В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами

Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным

В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами

Автор: Владимир Онацкийобразовательный эксперт по проведению институционального аудита.

Чому аборигени з’їли Кука, або що робити з учителями-пенсіонерами.

Запеклі дискусії в освітянському середовищі зникли рік тому. І це зрозуміло: біль, скорбота, сум від втрат та поразок, радість і надія від перемог та успіхів наповнюють наше сьогодення. Не до дискусій зараз. І все ж ми залишаємось тими, у кого все, що відбувається в освіті, знаходить живий відклик.

Так, рішення КСУ про визнання дискримінаційним та антиконституційним положення ЗУ «Про повну загальну середню освіту» щодо обов’язкового переведення педагогів-пенсіонерів на строкові трудові договори призвело до напрочуд активного обговорення, спостереження за яким дозволяє зробити певні висновки.

Виявляється, відновлення прав учителів-пенсіонерів багатьох зовсім не радує. Діапазон аргументів дуже широкий: «я стільки років чекаю, коли вона піде», «чому вона може навчити у своєму віці», «от тепер будуть вмирати прямо на роботі».

Злість, ненависть, пропаганда дискримінації настільки зашкалює в деяких коментарях, що скоро, мабуть, дійде до закликів фізичного знищення людей похилого віку, щоб не заважали жити та розвиватися молодим. Історія, на жаль, знає такі приклади варварства.

У нашому суспільстві дійсно є проблема взаємоповаги між поколіннями. Скільки разів доводиться чути батькам від дітей: «Ти нічого не розумієш, треба робити інакше». А скільки дітям від батьків!

Школа – це дзеркало суспільства, а в нашому суспільстві треба взяти від людини все, що можна, та викинути на смітник (відправити на пенсію). І всі гучні експерименти в нашій країні починаються зі школи (а потім тихенько закінчуються).

Якщо суспільство хоче бачити в школах сучасних вчителів, то потрібно забезпечити для цього умови: а це – гідна зарплатня, постійне підвищення кваліфікації (професійного рівня), ротація працівників. І якщо вчитель досяг пенсійного віку, то це зовсім не означає, що він перестав бути сучасним. Кожна людина – особлива.

Разом з цим, як свідчить статистика, середня заробітна плата жінок в Україні на 20 відсотків менша, ніж у чоловіків, а в школах кількість жінок становить від 85 до 99 відсотків. Тобто зарплата ще менша, ніж в інших галузях економіки. Постанова КМУ №822/19 так і не набула чинності, а, отже, матеріальний стан освітян не покращився.

Тривалий час вважається, що в освіті може працювати жінка, за спиною якої є чоловік з гарною зарплатою. Так часто і буває. Багато колежанок працює з неповним педнавантаженням, а коли немає ставки, то і стаж зараховується пропорційно (ну і яка там в перспективі пенсія). Отже, отримуючи більшу зарплатню, чоловіки утримають своїх дружин.

Однак тривалість життя чоловіків в Україні менша, ніж у жінок, на 11 років. Тож, досягаючи пенсійного віку, вчителька часто залишається без чоловіка та має невеличку пенсію. Саме тому більшість учителів змушена працювати і на пенсії.

Беззаперечно, мірилом будь-якої роботи є якість її виконання. А для цього мають бути чесні механізми її оцінювання. Треба визнати, що в оцінюванні, як дітей, так і педагогів, дуже багато суб’єктивності, а академічна доброчесність до школи, за великим рахунком, ще не дійшла. З вересня запрацює новий механізм атестації та удосконалюється сертифікація (ось тоді і побачимо, як це вплине на якість педагогічних кадрів).

Ротація педагогів – це добре, але щоб була ротація, має бути і гідна зарплата, а, отже, і гідна пенсія. Тоді не потрібно буде десь у волинському селі чекати, поки вчителька піде на пенсію, а можна отримати місце, наприклад, у столиці. Однак муніципальні школи житлом забезпечити не можуть. Навіть гуртожитків для вчителів немає.

Кажуть, що молодь не може працевлаштуватися. Я пропонував дозволити студентам проходити сертифікацію. Це б дало можливість бути більше конкурентноздатними та отримати одразу доплату 20 відсотків до зарплати.

Збільшенню робочих місць для молоді сприяло б і відновлення пенсії за вислугою років. Скасувавши цей вид пенсії, держава, по суті, зменшила кількість вакансій у школах та збільшила середній вік педпрацівників.

Проблем у сучасній українській школі багато, але ж вирішувати їх потрібно точно не так, як це робили гавайські аборигени.

P.S. До речі, 14 лютого був день пам’яті капітана Кука, що викликало певні асоціації.

Оригинал

Освіта.ua
17.02.2023

Популярные блоги
Вера Коткова: впечатления от обучения в 5 классе НУШ Впечатления родителей от обучения ребенка в 5 классе Новой украинской школы
И. Ликарчук: что интересует учителей и директоров О чем педагоги хотели бы прочитать в письмах и приказах в канун 2023/24 учебного года
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев