту та збереження авторських прав при виготовленні друкованих та електронних видань, паковань, мультимедійних інформаційних продуктів та інших видів виробів видавництва й поліграфії
Додатково для освітньо-наукових програм
Планувати і виконувати наукові дослідження в сфері видавництва та поліграфії, формулювати і перевіряти гіпотези, обирати методики та інструменти, аналізувати результати, обґрунтовувати висновки.
Розробляти та викладати навчальні дисципліни, що стосуються виробництва та технологій видавничо-поліграфічної справи для закладів вищої та передвищої освіти.
ДЕ НАВЧАТИСЬ
Знайти заклади освіти, що проводять підготовку фахівців за спеціальністю «Видавництво та поліграфія» можна на сайті «Вступ.ОСВІТА.UA» за наступним посиланням.
Укладено на підставі стандарту вищої освіти України за спеціальністю «Видавництво та поліграфія» для другого (магістерського) рівня вищої освіти, затверджений і введений в дію наказом Міністерства освіти і науки № 27 від 05 січня 2021 року.
Освіта.ua
05.01.2021