![]() |
Стандарт высшего образования по специальности «Профессиональное образование (по специальностям)» для второго (магистерского) уровня высшего образования |
Профессиональное образование (по специальностям) - специальность уровня «магистр»
Стандарт вищої освіти України за спеціальністю «Професійна освіта (за спеціалізаціями)» для другого (магістерського) рівня вищої освіти, затверджений і введений в дію наказом Міністерства освіти і науки № 1435 від 18 листопада 2020 року.
Знайти заклади освіти, що проводять підготовку фахівців за спеціальністю «Професійна освіта (за спеціалізаціями)» можна на сайті «Вступ.ОСВІТА.UA» за наступним посиланням.
СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ ОТРИМАНИХ НАВИЧОК
Об’єкти професійної діяльності випускника
Cтруктура та функціональні компоненти системи професійної освіти.
Теоретичні основи, технології та обладнання для виконання спеціальних робіт, пов'язаних із використанням інноваційних методів відповідних наук на підприємствах, в установах та організаціях галузі/сфери відповідно до спеціалізації.
Цілі навчання
Підготовка фахівців, здатних розв’язувати складні задачі і проблеми за спеціалізацією професійної освіти у професійній діяльності та/або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій та характеризується невизначеністю умов і вимог.
Теоретичний зміст предметної області
Основні поняття, концепції, принципи та їх використання для пояснення фактів та прогнозованих результатів у галузі професійної освіти за спеціалізаціями.
Методи, методики та технології (якими має оволодіти здобувач вищої освіти для застосовування на практиці)
Методи організації, здійснення, стимулювання, мотивації та контролю за ефективністю і корекції навчально-пізнавальної діяльності; бінарні, інтегровані (універсальні) методи навчання; професійно-орієнтовані методики; навчальні, виховні розвивальні освітні та технології коучингу.
Інструменти та обладнання (об’єкти/предмети, пристрої та прилади, які здобувач вчиться застосовувати і використовувати)
Спеціалізовані лабораторне і технологічне обладнання та програмне забезпечення відповідно до спеціалізації.
ОБСЯГ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ
- для освітньо-професійної програми становить 90 кредитів ЄКТС;
- для освітньо-наукової програми становить 120 кредитів ЄКТС, з них обсяг дослідницької (наукової) компоненти обов’язково складає не менше 30%.
Мінімум 35% обсягу освітньої програми має бути спрямовано на забезпечення результатів навчання за спеціальністю, визначених Стандартом вищої освіти.
Для освітньо-наукових програм мінімальний обсяг кредитів ЄКТС, призначених для науково-дослідницької практики – 10 кредитів ЄКТС. Враховано в редакції:
- Для освітньо-професійних програм мінімальний обсяг кредитів ЄКТС, призначених для практики – 20 кредитів ЄКТС.
- Для освітньо-професійних програм мінімальний обсяг кредитів ЄКТС, призначених для магістерського дослідження – 10 кредитів ЄКТС.
Заклад вищої освіти має право визнати та перезарахувати кредити ЄКТС, отримані за попередньою освітньою програмою підготовки магістра (спеціаліста) за іншою спеціальністю. Максимальний обсяг кредитів ЄКТС, що може бути перезарахований не може перевищувати 25 % від загального обсягу освітньої програми.
ПЕРЕЛІК КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ ВИПУСКНИКА
Інтегральні компетентності
Здатність розв’язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характеру і проблеми у професійній освіті.
Загальні компетентності
Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.
Здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності).
Здатність працювати в міжнародному контексті.
Здатність мотивувати людей та рухатися до спільної мети.
Здатність діяти соціально відповідально та свідомо.
Здатність до міжособистісної взаємодії.
Додатково для освітньо-наукових програм:
Здатність проводити дослідження на відповідному рівні.
Спеціальні (фахові, предметні) компетентності
Здатність застосовувати і розробляти нові підходи до вирішення задач дослідницького та/або інноваційного характеру і проблем професійної освіти.
Здатність враховувати різноманітність студентів при плануванні і реалізації освітнього процесу в професійній освіті.
Здатність застосовувати і створювати нові освітні інструменти і технології та інтегрувати їх в освітнє середовище професійної освіти.
Здатність аналізувати, прогнозувати, критично осмислювати проблеми у професійній освіті, приймати ефективні рішення щодо їх розв’язання.
Здатність розробляти і реалізовувати проекти у професійній освіті, у тому числі міждисциплінарні, здійснювати їх інформаційне, методичне, матеріальне, фінансове та кадрове забезпечення.
Здатність управляти стратегічним розвитком команди в процесі здійснення професійної діяльності.
Навички консультування у сфері професійної освіти.
Додатково для освітньо-наукових програм:
Здатність планувати і виконувати наукові дослідження у галузі професійної освіти.
Здатність забезпечувати право інтелектуальної власності на результати дослідницької/інноваційної діяльності в галузі професійної освіти.
Здатність здійснювати науково-педагогічну діяльність у закладах вищої освіти.
НОРМАТИВНИЙ ЗМІСТ ПІДГОТОВКИ
Знати на рівні новітніх досягнень основні концепції сталого розвитку суспільства, освіти і методології наукового пізнання у сфері професійної освіти.
Ефективно використовувати сучасні цифрові інструменти, інформаційні технології та ресурси у професійній, інноваційній та/або дослідницькій діяльності.
Ефективно формувати комунікаційну стратегію, здійснювати ділову комунікацію і доносити зрозуміло і недвозначно свої думки та аргументи до фахівців та широкого загалу, вести професійну дискусію.
Вільно спілкуватися державною та іноземною мовами усно і письмово для обговорення і презентації результатів професійної діяльності, досліджень та проектів.
Обирати оптимальну стратегію колективної діяльності, міжособистісного спілкування та взаємодії для реалізації комплексних проєктів у професійній освіті та міждисциплінарних проєктів з урахуванням етичних, правових, соціальних та економічних аспектів.
Організовувати освітній процес у сфері професійної освіти на основі людиноцентрованого підходу та сучасних досягнень педагогіки і психології, керувати пізнавальною діяльністю, здійснювати ефективне та об’єктивне оцінювання результатів навчання здобувачів освіти.
Створювати освітнє середовище професійної освіти, що є сприятливим для здобувачів освіти і забезпечує досягнення визначених результатів навчання.
Здійснювати у науковій та професійній літературі, базах даних, інших джерелах пошук необхідної інформації з професійної освіти і дотичних питань, систематизувати, аналізувати та оцінювати відповідну інформацію.
Будувати і досліджувати моделі процесів у галузі професійної освіти.
Здійснювати консультативну діяльність у сфері професійної освіти.
Додатково для освітньо-наукових програм:
Планувати та виконувати експериментальні і теоретичні дослідження в сфері професійної освіти, формулювати і перевіряти гіпотези, аргументувати висновки, презентувати результати досліджень.
Знати і застосовувати в практичній діяльності законодавчу базу щодо захисту права інтелектуальної власності, комерціалізації результатів науково-дослідної, винахідницької та проектної діяльності у сфері професійної освіти.
Розробляти і викладати спеціальні дисципліни з професійної освіти у закладах вищої освіти.
ДЕ НАВЧАТИСЬ
Знайти заклади освіти, що проводять підготовку фахівців за спеціальністю «Професійна освіта (за спеціалізаціями)» можна на сайті «Вступ.ОСВІТА.UA» за наступним посиланням.
Укладено на підставі стандарту вищої освіти України за спеціальністю «Професійна освіта (за спеціалізаціями)» для другого (магістерського) рівня вищої освіти, затверджений і введений в дію наказом Міністерства освіти і науки № 1435 від 18 листопада 2020 року.
Освіта.ua
01.12.2020