О. Охредько: слова политиков расходятся с действиями

Детям с ТОТ отказывают в поступлении по упрощенной системе, и они не верят обещаниям государства

О. Охредько: слова политиков расходятся с действиями

Автор: Олег Охредько, эксперт, аналитик Центра гражданского образования «Альменда».

Дуже часто слова політиків розбігаються із виконанням обіцянок. Або тлумаченням цих слів, особливо, якщо це слова високопосадової особи. Ось так відбулося і з однією обіцянкою Президента України В. Зеленського щодо вступу дітей з тимчасово окупованих територій до закладів вищої освіти. Як говорять, що промовляли одне, а вийшло як завжди, але розпочнемо з початку…

У червні 2020 року Президент України заявив, що діти з окупованих територій «матимуть можливість вступити до всіх вишів України, а не за обмеженим окремим списком».

І дійсно, слово не розійшлося із ділом, 3 липня 2020 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо особливостей вступу до закладів вищої освіти осіб з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей», відповідно до якого був змінений абзац третій частини третьої статті 44 Закону України «Про вищу освіту», який зазначав: «Для осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія окремих районів Донецької та Луганської областей, територія населених пунктів на лінії зіткнення, тимчасово окупована територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, які отримали документ про повну загальну середню освіту, прийом на навчання до закладів вищої освіти здійснюється у межах установлених квот прийому до закладів вищої освіти України».

Вже 10 липня 2020 року на сайті Офіційного представництва Президента України була розміщена інформація, що «вони зможуть вступити до будь-якого закладу вищої освіти».

Інформацію щодо ініціативи Президента України продублювали більшість ЗМІ України: «Зміни передбачатимуть, що діти з цих територій матимуть змогу вступати до закладів вищої освіти України без складання зовнішнього незалежного оцінювання та матимуть можливість вступити до всіх вишів України, а не за обмеженим окремим списком, як це відбувається зараз» (Освіта.UA); «Зокрема, вони зможуть вступити до будь-якого закладу вищої освіти за квотою, розмір якої визначає Міністерство освіти і науки України» (Zaxid.net); «Цей закон розширює права вступу до закладів вищої освіти абітурієнтів з тимчасово окупованих територій Криму, Донбасу та населених пунктів, що перебувають на лінії зіткнення. Зокрема, вони зможуть вступити до будь-якого закладу вищої освіти за квотою, розмір якої визначає Міністерство освіти і науки» (Лівий берег).

Зверніть увагу на виділене жирним шрифтом слова «до будь якого закладу вищої освіти», у подальшому тексті це буде дуже важливо.

Отже, які ж заклади вважаються закладами вищої освіти?

Тут дуже легко, адже у Ст. 28 Закону України «Про вищу освіту» визначає що «В Україні діють заклади вищої освіти таких типів: 1) університет; 2) академія, інститут; 3) коледж».

Виникає наступне питання: «А скільки ж цих закладів вищої освіти?

І знов таки легка відповідь: Державна служба статистики України на сторінці «Заклади вищої освіти» інформує, що у 2019 – 2020 навчальному році в Україні (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та частини тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях) було 619 закладів вищої освіти (281 університетів, академій, інститутів і 338 коледжів, технікумів, училищ).

А зараз найцікавіше. У 2021 році Міністерство освіти і науки України поширює інформацію, що дітям з тимчасово окупованих територій для вступу за спрощеною системою можна обирати заклади вищої освіти, на базі яких створені Освітні центри «Крим – Україна» чи «Донбас – Україна».

Так, наприклад, Покрокова інструкція вступникам з тимчасово окупованих територій – 2021 рік, яка знаходиться на сайті Міністерства освіти і науки України (Головна – Жителям Донбасу та Криму – Вступникам – Покрокова інструкція вступникам з тимчасово окупованих територій – 2021 рік) пропонує: «1. Оберіть ОЦ «Донбас-Україна» або «Крим-Україна» (перелік, адреса, контакти та графік роботи розміщено на сайтах Міністерства освіти і науки України,…)».

Зрозуміло, відправляємося на сторінку з переліком Освітніх центрів на сайті МОН і бачимо перелік … з 214 закладів вищої освіти. Але ж всього в Україні їх 619. Можливо, МОН врахувало тільки академії, університети та інститути? Але знову ні. В монівському списку 182 заклади вищої освіти (раніше ІІІ – IV ступенів) – академій, університетів та інститутів, яких всього за інформацією Держстату України 281 заклад. А інші – це коледжі та технікуми.

От і виходить, що бажали як краще, а вийшло як завжди. Це було б не так прикро, якби це не відображалось на дітях з тимчасово окупованих територій, яким відмовляють у вступі за спрощеною системою і які зневірюються у обіцянках держави.

Освіта.ua
01.07.2021

Популярные блоги
Г. Громко: убранный школьный подвал – это еще не укрытие Нельзя перекладывать ответственность за обустройство укрытий на руководителей школ
Е. Козолуп: образование скоро умрет с таким руководством Высокопоставленные должностные лица достаточно хайпонули на комментариях о начале обучения в очном формате
И. Ликарчук: будем трезвонить звонком под вой сирен? Утраченные или не полученные знания можно восстановить или получить позже, а потерянную жизнь – никогда
В. Онацкий: возобновлять ли очное обучение в сентябре? Возобновление очного обучения – это реальная угроза безопасности участников образовательного процесса
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев