Что такое «открытое» конкурсное предложение (широкий конкурс)

Конкурсные предложения высших учебных заведений могут быть «Открытыми» и «Фиксированными» (закрытыми)

Что такое «открытое» конкурсное предложение (широкий конкурс)

Для розподілу державного замовлення використовуються два методи. Відповідно, конкурсні пропозиції закладів вищої освіти можуть бути «Відкритими» та «Фіксованими (закритими).

У закритих конкурсних пропозиціях кількість місць державного замовлення заздалегідь визначена і надається вступникам з найкращими балами, які подали заяву саме на цю конкурсну пропозицію. За відкритими конкурсними пропозиціями бюджетне місце також надається вступникам з найкращими конкурсними балами, але конкурс проводиться одночасно серед усіх вступників в усіх закладах вищої освіти за певною спеціальністю.

Розподіл абітурієнтів за відкритими конкурсними пропозиціями називається «адресне розміщення державного замовлення». Це розподіл бюджетних місць не серед закладів освіти, а серед найкращих вступників. Тому тут працює принцип конкуренції навчальних закладів за найкращого вступника та, відповідно, за надані навчальному закладу бюджетні місця.

При цьому «Відкрита» конкурсна пропозиція певного закладу вищої освіти не має фіксованого обсягу місць державного замовлення, а має тільки максимально можливий обсяг місць державного замовлення. Це означає, що кількість абітурієнтів зарахованих на бюджет може бути меншою ніж визначений максимальний обсяг державного замовлення. Також, сума максимального обсягу державного замовлення на всіх відкритих конкурсних пропозиціях з певної спеціальності завжди більша, ніж фактична надана кількість бюджетних місць для цієї спеціальності.

Наприклад, загальний максимальний обсяг місць державного замовлення за відкритими конкурсними пропозиціями в усіх навчальних закладах на спеціальність «Право» може дорівнювати 100, а визначена Кабінетом Міністрів України кількість місць державного замовлення на спеціальність «Право» за відкритими конкурсними пропозиціями тільки 50. Це означає, що на спеціальність «Право» за відкритими конкурсними пропозиціями на бюджет буде прийнято тільки 50 осіб, хоча максимальний сумарний обсяг держзамовлення на всіх конкурсних пропозиціях складає 100.

 

Припустимо таку ситуацію: є чотири навчальних заклади із відкритими конкурсними пропозиціями на спеціальність «Право». На кожній з чотирьох конкурсних пропозицій у цих навчальних закладах встановлено максимальний обсяг держзамовлення на рівні 25 місць, тобто всього максимальний обсяг 100 місць. Загальна кількість бюджетних місць виділена на спеціальність «Право» у цих навчальних закладах — 50. Кількість вступників, які подали заяви на ці конкурсні пропозиції — 1000.

У цій ситуації на спеціальність «Право» на бюджет будуть зараховані 50 осіб з найвищим конкурсним балом серед усієї 1000 абітурієнтів. При цьому, ці 50 осіб отримають державні місця на спеціальності «Право» відповідно до їх заяв та визначених пріоритетів цих заяв.

Тобто, якщо у чотирьох навчальних закладах однаковий максимальний обсяг державного замовлення за відкритими конкурсними пропозиціями на спеціальність «Право» і він дорівнює 25 (в такому випадку загальний обсяг дорівнює 100 місць), то, незважаючи на загальний обсяг у 100 місць, на ці чотири спеціальності може бути зараховано тільки 50 осіб (максимальний обсяг бюджетних місць).

Це означає, що якщо до першого навчального закладу подали заяви 25 осіб із найвищими балами, то вони будуть зараховані на бюджет до цього навчального закладу, а на інші три конкурсні пропозиції за спеціальністю «Право» у інших навчальних закладах залишиться тільки 25 бюджетних місць, які також будуть розподілені серед найкращих вступників відповідно до поданих заяв. Тому, після проведення конкурсного відбору максимальний обсяг держзамовлення за останніми трьома конкурсними пропозиціями буде невиконаний і до цих навчальних закладів буде зараховано на бюджет менше осіб, ніж вказаний максимальний обсяг державного замовлення. Наприклад, ситуація може скластися так, що до першого навчального закладу на бюджет буде зараховано 25 осіб, до другого 15, до третього 7, а до четвертого тільки 3 вступника (загальна кількість 50 осіб).

Також може вниникнути ситуація, коли до першого навчального закладу подадуть заяви 500 осіб серед яких 27 осіб будуть із найвищими конкурсними балами серед усіх абітурієнтів, але максимальний обсяг держзамовлення у цьому навчальному закладі складає тільки 25 осіб. У такому випадку два абітурієнти з найнижчими балами не будуть зараховані на бюджет до цього навчального закладу. При цьому, вони будуть зараховані до одного з трьох інших навчальних закладів тільки у тому випадку, якщо подавали до них заяви про вступ з іншими пріоритетами. Якщо ж ці два абітурієнти подавали заяви тільки у перший навчальний заклад, то вони не отримають бюджетного місця, оскільки у них не вистачить балів для вступу саме у перший навчальний заклад.

Іншими словами:за відкритими конкурсними пропозиціями бюджетні місця отримують ті абітурієнти, які мають накращий конкурсний бал серед усіх абітурінтів, які подали заяви на відкриті конкурсні пропозиції з певної спеціальністі в усіх закладах вищої освіти, але з цього списку найкращих також виключаються абітурієнти, які не потрапили на бюджетні місця через те, що їм не вистачило максимального обсягу державного замовлення на певній конкурсній пропозиції. При адресному розміщенні державного замовлення можуть бути конкурсні пропозиції з повністю виконаним максимальним обсягом державного замовлення та обов’язково є конкурсні пропозиції з невиконаним державним замовленням, оскільки максимальний сумарний обсяг державного замовлення за відкритими конкурсними пропозиціями завжди більший, ніж кількість бюджетних місць, яка буде надана всім навчальним закладам за певною спеціальністю. Таким чином застосовується принцип конкуренції навчальних закладів за бюджетні місця та абітурієнта.

Також ви можете подивитись відео щодо алгоритму розподілу державного замовлення:

Освіта.ua
14.07.2021

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Олександр
Головне це відсутність втручання чиновників на можливість впливати на рішення щодо зарахування, все вирішується доволі прозоро, але як недолік – це відсутність для користувачів Освіти можливості одночасно бачити як розподіляються бюджетні місця за окремою спеціальністю в межах всіх навчальних закладів із відкритими конкурсними пропозиціями.
Tanni
Дурь! При чем полная. Т.е. человек хотел поступить в Днепр, допустим, а очутился в Полтаве. Сделано для того, чтобы оплачивали и контракт, т.к. общаги при ЗВО до сих пор гадюшники с тараканами и не бесплатные, и приходится снимать жилье в другом городе, а это выходит дороже контракта в родном городе. И для ЗВО тоже нагадили, так как у них бюджетные места не заполнены, а это может лишить права на гос. заказ.
Галина
Для Tanni: якщо людина не хотіла в Полтаву, то навіщо подавати туди документи? Надаютт рекомендацвї лише туди, куди подані документи.
Ирина
Что не понятно? Хотел поступить в Днепр, но по конкурсу попадает в только в Полтаву. Не хочешь на бюджет в Полтаву иди в Днепр по контракту. Все как и 10 лет назад только проще.
Комментировать
юлия
Не має слів щоб виразити той негатив після вступу моєї дитини!Це як все називається!ЛОХОТРОН!Дають бюджетні місця дітям з 5 приоритетом,де може звісно дитина й не з сильним бажанням хотіла б учитись.Та зможе верогідно відмовитись від бюджетного місця.яке просто згорить .та й нікому не достанеться.Чому не можна його надати іншій дитині .яка за балами трошки нижче.але також має достатній рівень.Як потім мотивувати дитину добре навчатись,якщо приоритет віддають пільговикам з нульовим інтелектом. Пробачте,це геноцид інтелектуальноі молоді!Де тут логіка.?Ідіотизм повний!!!!
Галина
Для юлия: якби Ви пройшли за конкурсом на 1-4 пріоритети, то Вам би дали їх. А так, балів вистачило лише на 5 пріоритет. Якщо не хотіли там вчитись, то навіщо подавали заяву. Можете і хочете платити за контракт, то не відбирайте бюджетні місця в інших, бо може вони хотіли вступити саме туди, куди Ви не хочете але подали заяву і Вам надали туди рекомендацію
Ирина
Приоритет необходим для того чтоб выделить в какой вуз вы хотите в первую очередь. 5 конечно многовато. Если вы попадаете на бюджет в вуз в который хотели (1категория) то остальные ваши заявления автоматически аннулируются. И в др. вузах ваши места отдаются другим студентам.
Комментировать
Ірина
Ті, хто не може зрозуміти цю систему, просто не варті навчання за бюджетні кошти. Все вже так розтлумачено, відосік зняли - все одно пишуть: "бред". Альо, ви збираєтесь отримувати вищу освіту - повинні ж в вас бути хоч якісь аналітичні здібності? Сумно.
Андрей
Для Ірина: Потому что идет конкретная выкачка денег. Сначала урезали количество заявок в 3 раза, а теперь идешь кдуа-то и не знаешь есть ли там вообще бюджет. Поэтому и бред.
Комментировать
зритель
во первых - неужели нельзя было найти человека с нормальной дикцией во вторых - можно было, как то попроще пояснять : " конкурсна пропозиція", например назвать: "специальность" еще момент, почему так интересно, для одного абитурьента, такое разные баллы указаны и почему презентация видна хуже, чем выступающего? после просмотра понимаешь, почему такие " интересные и содержательные" программы обучения в ВУЗах
Екатерина
« з певної спеціальністі в усіх закладах вищої освіти» Иметься ввиду в городе поступления или во всей стране, или где???
Максим
Для Екатерина: По всей Украине
Комментировать
Ольга
Якби ще хтось пояснив, чому 100, а можна тільки 50, для чого тоді взагалі цифра 100, якщо вона не діє, і де зазначається ця інформація. На сайті Вступ 2020 в університетах вказано ліцензійний обсяг, наприклад 60, і обсяг на контракт, наприклад , 55. Тож зрозуміло, бюджет - 5. Зрозуміло і те, що може буде менше 5, квота, наприклад, або хтось відмовиться від свого місця, хоч пріоритетність була, і це місце втрачається, не віддається іншому абітурієнту. Так діє система, в от оце: максимальний обсяг може бути 100, а насправді 50, не зрозуміло
Галина
Для Ольга: цифра 100 не діє, тому що це загальний максимальний обсяг вишів. Тобто, коже заклад може отримати 25 студентів, а може не отримати зовсім. Максимальний обсяг вишів не повинен плюсуватись. До реі, я знаю випадок, коли дали по факту бюджетних місць більше ніж максимальний обсяг, бобали були в абітурієнтів гарні і пріоритет вищий (але спеціальність спецефічна: хімічні технології в Дніпровському хіміко-технологіному)
Комментировать
абітурієнт
той, хто це придумав - геній!!! він сам розуміє, що напридумував??? відкриті - закриті пропозиції.пріоритети.тобто "рівний досту до якісної освіти" - слова, слова і більш нічого!!!.виходить з вашими системами, правилами, списками - дитина може вчитись добре, але туди, куди вона хоче - невідомо чи попаде!!!.чому не можна зробити простіше і зрозуміло для всіх??? обовязково так наплутати, щоб навіть той, хто хоче зрозуміти, покинув цю гидоту, прочитавши все і зрозумівши, що ти ще не все зрозумів, або наче зрозумів, а потім зустрічаєш слова "припустимо таку ситуацію" - читаєш і розумієш, що ти знову нічого не розумієш.і все написано українською мовою, а ти не розумієш!!! як воно діє насправді.може так і діти навчаються в школі!!! - я коли читаю хімію - розумію, що я нічого не розумію!!!.... може, я сократ???.
Ірина
Для абітурієнт: сенс широкого конкурсу у тому, щоб надати більше бюджетних місць тим університетам, до яких надали заяви абітурієнти з більш високими балами. Для таких абітурієнтів додаються шанси навчатися в більш престижних університетах. Не розумію Ваших емоцій: якщо Ви чогось не розумієте, це не значить, що все погано.
Комментировать
ионистор
Какая же БРЕДЯТИНА! похоже специально придумали, чтоб абитуриентов запутать и многие не смогли поступить.
абітурієнт минулого року
Для ионистор: а навіщо ті бюджетники??? з ними одна морока!!! ще стипендію захотять ті, що вступлять!!!.а от контрактники - миле діло!!! для них - всюди дорога відкрита!!! давай гроші і ....хочеш вчись, хочеш ні!!!.ніяких стипендій!!!.неси грошики - здобувай, що зможеш.і коли мені розповідають про вищу освіту в Радянському Союзі - я не вірю, що так було!!! вчились ті, що хотіли вчитись!!! ніяких контрактів!!! хочеш вчитись у ВУЗі - навчайся!!! добре вчишся - стипендія, лінуєшся - нема стипендії, взагалі не вчишся - звільни місце!!!. ніякої конкуренції між вузами, ніякої заплутаної системи вступу, ніяких пріоритетів, ніяких ЗНО!!! вступні екзамени!!! і діти вчились, і батьки були щасливі!!!....мало карантину, всі на нервах, поки дочекаються 12.00 27 серпня - сказитись можна!!!...і якщо ти потрапив на бюджет, куди хотів - можна потерпіти сказоту вступу, а інакше - задля чого ще до подачі документів - чекаєш і розумієш, що ти ні на що не впливаєш і від тебе нічого не залежить!!! якби той "розумник", що вигадав плутанину зі списками, квотами, сільськими, регіональними замовленнями - залишив абітурієнтам можливість обирати бюджетне місце для навчання серед 2-3 вузів(1-2 дні дати на вибір місця навчання), от тоді б побачили справжній рейтинг вузів.... а не конкуренцію між вузами і дітьми!!! а так.спробуй відгадати куди піти і куди податись!!! за закритою пропозицією чи відкритою!!!.... і потім саме цікаве, коли ти отримав диплом, ну може і навчився - виявляється, що в цій країні ти не потрібен!!! і ти працюєш будь-де, але не тим, що вивчав.
Леся
ПОВНІСТЮ З ВАМИ ЗГІДНА
Леся
У дітей забрали їх право на вибір, яке їм дано Конституцією України.
Комментировать
Гость
бред!!!!бред!!!!бред!!!!бр... ед!!!!бред!!!!бред!!!!бред... !!!!бред!!!!бред!!!!бред!!!!... бред!!!!бред!!!!бред!!!!бр... ед!!!!бред!!!!бред!!!!бред... !!!!бред!!!!бред!!!!бред!!!!... бред!!!!бред!!!!бред!!!!бр... ед!!!!бред!!!!бред!!!!бред... !!!!...
Влад
Для Гость: чому бред! Букви не знайомі)
Комментировать