К. Шабат: взрослые должны выбирать контент для детей

Несмотря на массовую декоммунизацию и отвращение ко всему российскому, дети остаются где-то вне контекста

К. Шабат: взрослые должны выбирать контент для детей

Автор: Христина Шабат, руководитель Центра достоинства ребенка УКУ, соучредитель «Пташеня. Дитячий простір».

Я закінчила. І це було супер складно. Шість сезонів висококласного лайна. Швидшого, ніж будь-яка російська ракета, влучнішого, ніж Хаймарс.

41 мільйон підписників, десятки мільярдів переглядів.

Я осилила шість сезонів «Маша і мєдвєдь». Питайте «нащо?»

Нащо.

Я бачу, що попри масову декомунізацію і відразу до всього російського, діти залишаються десь поза контекстом. З їхніх гаджетів у кафе чи магазинах далі спокійнісінько йдуть мультфільми російською. А поширеним і любленим у нас, дорослих, і далі залишається так званий «едалтизм», з уст наших батьків це звучало як «виростеш і зрозумієш, а поки я ліпше знаю».

Якось майже усі Телеграм-канали поширили зворушливе відео, де батько військовий повертається додому, дитя кидається на нього в сльозах. Але що в нього в руках? О так, це гігантська Маша-надувна кулька. На це ніхто не звернув уваги, та й йому самому було ок, що саме цей персонаж є улюбленим у дитини.

У чому проблема?

Мультфільми, які дивляться наші діти, є високоточною зброєю, яка вражає одразу в мозок. Діє повільно, невидимо, але дуже ефективно і масово.

Був такий український науковець, професор Бандура. Він досліджував виховання дітей і довів, що не лише наші батьківські потуги впливають на те, як поводяться діти. Діти наслідують поведінку. Отже, він показував дитині, яка добре вихована, без слів ляльку і бив її. Коли він залишав кімнату, дитина без жодних вказівок відтворювала те саме. Добре вихована дитина, яку батьки вчили, що насильство – це не ок. Отже, діти наслідують те, що вони бачать навколо, у тому числі і в мультиках.

Який сюжет? Вкрадена казка про Золотоволоску і трьох ведмедів, яку нахабно переписав лєв талстой, виглядає так. Маша – звичайна російська дитина. Душа. Без жодного контролю заходить у чужу хату, ламає все, трощить, насміхається, а потім показує невинні оченята кота зі Шрека в стилі «то не я, то тільки раз». Їй пробачають, і все починається знову. Впізнали велику російську культуру? Так відбувається 6 сезонів підряд.

Це ж як у «Том і Джері», скажете ви, а от і ні!

Машу ніхто не може зупинити. У неї немає дорослих, старших, батьків. Уся її деструктивна поведінка залишається непокараною. Усі її вчинки формуються в голові в жарт і в норму. Чого це вчить дітей, які споживають контент? Можна робити все, що завгодно, тобі за це нічого не буде. Справедливості не існує.

Чи знаєте, ким стають діти, яких не вчать правил, у яких немає рамок і не сформоване відчуття справедливості? Так, можуть робити, що завгодно, і можуть навіть «павтаріть».

Про Тома і Джері врешті.

Є дві суттєві різниці. Перша та, що Маша – людина. А діти проектують на себе поведінку людей. Кіт і миша тварини, їхня поведінка не з нашого світу. Друга та, що в Тома є господиня, авторитетний дорослий, який інколи з‘являється в мульті – і поведінка кота кардинально міняється. Дорослі існують для того, щоб спрямовувати. Вони необхідні дітям.

Чому я причепилась?

Все, що відбувається в дитинстві, впливає на нас. Колись на нас вплинув «Дикий ангел», «Динозаврики» і «Снєгавік-пачьтавік» з «Капітошкою». А зараз Маша абсолютно точно розвертає свою росдушу в наших дітях і навіть не збирається звертати назад.

Як це працює?

Окрім іграшок на полицях, які досі продають в Україні, але які, на щастя, вже не так легко знайти, Маша, як донька компанії з офісами у Варшаві, Лімасолі, Маямі, Москві, очевидно, непідсанкційна та «не шкідлива» має контракти з Amazon.com, Данон Україна (у жовтні цього року запустили новий продукт), окремі частини парків розваг для дітей в Італії та в Туреччині (Белек) також присвячені саме цьому «блокбастеру».

Ведмедя я зустрічала на центральній площі Варшави (можна сфоткатись), у магазинах Німеччини, Польщі, Іспанії. Це майже Макдональдс для кожного заїжджого м-ля. Така собі позначка території.

Мій знайомий німець сказав «but she is funny». Yes, she is, until… маленькі маші не приходять на твою землю і не починають поводитись так само безкарно і по-свинськи. Руйнують. Трощать. Сміються з того. А паралельно… батьки не бачать лінії зв’язку і продовжують показувати це лайно дітям. Так, вони це люблять, але і ми є для того, щоб спрямовувати.

То я сама придумала, чи хтось вже про це говорив?

Маша офіційно заборонена в Латвії через 12 серію 1 сезону в стилі «дєдиваєвалі». Це намагались зробити в Україні, але було «неначасі». Про неї та її вплив є окреме гуглябельне наукове дослідження.

Ми самі обираємо, який контент споживають наші діти. Інколи нам допомагають, якщо він, до прикладу, не підходить за віком. Для цього існують рейти (+7, +16). Вони, власне, не просто так, а пов‘язані з можливостями мозку в певний вік аналізувати та опрацьовувати інформацію. Тому, коли я чую, що 7-річні діти дивляться «Гру кальмара» «під наглядом батьків», я маю певне уявлення про цих батьків.

Ми маємо змінити поведінкові патерни наших дітей. Точніше, сформувати їх. Цього неможливо досягнути лише вихованням. Звільняючи собі вільний час, ми інколи несвідомо розгортаємо «руску душеньку» в маленьких головах наших українських дітей.

Щоразу задаваймо собі питання, а чого цей мультик навчить мою дитину?

І друге питання, як ми можемо з цим боротись?

Від себе пропоную альтернативи:

1. Онлайн садочок «Нумо» на ютубі «Пташеня. Дитячий простір» чи «Юнісеф».

2. Книга-мандрівка Україна.

3. «Щенячий патруль», чи «Маленькі поні», чи щось, де добро перемагає зло.

4. Ада Твіст на Netflix

5. Старий добрий повнометражний Дісней.

Оригинал

Освіта.ua
30.01.2023

Популярные блоги
О. Меркулова: почему министр не отстаивает диссертацию? Нет никакой логики в том, что человек готов легко отказаться от кандидатской степени
Г. Сищук: начинать реформы нужно не с учебников Начинать следует с пересмотра самой сущности: функции учителя, аспектов, ухудшающих эффективность его работы
Тамара Гориха Зерня: нужно признать положение дел Нужно признать, что онлайн обучение – это профанация, а три года онлайн – это три потерянных для школы года
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев