В. Другова: о финансовой грамотности молодежи

Беспокоит факт, что самый низкий уровень финансовой грамотности у украинцев 18-19 лет

В. Другова: о финансовой грамотности молодежи

Автор: Вера Другова, менеджер программ Junior Achievement Ukraine.

В умовах воєнного стану ще більше загострилася потреба у здобутті актуальних знань у сфері управління особистими фінансами. Сучасна молодь є свідком цих подій і бачить, як це впливає на фінансову стійкість їхніх сімей. Чи змогли батьки сформувати фінансову подушку на випадок непередбачуваних подій, що дозволило б легше пережити турбулентність у перші місяці війни? Чи змогли вони захистити свої заощадження від високої інфляції? Чи застрахували власні майно та життя на випадок форс-мажорних обставин? Ці та інші питання виникають у дітей, і вони точно шукатимуть шляхи, як фінансово убезпечити своє доросле життя.

У кінці листопада 2022 року Національний Банк України опублікував результати дослідження індексу фінансової грамотності українців. Позитивним моментом є те, що за останні роки показник зріс до 12,3 балів проти 11,6 балів у 2018 році. Але він все ще залишається на досить низькому рівні, якщо порівнювати з європейськими країнами. Останній індекс – це лише 58% від максимального значення в межах дослідження, який сягає 21 балу, та є меншим від мінімального цільового рівня, рекомендованого ОЕСР (14 балів).

Результати дослідження показали, що найнижчий рівень фінансової грамотності є в українців віком 18-19 років – лише 10,1 бала. Цей факт викликає занепокоєння. Молодь лише вийшла з-за шкільних парт, починає самостійне фінансове життя і недостатньо готова до непередбачуваних життєвих ситуацій. Які ж причини криються у такому невисокому рівні фінансової грамотності?

Перша – школа часто не готова забезпечити ґрунтовний рівень підготовки учнів у сфері управління особистими фінансам. Через те що або бракує хороших навчальних програм з фінансової грамотності у системі шкільної освіти, або виділяється недостатньо часу на вивчення цього предмету.

Друга – батьки в основному перекладають відповідальність за навчання дітей на школу. Це підтверджує інше дослідження того ж НБУ, де 79% українців вважають, що дітей мають навчити розпоряджатися коштами саме у школі.

Які ж шляхи вирішення цих питань? Давайте розглянемо доступні в сьогоднішніх умовах варіанти.

Для задоволення попиту на якісне навчання фінансової грамотності молоді можна запропонувати впроваджувати у школах міжнародні навчальні програми. Останні мають ряд переваг. По-перше, новітні навчальні методики, ефективність яких підтверджена великою кількістю успішних випускників. По-друге, багаторічний результативний досвід впровадження та викладання даних навчальних програм у освітніх закладах країн з різним рівнем економічного розвитку. По-третє, можливість адаптації навчальної програми під реалії кожного конкретного регіону.

У 2021 році в нашій країні розпочала діяльність Junior Achievement Ukraine як частина всесвітньої мережі JA Worldwide. Це одна з найбільших у світі та найбільш дієвих неурядових організацій, що працюють для молоді. Вона пропонує безкоштовні програми з фінансової грамотності, підприємництва та підготовки до ринку праці. Мережа щороку охоплює понад 10 мільйонів молодих людей у понад 100 країнах світу своїми навчальними курсами.

Навчальні програми з фінансової грамотності від Junior Achievement дають учням знання про заробіток, заощадження і управління коштами. Вчать бути свідомим споживачем і володіти навичками особистого бюджетування. Учасники курсу також розбираються, як сформувати фінансову подушку на випадок непередбачуваних ситуацій, мати позитивну кредитну історію, раціонально використовувати кредити, управляти ризиками і використовувати страхування для їх мінімізації, інвестувати кошти і сформувати оптимальний інвестиційний портфель.

Особливістю навчання за програмами Junior Achievement є активна роль менторів з приватного бізнесу та сфери фінансів, які підтримують учасників навчальних програм, допомагають їм отримувати актуальні знання та діляться своїм практичним досвідом.

Хочу коротко розповісти про вдалий досвід впровадження міжнародної навчальної програми з підприємництва «Компанія» в українських професійно-технічних закладах та профільних коледжах.

Станом на січень 2023 року 37 навчальних закладів Львівщини та Буковини впровадили цей курс у свій освітній процес. Учні створили 44 міні-компанії і продовжують активно та цікаво вивчати підприємництво. А саме отримують можливість реально займатися підприємництвом: вони створюють власні учнівські міні-компанії, виготовляють реальну продукцію чи надають послуги, продумують, як і кому саме її продавати, шукають клієнтів та ринки збуту.

Підсумовуючи, зазначу, що впровадження навчальних програм з фінансової грамотності, що добре реалізовані у високорозвинених країнах, набуває ще більшої актуальності у сучасних умовах. Це своєрідний крок у майбутнє, що дасть можливість українській молоді бути фінансово успішною, підготовленою до викликів дорослого життя, а також впевненою у своєму майбутньому за будь-яких обставин.

Освіта.ua
18.01.2023

Популярные блоги
О. Меркулова: почему министр не отстаивает диссертацию? Нет никакой логики в том, что человек готов легко отказаться от кандидатской степени
Г. Сищук: начинать реформы нужно не с учебников Начинать следует с пересмотра самой сущности: функции учителя, аспектов, ухудшающих эффективность его работы
Тамара Гориха Зерня: нужно признать положение дел Нужно признать, что онлайн обучение – это профанация, а три года онлайн – это три потерянных для школы года
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев