И. Совсун: напрасно ожидать улучшения качества учебников

Вопросы о том, насколько хорошо проводится экспертиза учебников - очень серьезные

И. Совсун: напрасно ожидать улучшения качества учебников

Автор: Инна Совсун, народный депутат Украины, член фракции политической партии «Голос».

У підручнику з «Основ здоров'я» для 4 класу дітям пропонують провести експеримент із цигаркою та недопалком. Де десятирічки візьмуть сигарету й недопалок, авторів книжки, очевидно, не хвилює.

В українському підручнику з географії для 6 класу помістили карту драконів з комп'ютерної гри Skyrim. Педагогічна мета розміщення цієї карти – не роз’яснена.

Ну і хрестоматійний приклад: у підручнику зі всесвітньої історії за 10 клас до нью-йоркських робітників, що обідають на поперечній балці хмарочосу, додали сумного Кіану Рівза. Сам автора підручника каже, що картинка-мем потрапила до підручника випадково. Потім начебто помітили в макеті, але вирішили залишити. Вочевидь, щоб ще більше розмити межу між реальністю і вигадкою. Не те щоб я була проти мемів, але їх доцільність у підручниках з історії – викликає сумніви.

А є ж ще прекрасне – «легенда про Україну» у підручнику літератури для 6 класу, у якій розповідається, що іншим країнам дістались різні таланти, а дівчинці-Україні – дісталась пісня. Уявляєте, який образ українського суспільства створюється у дітей у ХХІ сторіччі?

Яка мішанина лишається в головах дітей після таких підручників – навіть страшно уявити. Чи варто дивуватись, що діти так швидко втрачають інтерес до навчання та до школи?

Тому питання щодо того, наскільки добре проводиться експертиза підручників – дуже серйозні. Я розумію, що змінити все це – дуже непросто. Проте рух у тому напрямку розпочався: було створено Український інститут розвитку освіти, який очолив Вадим Карандій, фахівець з бездоганною репутацією в освітніх колах. Інститут почав активну роботу з підготовки експертів та зміни процедур оцінювання підручників.

Аж ні – Міносвіти вирішило завернути це все. Питання підручників повернули в Інститут модернізації змісту освіти. А зараз ще з’явився проєкт положення щодо проведення конкурсу, який викликає дуже серйозні застереження.

Головна проблема: конкурс будуть проводити експертні комісії при МОН, і список членів комісії – відкритий. Тобто видавництва точно будуть мати перелік людей, які прийматимуть рішення щодо того, чи пройде експертизу їх підручник. Можливостей для впливу буде безліч.

Український інститут розвитку освіти пропонував іншу модель: підручники розподіляються між експертами автоматично та рандомно, щоб виключити можливість контактів між видавництвами та експертами.

Проте така прозора модель не підійшла Міносвіти.

І марно очікувати покращення якості підручників для наших дітей, якщо ініціативи Міносвіти будуть реалізовані.

Оригинал

Освіта.ua
12.05.2021

Популярные блоги
Е. Кравченко: неужели только экзамен гарантирует знания? Надо создавать не экзамены, а систему нормального патриотического воспитания в школах
Я. Абрамейцева: в чем цель обязательной математики? Выпускники 2023 важнейшие годы почти не имеют возможности овладевать предметами вообще
Игорь Ликарчук: хайп вокруг оценивания учеников Оценка давно утратила дидактическую значимость и превратилась в холодную формальность для отчета
Е. Козолуп: почему учитель должен работать на 150%? «Менеджеры» довели образование до такого состояния, что учитель должен делать свою работу на 150% при любых условиях
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев