Ю. Гришина, В. Бахрушин: о признании образования на ТОТ

Признание результатов обучения лиц, проживающих на временно оккупированных территориях Украины

Ю. Гришина, В. Бахрушин: о признании образования на ТОТ

Авторы: Юлия Гришина, народный депутат, заместитель главы фракции «Слуга Народа», глава подкомитета по вопросам высшего образования Комитета Верховной Рады по вопросам образования, науки и инноваций, Владимир Бахрушин, доктор физико-математических наук, профессор, член Национальной команды экспертов по реформированию высшего образования.

Наша Перемога залежить, у першу чергу, від успішності Збройних Сил України. Але їх успішність частково залежить і від підтримки місцевим населенням на тимчасово окупованих територіях. Після їх звільнення виникне проблема реінтеграції цих територій, вирішення якої вимагає залучення великої кількості кваліфікованих фахівців, значною мірою з-поміж мешканців цих територій.

Проблема реінтеграції мешканців тимчасово окупованих територій України є актуальною не лише для повоєнного відновлення, але й для Перемоги. Далеко не всі з них є зрадниками та колаборантами.

Є багато тих, хто з ризиком для життя бореться з окупантами. Ще більше тих, хто не готовий ризикувати життям, але бачить своє майбутнє саме в Україні. Дехто, долаючи всі перешкоди, проривається на підконтрольну Україні територію.

Саме тому до Верховної Ради України було внесено законопроєкт №9591, спрямований на вирішення цих проблем. Він далеко не ідеальний, і багато формулювань треба буде змінювати до другого читання.

Законопроєкт передбачає можливість пройти атестацію для перевірки знань особам, які проживали на ТОТ України. Для цього створюються умови для проходження такої атестації та продовження навчання в українських закладах освіти.

Перш за все, слід зауважити, що об'єктом визнання можуть бути виключно результати навчання. Це відповідає чинному законодавству, європейським практикам і меті законопроєкту, що викладена у Пояснювальній записці до нього.

Не можуть визнаватися документи про освіту, видані невизнаними суб'єктами освітньої діяльності, присуджені ними кваліфікації та періоди навчання у таких суб'єктів.

Таке визнання не лише суперечить законам України й порушує принципи справедливості, але і створить прецедент, негативні наслідки якого важко оцінити. Одним з них, не найбільш тяжким, буде необхідність визнання документів про освіту, виданих будь-ким і будь-де.

Також не можуть визнаватися кредити ЄКТС. По-перше, тому, що вони можуть з'явитися лише за результатами певної освітньої програми, яка виконується у невизнаних закладах освіти на тимчасово окупованій території.

По-друге, навіть для закладів, що працюють на неокупованій території України, визнання кредитів здійснюється не автоматично, а за умови, що відповідні освітні компоненти забезпечують здобуття результатів навчання, передбачених обов'язковими компонентами освітньої програми, за якою здійснюється визнання цих кредитів.

Замість цього варто використовувати підхід, вже закладений у законодавстві, про визнання результатів неформальної та інформальної освіти, який передбачає визнання результатів навчання і визначення відповідних цим результатам кредитів ЄКТС органом, який здійснює таке визнання.

Багато мешканців тимчасово окупованих територій продовжували здобуття освіти в українських, зокрема, у переміщених закладах освіти у дистанційному форматі. Отримані при цьому результати навчання не потребують окремого визнання чи підтвердження.

Також багато мешканців територій, тимчасово окупованих після 24 лютого 2022 року, навчалися до того в українських закладах освіти. Здобуті при цьому результати навчання також не потребують окремого визнання. Але можуть бути питання їх підтвердження, якщо документація закладу освіти втрачена. Це може відбуватися у формі одноразової атестації за вже наявними процедурами.

Тому предметом законопроєкту мають бути саме результати навчання, здобуті під час перебування на тимчасово окупованій території. Але, як вже зазначено вище, Україна не має визнавати документи, видані колаборантами в нелегальних закладах освіти. Таке визнання має здійснюватися як визнання результатів інформального навчання.

Законом України «Про освіту» визнання результатів неформального та інформального навчання у порядку, визначеному законодавством, вже передбачено. Закон України «Про повну загальну середню освіту» визначає, що у середній освіті їх визнання здійснюється шляхом річного оцінювання або державної підсумкової атестації, що проводяться на загальних засадах, визначених для очної або екстернатної форми здобуття загальної середньої освіти.

Для вищої та фахової передвищої освіти порядок визнання затверджений наказом МОН України. Він передбачає, що загалом може бути визнано результати, що не перевищують 25% загального обсягу освітньої програми. Тут виникає неузгодженість із законопроєктом №9591, який передбачає можливість визнання для мешканців тимчасово окупованих територій до 75% обсягу освітньої програми, тому треба буде шукати оптимальний варіант вирішення цієї суперечності.

Натомість для професійної освіти такого порядку на сьогодні немає. І він має бути запроваджений або законом, або нормативним актом КМУ чи МОН.

Чи мають бути якісь окремі норми стосовно визнання результатів навчання мешканців тимчасово окупованих територій? Очевидно, що так.

Український документ про освіту має засвідчити не лише здатність розв'язувати математичні задачі, переказувати зміст підручника з історії, користуватися певними комп'ютерними програмами тощо. Він повинен також підтверджувати набуття особою громадянських компетентностей, визначених законами й стандартами освіти, готовність захищати Батьківщину (що особливо важливо для мешканців прикордонних з росією регіонів), виконання інших вимог до випускників відповідних рівнів освіти.

Освіта.ua
18.09.2023

Популярные блоги
И. Редько: о ненормированной умственной работе учеников Когнитивный диссонанс на фоне любви к своей стране и желания жить, учиться и развиваться здесь
Виктор Мисан: о чем думают украинские учителя В школах – полный разгул «демократии» и «академической свободы», что сверху, что снизу 
Т. Ефимова: когда исчезнет из школ совдепия с подарками? Когда исчезнет из школ совдепия вместе с подарками, подхалимством и никому не нужными активностями?
Н. Борисенко: волшебная палочка и валериана для учителя Учителя просто выгорают, и у них не хватает жизненных сил дать детям все то, что они могли бы
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев