Щодо організації освітнього процесу в закладах професійної (професійно-технічної) освіти у 2020-2021 навчальному році

Лист МОН № 1/9-445 від 17.08.20 року

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

№ 1/9-445 від 17 серпня 2020 року

Керівникам департаментів (управлінь)
освіти і науки обласних, Київської
міської державних адміністрацій

Керівникам навчально-методичних
(науково-методичних) центрів
(кабінетів) професійно-технічної освіти

Керівникам закладів професійної
(професійно-технічної) освіти

Щодо організації освітнього
процесу в закладах професійної
(професійно-технічної) освіти
у 2020-2021 навчальному році

Шановні колеги!

Інформуємо, що 22 липня 2020 року Уряд прийняв постанову № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», відповідно до якої, залежно від епідемічної ситуації в регіоні або окремих адміністративно-територіальних одиницях регіону встановлюється рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 («зелений», «жовтий», «помаранчевий» або «червоний»).

Рівень епідемічної небезпеки визначається рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

У регіоні, щодо якого відсутнє рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій про встановлення рівня епідемічної небезпеки, застосовуються протиепідемічні заходи передбачені для «зеленого» рівня епідемічної небезпеки.

2020/2021 навчальний рік у закладах професійної (професійно-технічної) освіти (далі – П(ПТ)О) залежно від особливостей епідеміологічної ситуації в конкретному регіоні або окремих адміністративно-територіальних одиницях регіону розпочнеться відповідно до таких сценаріїв:

1) «зелений», «жовтий» рівень епідемічної небезпеки – відвідування закладів здобувачами П(ПТ)О дозволено у звичайному режимі;

2) «помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки – відвідування закладів здобувачами П(ПТ)О дозволено у групах не більш ніж 20 осіб;

3) «червоний» рівень епідемічної небезпеки – відвідування закладів освіти здобувачами П(ПТ)О заборонено, освітній процес забезпечується дистанційно.

Крім того, у новому навчальному році пропонується запровадження змішаного навчання, тобто поєднання безпосередньої та опосередкованої форми взаємодії здобувачів освіти та педагогічних працівників. Теорія – як правило, дистанційно, практика – безпосередньо на робочому місці у навчальних майстернях, лабораторіях, навчально-практичних центрах закладів професійної (професійно-технічної) освіти, на підприємствах, установах та організаціях тощо.

Рішення щодо особливостей організації освітнього процесу та використання різноманітних педагогічних технологій (зокрема, змішаного навчання) приймає педагогічна рада закладу освіти з урахуванням Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах освіти в період карантину в зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 30.07.2020 № 42.

Заходи щодо початку роботи закладу освіти у 2020/2021 н. р.

У закладі П(ПТ)О має бути створена комісія для перевірки закладу П(ПТ)О на відповідність роботи в умовах карантинних обмежень. За результатами роботи комісії керівник закладу освіти приймає рішення щодо його відкриття, попередньо погодивши це рішення з місцевими органами управління освітою.

Керівник закладу П(ПТ)О спільно з педагогічними працівниками повинні забезпечити:

  • необхідну кількість дезінфікуючих та мийних засобів, засобів індивідуального захисту тощо відповідно до рекомендацій МОЗ з метою проведення протиепідемічних, дезінфекційних заходів щодо запобігання поширенню коронавірусу COVID-19;
  • обладнання спеціального приміщення для тимчасового перебування учасників освітнього процесу у разі виявлення в них симптомів гострого респіраторного захворювання та/або підвищеної температури;
  • режим роботи закладу освіти, враховуючи необхідність мінімізації контактування між собою учасників освітнього процесу, заборони перебування у закладі освіти сторонніх осіб, миття рук, регулярного прибирання, включаючи чищення і дезінфекцію, регулярне провітрювання приміщень, дотримання правил гігієни, щоденний температурний безконтактний скринінг працівників закладів освіти та опитування здобувачів освіти про самопочуття;
  • організацію інформування працівників та здобувачів закладу П(ПТ)О щодо заходів запобігання поширення хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, проявів хвороби, дій у випадку захворювання та необхідності дотримання режиму соціальної дистанції;
  • позаплановий інструктаж для всіх працівників закладу П(ПТ)О та здобувачів освіти щодо дотримання санітарних та протиепідемічних заходів;
  • соціальне дистанціювання шляхом складання графіків перебування здобувачів П(ПТ)О у навчальних приміщеннях закладів П(ПТ)О із збільшенням дистанції між здобувачами П(ПТ)О. Під час проведення занять можлива присутність одночасно не більше 20 осіб. Тому, рекомендуємо збільшити відстань між столами та робочими місцями здобувачів П(ПТ)О, змінити графік освітнього процесу для зменшення перетину здобувачів П(ПТ)О в приміщеннях закладу П(ПТ)О (початок занять в різний час, зсув часу перерв, зменшення переміщення здобувачів П(ПТ)О між кабінетами, запровадження різних змін для навчання, нанесення тимчасового маркування з дистанцією 1,5 м у приміщеннях загального перебування тощо);
  • інформування здобувачів П(ПТ)О, батьків, роботодавців щодо особливостей роботи закладу в умовах карантинних обмежень.

Особливості організації освітнього процесу.

Рекомендуємо скасувати проведення масових заходів (святкових, спортивних та інших) за участю учасників освітнього процесу.

На початку нового навчального року рекомендуємо з’ясувати рівень опанування навчального матеріалу, вивчення якого здійснювалось із використання технологій дистанційного навчання під час запровадження карантину у 2019/2020 навчальному році, визначити необхідність проведення повторення цього матеріалу.

Алгоритм організації освітнього процесу:

1. Визначити перелік предметів (тем навчальних програм), видів навчальних занять, що здійснюються з використанням технологій дистанційного навчання.

2. Скласти графік освітнього процесу (початок занять для груп у різний час, зсув часу перерв, зменшення пересування здобувачів П(ПТ)О між кабінетами, запровадження різних змін для навчання), розклад занять.

3. Провести засідання педагогічної рад закладу П(ПТ)О, на якому схвалити перелік предметів (тем), видів навчальних занять, що здійснюються з використанням технологій дистанційного навчання, а також графік освітнього процесу.

4. Видати наказ по закладу П(ПТ)О про організацію освітнього процесу у новому навчальному році. Виробниче навчання та виробничу практику рекомендуємо спланувати за окремим графіком з обов’язковим погодженням із роботодавцями.

5. Довести до відома здобувачів П(ПТ)О (якщо їм виповнилось 18 років) або батьків (законних представників) здобувачів П(ПТ)О (якщо вони не досягли 18 років) з особливостями організації освітнього процесу у 2020/2021 навчальному році.

6. Спільно з навчально-методичними (науково-методичними) центрами (кабінетами) П(ПТ)О підготувати рекомендації щодо використання інформаційно-комунікаційних технологій дистанційного навчання; критеріїв, засобів і систем контролю якості навчання; змістовного, дидактичного та методичного наповнення веб-ресурсів (дистанційних курсів) навчального плану/навчальної програми. Перелік веб-ресурсів необхідних для забезпечення дистанційного навчання, визначається закладом П(ПТ)О залежно від профілю та навчального предмета.

Також звертаємо увагу керівників закладів П(ПТ)О про необхідність дотримання Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у гуртожитках в період карантину в зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), затверджених постановою Головного санітарного лікаря України від 04.08.2020 № 48, яка набула чинності 10 серпня 2020 року, і забезпечити організацію протиепідемічних заходів у гуртожитках закладів П(ПТ)О відповідно до вказаних рекомендацій.

Просимо врахувати зазначені рекомендації у роботі та сприяти створенню безпечних умов організації освітнього процесу у закладах П(ПТ)О у 2020/2021 навчальному році.

З повагою
Заступник Міністра                               Андрій Вітренко

Освіта.ua
17.08.2020

Популярні новини
Лесовой и Бабак синхронно признали себя неучеными Министр образования и науки и глава образовательного комитета ВР ожидаемо отказались от «ученых степеней»
В Украине теперь можно отказаться от ученой степени В Украине создан юридический механизм отказа от ученой степени его владельцами
Вузы работают в смешанной и дистанционной форме В Украине наблюдается тенденция отказа от дистанционного обучения в пользу очного
Рейтинг университетов по показателям Scopus 2023 года Освіта.ua представляет рейтинг украинских вузов по показателям базы данных SciVerse Scopus
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев