Про підсумки проведення Форуму представників учнівського самоврядування

Лист МОН № 1/9-265 від 23.05.14 року

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

№ 1/9-265 від 23 травня 2014 року

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту
Автономної Республіки Крим,
департаменти (управління) освіти і науки
обласних, Київської та Севастопольської
міських державних адміністрацій

Про підсумки проведення Форуму
представників учнівського самоврядування

Відповідно до плану роботи Міністерства у березні 2014 року у партнерстві з проектом Ради Європи "Зміцнення та захист прав дітей в Україні" проведено Всеукраїнський Форум представників учнівського самоврядування "Майбутнє без насилля" (далі - Форум). Учасниками Форуму стали 56 членів правових комітетів, консультаційних пунктів, бюро захисту прав особистості органів учнівського самоврядування та 24 її координатори.

Протягом двох днів активної роботи Форуму лідери взяли участь в тренінгових навчаннях, тематичній грі-квесті, були учасниками інтерактивних дебат-груп з метою поповнення  знань, умінь, навичок з питань подолання насилля в дитячому середовищі; обговорили шляхи вирішення проблемних ситуацій у шкільному середовищі, презентували цікаві власні проекти (матеріали додаються).

Додаток на 7 арк.

Заступник Міністра       П. Б. Полянський

Додаток до листа МОН
від 23.05.2014 № 1/9-265

Інформаційні матеріали
з досвіду діяльність органів учнівського самоврядування з питань попередження насилля в дитячому середовищі

Міністерство освіти і науки України спільно з органами управління освітою продовжує цілеспрямовану роботу щодо підтримки ініціативи й активності молоді в усіх сферах життєдіяльності суспільства. Важливою складовою виховної роботи з дітьми та молоддю є система органів учнівського самоврядування, в основу роботи якої покладено метод проектної діяльності, який набуває все більшого поширення, завдяки чому організація, проведення програм та проектів відрізняється актуальністю, змістовним наповненням, соціальною значимістю, результативністю.

За ініціативи Всеукраїнської ради старшокласників протягом 2012-2013 років  органами учнівського самоврядування всіх рівнів реалізовувався проект "Делегати дитячих прав". Мета проекту - створення правових структурних підрозділів в кожній організації учнівського самоврядування, навчання правовим нормам та визначення обов'язків кожного школяра, запобігання конфліктним ситуаціям, що виникають в учнівському середовищі. З 2013 року лідери України ініціювали продовження зазначеного проекту під назвою «Під крилом правового захисту» під час якого, лідери обласних рад самоврядування проводили інформування шкільних організацій учнівського самоврядування про шляхи його реалізації. В рамках проекту проведені конференції, круглі столи, створені правові центри в обласних організаціях учнівського самоврядування, залучені до роботи в якості консультантів юристів, психологів, соціальних педагогів тощо. Організовано та проведено інтелектуально-розважальні програми та конкурси для школярів: "Правовий всеобуч", "Правовий брейн-ринг", вікторини, ток-шоу. Результатом впровадження даного проекту стала більш широка обізнаність учнівської молоді у правовій сфері налагодилось  тісне співробітництво з фахівцями в різних галузях соціальних відносин. Форми та методи його впровадження різнились за цільовою аудиторією, географічним охопленням, залученням відповідних соціальних інституцій.

На особливу уваги заслуговує діяльність Вінницької обласної громадської організації учнівського самоврядування "Рада старшокласників "Лідер", яка спільно з департаментом освіти і науки облдержадміністрації та Вінницькою обласною громадською організацією "Об'єднання батьків школярів "Співпраця" активно реалізує проект "Шкільний булінг: причини, наслідки, шляхи подолання". В рамках цього проекту були проведені  конкурси  демотиваторів "Знай свої права - виконуй свої обов'язки", онлайн конкурси презентацій "Змінимо світ на краще" та буклетів "Права дітей".

Лідери Волинської області долучилися до створення уніфікованого довідника інституцій соціально-психологічного спрямування "Соціальний вказівник", до якого увійшла інформація про державні та громадські організації, що надають різні види консультацій, соціальних послуг всім категоріям громадян, у тому числі дітям, які опинилися у складних життєвих обставинах. З метою пропаганди правових знань створено банк даних  виховних заходів, інтелектуально-пізнавальних ігор, віртуальних подорожей  з використанням інформаційно-комунікаційних технологій для практичного застосування в лідерських осередках. Цікавою формою роботи є виїзні засідання ради профілактики учнівського самоврядування лідерів Луцької гімназії № 21 імені Михайла Кравчука у суди,  де розглядаються справи із зазначених питань.

Активісти учнівського самоврядування м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у 2011 році ініціювали соціально-креативний проект "Зроби крок назустріч", якій протягом трьох років реалізовувався спільно з представниками шкільних Євроклубів, волонтерськими загонами, журналістськими, мистецькими, туристичними гурткамив, дитячо-юнацькими об’єднаннями міста. Метою проекту стали ідеї популяризації принципів толерантності, понять гуманності й людяності, подолання агресивної поведінки дітей, підлітків, учнівської молоді; різних форм ксенофобії, націоналізму, дискримінації засобами творчості, соціальної діяльності, молодіжних ініціатив. В рамках проекту проведено саміт лідерів учнівського самоврядування Міської асоціації дитячих об’єднань "Правосвідома молодь – правова держава", міський тренінговий марафон "Діти мають захищати свої права", дитячо-юнацький фестиваль-конкурс аматорського фільму, комп’ютерної графіки та анімації, акція "Мобільна творча майстерня" та "Засвіти ліхтарик толерантності".

З метою більш широкої обізнаності учнівської молоді у правовій сфері, усвідомлення проблеми гендерної, соціальної, економічної, духовної і політичної нерівність в сучасному суспільстві, налагодження тісного співробітництва з відомими людьми регіону, фахівцями в різних галузях соціальних відносин Рада старшокласників Донеччини реалізувала проект "На терезах стереотипів". Старшокласники ініціювали зустрічі з відомими лідерами-управлінцями, лідерами-організаторами, лідерами-підприємцями області "Шлях до успіху". В рамках проекту "Веселка щастя" обласна Рада старшокласників провела конкурс творів, стіннівок, малюнків "Моя власна декларація толерантності", в якому всі учасники звернулись до своїх однолітків із закликом толерантного, шанобливого ставлення до один одного.

У Житомирській області діє проект "Права дитини в сучасному соціумі". За підсумками роботи 2013 року Житомирською обласною радою самоврядування проведено обласний конкурс учнівської молоді "Лідер року". Важливою складовою конкурсу стала номінація "Реалізація проектів Учнівської Ліги України" - секція "Делегати дитячих прав". Переможцями командної першості стали лідери Червоноармійського району. Крім того проведена науково-практична учнівська конференція "Права дитини в сучасному соціумі", відбувся практикум для координаторів "Соціально-правовий захист дітей, його особливості", тренінг для лідерів "Психологічна підтримка учнів у кризових ситуаціях". Активом області проведені дослідження за темами: "Діти і суспільство. Правові проблеми в сучасному соціумі", "Правові шляхи вирішення дитячих конфліктів".

Один із найкращих соціальних проектів, визнаних на всеукраїнському форумі - "Твої права через об’єктив" реалізує Закарпатський обласний учнівський парламент "Нове покоління" у партнерстві з Європейською Асоціацією Студентів Права. Метою цього проекту є допомога лідерам учнівського самоврядування щодо поширення інформації про права дітей та молоді, запобігання явищам насилля серед підлітків. Основна ідея ініціативи - відобразити права людини чи їх порушення через об’єктив фотоапарату. Проект викликав неабиякий інтерес у дітей та молоді області, завдяки чому фотовиставка з місцевого рівня набрала обертів всеукраїнського масштабу. Її учасниками стали школярі та студенти з Києва, Харкова, Одеси, Полтави, Львова, Хмельницького.

Проект "Дія задля протидії", який реалізовується в Кіровоградській області спільно з Корпусом Миру США в Україні спрямований на попередження всіх форм насилля щодо дітей, шляхом проведення просвітницької роботи за програмою "Не смійся з мене". Мета проекту: створення атмосфери уваги, співчуття, співпраці в дитячому середовищі, творче вирішення конфліктних ситуацій, усвідомлення і прийняття відмінностей, шляхом проведення тренінгів для активу та координаторів учнівського самоврядування.

Суттєва робота проводиться Обласною радою дітей Київщини. В структурі Ради діє комісія захисту прав дітей та допомоги у проблемних ситуаціях, яка виконує функції правової освіти, навчання лідерів, налагодження співпраці з державними структурами. Комісією підписано угоду про співпрацю зі службою у справах дітей та Головним управлінням юстиції у Київській області для впровадження програми "Правова освіта", проектів "Вивчаємо та реалізовуємо свої права" та "Дитяча громадська приймальня". Завдяки угоді у одинадцяти районах та містах області створені такі приймальні, у чотирьох - лінія довіри при управлінні сім’ї та молоді,  шість районів започаткували роботу дистанційної сторінки дитячо-юнацької приймальні у мережі Інтернет, а  у кожній школі Поліського району працюють скриньки довіри. З метою комунікації всіх органів учнівського самоврядування області підтримується система спілкування на форумі порталу обласної Ради дітей Київщини (ordk.com.ua). Результати діяльності комісії постійно висвітлюються у газеті «Позашкільний вісник» Комунального закладу Київської обласної ради «Центр творчості дітей та юнацтва Київщини», у всеукраїнських газетах «Освіта України», «Сільська школа», у шкільних, районних та міських газетах, в ефірі обласних радіопрограм та регіональних засобах масової інформації.

Цікавою є програма Львівського обласного учнівського парламенту, спрямована на протидії буллінгу та цькуванню однолітків і шляхи  подолання їх агресивної поведінки. Реалізація програми відбувається у формі театральних постановок, під час яких на сцені діти-актори беруть участь у змодельованій конфліктній ситуації та самі намагаються її вирішити. Програма реалізується із залученням психологів.

Обласна рада старшокласників Рівненщини долучилися до Міжнародної акції «16 днів проти насильства», метою якої є привернення уваги громадськості до актуальної для українського суспільства проблеми подолання насильства в сім’ї. В ході проекту у містах області було проведено:

  • флеш-моб «НІ! – насильству у сім’ї!», під час якого учасники ознайомили перехожих із метою даної акції та пропонували листівки з телефонами соціальних служб міста, до яких можна звернутися по допомогу  у разі виникнення ситуацій насильства у сім’ї;
  • круглий стіл «Насильство як проблема порушення прав людини» за участю представників системи освіти, соціальних служб, кримінальної міліції у справах дітей та ЗМІ міста;
  • форум-театр на тему «Форми і види насилля», де учні вчилися розрізняти усі види насильства (фізичне, економічне, психологічне та сексуальне), розпізнавати їх основні прояви, з метою захисту своїх прав та правової освіченості особистості;
  • відеолекторій з попередження насильства.

Слід відзначити авторські проекти щодо попередження насилля в учнівському середовищі та сім’ї, які реалізуються в Полтавській області, оскільки розраховані не лише на активних лідерів, а й на педагогічних працівників. Для учнів загальноосвітніх навчальних закладах області діє проект «Не смійся з мене», з метою створення атмосфери уваги, співчуття і співпраці в шкільному класі, школі. В професійно-технічних навчальних закладах області запроваджено проект «Організація роботи з розв’язання проблеми насильства в навчальному закладі», з метою налагодження доброзичливої атмосфери, безпечного середовища шляхом покращення міжособистісного спілкування між учнями, вчителями та батьками. Проекти «Насильство як фактор руйнівного виховного впливу» та «Права та обов’язки дитини - повинен знати кожен» допомагають формуванню вчительської компетенції через підвищення рівня поінформованості про сучасні підходи, форми і методи педагогічного виховання. Проекти впроваджено з метою комплексного розуміння значення «права дитини» і специфіки прав та обов’язків дитини у педагогічних кадрів; сприяння усвідомленню ролі і місця педагогічних кадрів у забезпеченні захисту прав дитини; виховання гендерного підходу до формування та реалізації навчально-виховного процесу.

Сумською обласною радою старшокласників у 2012 році розпочато реалізацію соціального проекту «Діємо разом», мета якого привернути увагу громадськості до актуальної проблеми подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі, жорстокого поводження з дітьми. Керівництво Проектом здійснює Сумський обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю. Основні завдання проекту - проведення широких інформаційних кампаній з театралізованими виставами та просвітницькими акціями на зазначені теми. Щорічно з  1 листопада  до 1 грудня лідерами учнівського самоврядування одночасно по всій області проводяться наступні заходи: молодіжні акції «Зупинимо торгівлю дітьми», конкурс інтерактивних театралізованих композицій «Молодь за здоровий спосіб життя»; учнівські конференції «Світ без насильства: діємо разом»; інформаційні телепередачі  «Стоп насильству!» ( у рамках роботи обласного дитячого телебачення); турніри думок «Дисципліна – свобода чи необхідність»; виставки малюнків та плакатів «Щаслива родина»; тренінгові програми для підлітків спільно з обласним кризовим центром «Протидія домашньому насильству: співпрацюємо, діємо, вирішуємо». За підсумками роботи проекту проведені круглі столи «Світ без насильства».

Лідерами Тернопільської обласної ради учнівського самоврядування “Авангард» в рамках проекту «Під крилом правового захисту» у 2013-2014 навчальному році було ініційовано та проведено заходи з попередження насильства над дітьми. Зокрема відбулась «Подорож у країну прав дитини», інтерактивна гра «Правовий всеобуч»; проведено Всеукраїнський тиждень правових знань, урок «Права людини», правові всеобучі для батьків «Спільна робота школи, батьків та громадськості у профілактиці правопорушень», інтерактивні години спілкування «Вирішення конфліктів у сім’ї».

Навчання лідерів з використанням нових сучасних тренінгових технологій з питань профілактики негативних звичок та проявів насильства і жорстокості у молодіжному середовищі проводить Харківська обласна рада старшокласників (ХОРС) в «Академії управлінської майстерності». Протягом двох років в області діє проект «Шкільний омбудсмен», що сприяло появі громадських представників прав дітей, збільшенню правозахисних центрів у школах області, в цілому поширенню дитячого правозахисного руху на Харківщині. Лідерами ХОРС у цьому навчальному році впроваджується проект «Світ без насильства» з метою інформування громадськості про наявність проблеми торгівлі людьми та домашнього насильства. Протягом дії проекту групи активістів, з числа лідерів учнівського самоврядування, проведуть для однолітків 24 тренінги, 18 відео семінарів, конференцій із зазначених питань.

На особливу увагу заслуговує Хмельницька область, де створена сильна та дієва мережа районних, міських органів учнівського самоврядування,  сформована інформаційно-методична база лідерського руху міст, районів та навчальних закладів регіону. Важливою складової цієї системи робота є Школа лідерів, яку двічі на рік проводить Хмельницький обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді з використанням інноваційних методів, сучасних технологій, дистанційної форми навчання дітей-лідерів та координаторів. В рамках всеукраїнського проекту «Під крилом правового захисту», який зосереджений на партнерській взаємодії, спільних планах, відповідних програмах зацікавлених структур області було проведено декади правових знань,  «Турнір знавців дитячих прав», правові всеобучі  та тренінгові програми “Я – лідер!”, “Острів взаєморозуміння!”, “Людина вільного суспільства”, конкурс соціальних проектів «Ні - насильству над дітьми!». В багатьох школах області створено скриньки довіри, ініціативні центри, організовано зустрічі із представниками органів внутрішніх справ, соціальних служб, громадських організацій, психологами та лікарями. Завдяки цьому,  реалізація завдань, визначених у проекті щодо інформування дітей та підлітків про власні права, запобігання насильству та жорстокому відношенню один до одного має високу результативність, соціальну значимість, практичне застосування. Робота учнівського самоврядування систематично висвітлюється в міській пресі, зокрема газеті Хмельницької міської ради «Проскурів».

Цікавою є робота обласної дитячої громадської приймальні на блозі обласної школи лідерів учнівського самоврядування Чернівеччини (http://lider-school.blogspot.com/p/blog-page_8193.html), яка активно працює на попередження насильства та жорстокого поводження з дітьми. Інформація про неї розміщена в усіх навчальних закладах області. Чернівецькими лідерами започатковано арт-майстерню «Кадр за кадром», де діти створюють власні мультфільми на тему захисту прав дітей. Лідери учнівського самоврядування активно приймали участь у Всеукраїнській акції «16 днів проти насильства», в  рамках якої в закладах області проводились інформаційні кампанії щодо подолання насильства, тренінги з питань попередження жорстокого поводження з дітьми, відкрито «Школи вирішення конфліктів» для учнів, батьків, вчителів, де під час спільних засіданнях обговорюються можливі виходи з проблемних ситуацій.

Слід відмітити активність Чернігівської обласної ради старшокласників, яка на засадах активного партнерства з органами виконавчої влади успішно реалізує завдання комісії захисту прав дітей та допомоги у проблемних ситуаціях. У рамках діяльності зазначеної комісії проведено низку правоосвітніх заходів. Зокрема, діти стали учасниками ділових онлайн ігор «Зустріч на вищому рівні», «Міжнародний суд», «Моделювання ООН», «Інтелектуальний правовий хокей» мета яких,  навчити використовувати на практиці знання, набуті під час вивчення курсу «Основи правознавства», отримати навички дипломатичного спілкування, роботи з документами. Ділові ігри проводяться в цікавому і доступному форматі, завдяки чому діти не просто здобувають і закріплюють  відповідні знання, а й ініціюють проведення подібних заходів на районному, міському рівнях, у навчальних закладах. Лідерами області ініційовано конкурс стінних газет «У країні права та законів», перегляд кінофільмів «Шкідливим звичкам – ні!», «Як це буває», «Ціною в одну спробу» тощо. Крім навчання дітей відповідна робота проводиться серед педагогів позашкільних навчальних закладів, координаторів районних (міських) органів учнівського самоврядування. З цією метою створено консультпункт на базі Чернігівського обласного Палацу дітей та юнацтва з питань підготовки проектів, програм органів учнівського самоврядування, зокрема правової освіти дітей.

В Київській міській раді старшокласників (КМРС) діє структурний правозахисний підрозділ Учнівської ліги Києва - Бюро захисту прав особистості» (БЗПО). Мета діяльності БЗПО - підвищення рівня правової свідомості та захист прав учасників навчально-виховного процесу. Завдання бюро – ознайомлення та роз’яснення школярів змісту понять і категорій  «громадянське суспільство», «права дитини», «правова держава»; сприяння набуття підлітками правової освіченості та здатності керувати відповідними знаннями в сучасних умовах; опанування підлітками вмінь та навиків організації та проведення інтерактивних масових заходів для дітей різних вікових категорій. Основні напрями роботи: інформативний – розповсюдження інформації про міжнародну та національну законодавчу базу та нормативно-правову документацію, що стосується дітей та молоді; висвітлення в шкільній пресі питань щодо захисту прав дитини; навчальний – організація та проведення дискусій, тренінгових занять, ділових та рольових ігор з метою підготовки кадрів для роботи в районних та шкільних правових структурних підрозділах учнівського самоврядування; профілактичний – організація та проведення за методикою «рівний - рівному» тематичних зустрічей, майстер-класів, тренінгів щодо профілактики девіантної поведінки в дитячому та молодіжному середовищі; соціальний – організація та проведення інтерактивних заходів з метою підвищення рівня правової обізнаності серед вихованців шкіл-інтернатів столиці, учнів загальноосвітніх навчальних закладів Київської області. БЗПО в 2013-2014 навчальному році було проведено навчально-пізнавальний конкурс «Правовий всеобуч», цикл тренінгів з профілактики девіантної поведінки, соціально-профорієнтаційна акція «Світ майбутньої професії» для вихованців школи-інтернату № 14, просвітницька акція «Палац+діти: формула успіху» для учнів Гнідинської ЗОШ Київської області.

Результат аналізу, проведеної у 2013-2014 навчальному році обласними радами самоврядування проектної діяльності з питань попередження насилля в дитячому середовищі засвідчив, що заходи, ініційовані дітьми з активною громадянською позицією в умовах посилення негативного інформаційного та соціально-психологічного впливу на особистість, є ефективним засобом вирішення проблем і конфліктів в дитячому середовищі. За підсумками форуму представники учнівського самоврядування оголосили звернення до однолітків із закликом не допускати образ та принижень дітей (додається).

Звернення до однолітків
представників учнівського самоврядування – учасників Всеукраїнського Форуму «Майбутнє без насилля».

Однолітки, кожен з нас позиціонує себе, як дорослу та самодостатню людину - гідного громадянина своєї держави. Кожен день у вашій школі, місті, у нашій країні та у цілому світі коїться несправедливість. Один з її найстрашніших проявів – насильство над дітьми. Як не дивно, таку ганебну проблему можна вирішити простими діями, об’єднавши зусилля дітей і дорослих.

Якщо кожен із нас стане уважнішим один до одного, оточуючих, зрозуміє, наскільки гостро стоїть ця проблема, ми зможемо змінити ситуацію. Розпочни з себе: не пройди повз дитини, яка плаче, не допусти цькування слабкого, підтримай добрим словом того, хто потребує допомоги, не залишайся осторонь!

У нашій мальовничій, квітучій, рідній країні не повинно бути місця такому ганебному явищу як насильство над дітьми. Не будь байдужим! Приєднуйтеся до нас і разом ми зробимо Україну кращою.

26-27 березня 2014 року, м. Ірпінь.

Освіта.ua
23.05.2014

Школы без укрытий будут работать онлайн В офлайн-режиме будут работать только те заведения, в которых должным образом оборудованы укрытия
В Киеве заявили, что большинство родителей за оффлайн обучение По результатам опроса, почти 70% родителей выбирают очную форму обучения
Треть школ готова к обучению офлайн, – Шкарлет Государство пытается обеспечить как можно больше школ укрытиями, чтобы начать привычное обучение
Учителя будут сообщать родителям о переходе детей в укрытия Министерство образования разработало алгоритм действий учителей при объявлении сигнала тревоги
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев