![]() |
Стандарт высшего образования по специальности «Ветеринарная медицина» для второго (магистерского) уровня высшего образования |
Ветеринарная медицина - специальность уровня «магистр»
Стандарт вищої освіти України за спеціальністю «Ветеринарна медицина» для другого (магістерського) рівня вищої освіти, затверджений і введений в дію наказом Міністерства освіти і науки № 558 від 24 квітня 2019 року.
Знайти заклади освіти, що проводять підготовку фахівців за спеціальністю «Ветеринарна медицина» можна на сайті «Вступ.ОСВІТА.UA» за наступним посиланням.
СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ ОТРИМАНИХ НАВИЧОК
Об’єкти професійної діяльності випускника
Система заходів, спрямованих на визначення: змін в органах і системах організму за різного фізіологічного стану; клінічних проявів захворювання та результатів лабораторних досліджень; анамнестичних даних; сутності та динаміки розвитку фізіологічних процесів, які виникають в організмі тварин під впливом різних факторів; рішень щодо вибору методів і засобів утримання, годівлі, діагностики, лікування тварин та профілактики заразних і незаразних хвороб; сутності процесів виготовлення, зберігання та переробки біологічної сировини; моніторингу щодо поширення хвороб різної етіології та біологічного забруднення довкілля; інноваційних підходів для вирішення проблемних ситуацій професійного або соціального походження.
Цілі навчання
Формування у майбутнього фахівця здатності розв’язувати складні завдання та проблеми у галузі ветеринарної медицини, що потребує проведення відповідних досліджень чи впровадження інновацій та характеризується невизначеністю умов і вимог.
Теоретичний зміст предметної області
Знання будови і функції всіх органів та систем організму за норми і патології, шляхи впливу на їх функцію з метою її нормалізації, а також знання заходів з профілактики хвороб різної етіології.
Методи, методики та технології (якими має оволодіти здобувач вищої освіти для застосовування на практиці)
Випускник має володіти методами, методиками та технологіями клінічної і лабораторної діагностики хвороб тварин, їх профілактики та лікування хворих тварин, а також методами, методиками та технологіями проведення наукових досліджень.
Інструменти та обладнання (об’єкти/предмети, пристрої та прилади, які здобувач вчиться застосовувати і використовувати)
фахівець має володіти інструментами та обладнанням, необхідним для клінічної і лабораторної діагностики стану здоров’я тварин і лабораторного дослідження різних біологічних субстратів (крові, сечі, жовчі, вмісту органів травного апарату тощо).
ОБСЯГ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ
На основі повної загальної середньої освіти ‒ 360 кредитів, а на основі ступеня молодшого спеціаліста (молодшого бакалавра) – 300 кредитів ЄКТС.
Для підготовки магістра зі спеціальності «Ветеринарна медицина» 75% обсягу освітньої програми відводиться для забезпечення загальних та спеціальних (фахових) компетентностей, визначених цим стандартом вищої освіти.
ПЕРЕЛІК КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ ВИПУСКНИКА
Інтегральні компетентності
Здатність розв’язувати складні задачі і проблеми у галузі ветеринарної медицини, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій та характеризується невизначеністю умов і вимог.
Загальні компетентності
Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.
Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
Знання та розуміння предметної галузі та професії.
Здатність спілкуватися державною мовою як усно, так і письмово.
Здатність спілкуватися іноземною мовою.
Навички використання інформаційних і комунікаційних технологій.
Здатність проведення досліджень на відповідному рівні.
Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями.
Здатність приймати обґрунтовані рішення.
Здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами інших галузей знань/видів економічної діяльності).
Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт.
Прагнення до збереження навколишнього середовища.
Спеціальні (фахові, предметні) компетентності
Здатність встановлювати особливості будови і функціонування клітин, тканин, органів, їх систем та апаратів організму тварин різних класів і видів – ссавців, птахів, комах (бджіл), риб та інших хребетних.
Здатність використовувати інструментарій, спеціальні пристрої, прилади, лабораторне обладнання та інші технічні засоби для проведення необхідних маніпуляцій під час професійної діяльності.
Здатність дотримуватися правил охорони праці, асептики та антисептики під час фахової діяльності.
Здатність проводити клінічні дослідження з метою формулювання висновків щодо стану тварин чи встановлення діагнозу.
Здатність застосовувати методи і методики патологоанатомічної діагностики хвороб тварин для встановлення остаточного діагнозу та причин їх загибелі.
Здатність здійснювати відбір, пакування, фіксування і пересилання проб біологічного матеріалу для лабораторних досліджень.
Здатність організовувати і проводити лабораторні та спеціальні діагностичні дослідження й аналізувати їх результати.
Здатність планувати, організовувати та реалізовувати заходи з лікування тварин різних класів і видів, хворих на незаразні, інфекційні та інвазійні хвороби.
Здатність проводити акушерсько-гінекологічні та хірургічні заходи і операції.
Здатність розробляти стратегії безпечного, санітарнообумовленого утримання тварин.
Здатність застосовувати знання з біобезпеки, біоетики та добробуту тварин у професійній діяльності.
Здатність розробляти та реалізовувати заходи, спрямовані на захист населення від хвороб, спільних для тварин і людей.
Здатність розробляти стратегії профілактики хвороб різної етіології.
Здатність проводити судово-ветеринарну експертизу.
Здатність організовувати нагляд і контроль виробництва, зберігання, транспортування та реалізації продукції тваринного і рослинного походження.
Здатність оберігати довкілля від забруднення відходами тваринництва, а також матеріалами та засобами ветеринарного призначення.
Здатність здійснювати маркетинг і менеджмент ветеринарних засобів і послуг у ветеринарній медицині.
Здатність використовувати спеціалізовані програмні засоби для виконання професійних завдань.
Здатність здійснювати просвітницьку діяльність серед працівників галузі та населення.
Здатність організовувати, здійснювати і контролювати документообіг під час професійної діяльності.
НОРМАТИВНИЙ ЗМІСТ ПІДГОТОВКИ
Знати і грамотно використовувати термінологію ветеринарної медицини.
Використовувати інформацію із вітчизняних та іноземних джерел для розроблення діагностичних, лікувальних і підприємницьких стратегій.
Визначати суть фізико-хімічних і біологічних процесів, які відбуваються в організмі тварин у нормі та за патології.
Збирати анамнестичні дані під час реєстрації та обстеження тварин, приймати рішення щодо вибору ефективних методів діагностики, лікування та профілактики хвороб тварин.
Установлювати зв’язок між клінічними проявами захворювання та результатами лабораторних досліджень.
Розробляти карантинні та оздоровчі заходи, методи терапії, профілактики, діагностики та лікування хвороб різної етіології.
Формулювати висновки щодо ефективності обраних методів і засобів утримання, годівлі та лікування тварин, профілактики заразних і незаразних хвороб, а також виробничих і технологічних процесів на підприємствах з утримання, розведення чи експлуатації тварин різних класів і видів.
Здійснювати моніторинг причин поширення хвороб різної етіології та біологічного забруднення довкілля відходами тваринництва, а також матеріалами та засобами ветеринарного призначення.
Розробляти заходи, спрямовані на захист населення від хвороб, спільних для тварин і людей.
Пропонувати та використовувати доцільні інноваційні методи і підходи вирішення проблемних ситуацій професійного походження.
Узагальнювати та аналізувати інформацію щодо ефективності роботи ветеринарних фахівців різного підпорядкування.
Знати правила та законодавчі нормативні акти щодо нагляду і контролю виробництва, зберігання, транспортування та реалізації продукції тваринного і рослинного походження.
Розуміти логічну послідовність дій та вміти оформляти відповідну документацію під час проведення судово-ветеринарної експертизи.
Розуміти сутність процесів виготовлення, зберігання та переробки біологічної сировини.
Знати правила зберігання різних фармацевтичних засобів та біопрепаратів, шляхів їх ентерального чи парентерального застосування, розуміти механізм їх дії, взаємодії та комплексної дії на організм тварин.
Знати принципи та методи маркетингу і менеджменту ветеринарних засобів і послуг у ветеринарній медицині.
Знати правила та вимоги біобезпеки, біоетики та добробуту тварин.
Здійснювати облікову звітність під час фахової діяльності.
Здійснювати просвітницьку діяльність серед працівників галузі та населення.
Володіти спеціалізованими програмними засобами для виконання професійних завдань.
ДЕ НАВЧАТИСЬ
Знайти заклади освіти, що проводять підготовку фахівців за спеціальністю «Ветеринарна медицина» можна на сайті «Вступ.ОСВІТА.UA» за наступним посиланням.
Укладено на підставі стандарту вищої освіти України за спеціальністю «Ветеринарна медицина» для другого (магістерського) рівня вищої освіти, затверджений і введений в дію наказом Міністерства освіти і науки № 558 від 24 квітня 2019 року.
Освіта.ua
26.04.2019