Е. Стадный: как сохранить преподавателей в вузах

В таких сферах, как химия, нужно максимально отвязать финансирование зарплаты преподавателей от количества студентов

Е. Стадный: как сохранить преподавателей в вузах

Автор: Егор Стадныйэкс-замминистра образования и науки, вице-президент по бакалаврским программам KSE.

111 млн грн або менше 3 млн доларів…

Це мій приблизний підрахунок суми, яку державний бюджет виділить у 2023 рік для фінансування зарплат усім професорам та викладачам в Україні, які навчають студентів-хіміків. І це я ще швидше за все завищив.

Гадаю, усі можуть погодитись, що хімія як наука та дисципліна є архіважливою для нашої країни. Хімічна продукція та робота хіміків потрібні в кожній сфері, включно з оборонним комплексом.

Думаю, що інтуїтивно широкий загал також розуміє, що з хімією в школах все погано. Ну і, як наслідок, вже чимало років підряд набори на хімію в університети падають. У 2022 році в усій країні на хімію було зараховано 307 осіб. Три сотні людей на всю нашу країну.

Ця кількість страшна і близько не покриває жодних потреб та не відповідає жодним планам відбудови та зміцнення країни. Але найстрашніше інше – ця кількість прямопропорційно зменшує кількість тих, хто здатний викладати хімію.

Зараз ставки та зарплати викладачів та професорів хімії прив'язані саме до кількості студентів. Тому мені було відносно легко вирахувати, скільки ж держава виділить їм на зарплати...

Є нормативи, які тягнуться ще з 2002 року (а насправді, за своєю природою, ще з часів радянського держплану). Вони діяли до січня 2020 року. Але рік тому їх витягли знову і почали за ними фінансувати вищу освіту.

У цих нормативах написано, скільки треба мати студентів на одну ставку. Зводять кількість студентів-бюджетників, рахують ставки і виділяють на них зарплати. Чим менше студентів, тим менше ставок.

У своїх розрахунках я швидше за все навіть перебільшив реальний обсяг фінансування, бо взяв для зручності розрахунку, що скрізь ставки доцента, і додав доплати, надбавки за ступені, звання та стаж 12 років.

Як ви розумієте, це шлях в нікуди. На завтра і навіть через 5-7 років у нас дива не станеться, і кількість вступників, які обрали хімію, не зросте. Вона хоч би не падала далі.

Достатньо просто спитати, якою була хімія цього року у нинішніх семикласників? Багато у вайбері та зумі вивчили?...

Здається ж, рішення на поверхні... У таких сферах, як хімія, треба максимально, можливо, навіть повністю, відв'язати обсяги фінансування зарплатні викладачів від кількості студентів. Потрібна система, яка дозволить зберегти ці кадри в університетах.

Зарплати – це лише частина питання. Звісно ж, окреме болюче питання – це обладнання та інше забезпечення.

Сподіваюсь, усім зрозуміло, що обороноздатність за 3 млн доларів на усіх викладачів хімії не дуже зміцниш...

Хімію я обрав лише як приклад. Я міг би зробити розрахунок з фізики чи з атомної енергетики (ми плануємо зводити 20 реакторів, я читав?) чи з інших критичних спеціальностей.

Оригинал

Освіта.ua
24.04.2023

Популярные блоги
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
И. Ликарчук: образование выжило благодаря учителям Популизм и дилетантство в образовании разрушают педагогическое творчество и производят учителя-урокодателя
Т. Гориха Зерня: роль учителя становится определяющей Реформа, по сути, потребует полной профессиональной переподготовки всего преподавательского состава
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Александр Васильевич
Господин Егор Стадный, Вашу статью правильней была бы озаглавить так: " Как сохранить хоть каких-то преподавателей в оставшихся ВУЗах". Основное назначение нового министра (от) образования в том, чтобы "минимизировать" государственные расходы на то самое образование украинцев. Под сокращение прежде всего попадут школы и колледжи. ВУЗы начнут "объединять" и "укрупнять". Большинство студенческих мест будут платными. И плевать "нашему" министру, что украинцы, в своём большинстве, не платёжеспособны. Общее количество студентов уменьшится. Это будет ещё одним поводом оправдать массовое сокращение преподавателей. Кроме того существенно изменится состав преподавателей. Вместо докторов наук (им нужно платить больше) останутся преподаватели с более низким научным уровнем или вообще без научных званий. И так далее.