И. Ликарчук: приближается крах профтехобразования

После того, как начнут работу квалификационные центры, потребность учиться в профтехнических заведениях исчезнет

И. Ликарчук: приближается крах профтехобразования

Автор: Игорь Ликарчук, экс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования.

Профтехосвіта України: крах системи став ще ближчим. До такого висновку приходжу, прочитавши статтю очільника Національного агентства кваліфікацій п. Юрія Баланюка.

У ній йдеться про створення мережі кваліфікаційних центрів, котрі будуть «присвоювати професійні кваліфікації без необхідності навчання в закладах освіти». І, як наголошує автор, мова не йде про «лікарів, суддів, поліцейських чи інших професій, щодо кваліфікацій яких наявна законодавча вимога мати профільну освіту», а про робітничі спеціальності, що зараз є прерогативою системи професійної (професійно-технічної) освіти.

Іншими словами, після того як такі кваліфікаційні центри запрацюють, потреба навчатися рік чи три у професійно-технічних навчальних закладах зникне. Можна шляхом самоосвіти оволодіти необхідними знаннями, уміннями та навичками, прийти у кваліфікаційний центр, скласти іспити і отримати «сертифікат про присвоєння професійної кваліфікації, який визнається державою».

А ще, очевидно, можна бути навчитися певним навикам і умінням у конкретного майстра, на конкретному робочому місці, і також, склавши іспити, отримати сертифікат про присвоєння кваліфікації.

У мене немає ніяких сумнівів у тому, що такий підхід правильний і абсолютно відповідає запитам часу. Стверджую це, як людина, котра майже десять років очолювала професійно-технічне училище, 5 років – обласний комітет із професійно-технічної освіти, захистила дві дисертації із проблем управління профтехосвітою, була співавтором багатьох нормативних і концептуальних документів із питань профтехосвіти…

Але той самий досвід дає мені підстави стверджувати і наступне.

1. Рішення про створення кваліфікаційних центрів – великий і, мабуть, останній гвіздок у труну, у якій буде похована радянська система профтехосвіти, якою уже більше тридцяти років лишається система профтехосвіти України. І у закладах якої, муляра чи плиточника (невідомо якої якості) можуть готувати три (!) роки. А тепер людина, котра захоче стати хорошим муляром, зможе кілька місяців попрактикуватися на робочому місці разом із майстром, а потім отримати сертифікат. Між іншим, у необхідності такого чи подібного кроку я ще на початку 90-х намагався переконати авторський колектив однієї з перших Концепцій реформування профтехосвіти, але куди там…

2. Зазнали повного краху т. з. реформи системи профтехосвіти, котрі проводилися за останні тридцять років. Бо якби вони були успішними, то не було б необхідності створювати кваліфікаційні центри. Саме професійно-технічні навчальні заклади й могли стати тим інструментом «для вирішення конкретних кадрових питань галузі економіки чи корпорації», про який йдеться в статті. Але не стали, хоч державних грошей на «реформи» системи профтехосвіти і на зарплати чиновників, які ті реформи проводили, витратили тьму.

3. Я не сумніваюся, що створення таких центрів (а зацікавленість роботодавців у них очевидна, як і є очевидна їхня підтримка з боку бізнесу), неминуче зумовить необхідність негайного перегляду основних засад функціонування існуючої системи професійної (професійно-технічної) освіти. І, якщо хтось хоче, щоб ця система відродилася, то необхідно нарешті набратися відваги і прийняти рішення про:

а) її роздержавлення та приватизацію;

б) про розрив примусового шлюбу системи ПТО і народної освіти, який був укладений за командою Москви у 1989 р., і з якого й почався крах системи;

в) переорієнтацію системи із забезпечення соціальних функцій (у контексті утримання тих, хто не може чи не хоче навчатися в загальноосвітній школі), на мобільну та ефективну систему формування професійних кваліфікації.

Про все це я почав говорити ще на початку 90-х років минулого століття. Але тоді було прийнято рішення реанімувати труп радянської ПТО. Чим і займаємося тридцять років. Результат відомий.

Оригинал

Освіта.ua
24.11.2021

Популярные блоги
Иван Осадчий: об оценивании учеников 5 классов НУШ По предлагаемому в Методических рекомендациях подходу невозможно выставить оценки за семестр
М. Гринева: воспитываем еще одно поколение, которое не читает Нашим ученикам нужно давать медаль за отвагу, потому что толерантно терпят все болезни нашей образовательной системы
И. Ликарчук: чиновники не представляют свою жизнь без олимпиад Жизнь меняется, формируется совершенно новая общественная ментальность, а у родителей этих олимпиад – «скрепы»
Л. Булыгина: о ежедневной минуте молчания в школах Все, что по указанию и не от сердца, – все обернется против детей и общества
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Александр Васильевич
Учащимся ПТУ нужно давать не только профессиональные навыки, но и хотя бы минимальную теоретическую базу. К примеру, чтобы электромонтажник знал не только как правильно скручивать провода, но и почему их нельзя прокладывать как душе угодно. Нужно иметь представление о том, что такое ток. В каких единицах измеряются: сила тока, напряжение, электрическое сопротивление и так далее. Нужно знать элементарные формулы. Тоже относится и к другим специальностям. Такой теоретической базой не обладает большинство рабочих, даже имеющих огромный стаж работы. Чему они могут научить молодёжь? Конечно в ПТУ нужны и учителя, и мастера производственной практики. Что касается "кваліфікаційних центрів" - это, на мой взгляд, создание ещё одной коррупционной прокладки. Господа чиновники - нельзя отбрасывать всё наработанное до вас, уничтожать уже существующую систему профессионального обучения. Реформировать кое-что нужно, бесспорно, но не ломать; лучшего вам не создать. Вы не умнее ваших предшественников. Если с этим не согласны, то можно с уверенностью констатировать - вы глупцы. Вам не ведом заповет Т. Г. Шевченко: "Учітесь, читайте, і чужому навчайтесь, й свого не цурайтесь..."
сем-52
Занимаясь наладкой систем отопления, регулярно сталкивался со "специалистами", которых обучал "слесарь с 25-летним стажем", будучи абсолютно безграмотными такие специалисты достаточно вредили работающим системам отопления не в силах разобраться в ситуации чуть отличной от привычной их слепой безграмотной вере в "опыт".
сем-52
А судьи кто? Кто будет принимать экзамены в этих центрах, когда вымрут последние специалисты, вооруженные знаниями, а не суевериями "слесаря дяди Васи"