И. Ликарчук: ДПА в украинских школах нужно ликвидировать

Проведение ДПА фальсифицирует реальное состояние качества общего среднего образования в Украине

И. Ликарчук: ДПА в украинских школах нужно ликвидировать

Автор: Игорь Ликарчук, экс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования. 

От правильно кажуть в народі: «Чим би дитя не тішилося, якби не плакало». Отак і з цим законопроєктом. На якого лиха потрібно шукати якісь варіанти? У ситуації з ДПА повинен бути лише один варіант без вибору: її давно потрібно відмінити взагалі. 

Між іншим, давно (5 лютого 2019 року) рішення про відміну випускних іспитів у школах  (наша ДПА – аналог таких іспитів) прийняла Грузія. З того часу пройшло два роки. Грузинська система освіти не розвалилася, і світ після відміни випускних іспитів не перевернувся... Про них забули і згадують лише з іронією.

Я давно писав і говорив, що українську ДПА також потрібно відмінити і забути про неї, як про страшний сон. Мої аргументи на користь такого рішення.

1. ДПА була і є абсолютно формальною процедурою. Об’єктивного зрізу рівня виконання навчальних плану і програм вона ніколи не показувала і не покаже.

2. І без ДПА кожен учитель дуже добре знає рівень знань своїх вихованців. І він їх завжди зможе показати, якби йому дозволило начальство і власна совість обєктивно оцінювати знання учнів і не «натягувати оцінки».

3. Проведення ДПА фальсифікує реальний стан якості загальної середньої освіти в Україні. Я не знаю прикладів, коли б учні якогось класу чи школи, або навіть 10–15% учнів одного класу, не склали  ДПА. І це не від того, що всі дуже добре оволодівають знаннями. А від того, що поганим інструментом ці результати вимірюють. ДПА свідчить, що в українській освіті все дуже добре. Хоч так воно не є. І про це всі дуже добре знають.

4. Якщо розглядати ДПА з точки зору теорії педагогічних вимірювань, то це тотожно тому, що розглядати користь малинового варення у лікуванні ковіду. ДПА нічого не вимірює і ніколи не буде вимірювати. Але видимість такого вимірювання створює. Як і підстави для вселенської метушні різних чиновників і методистів: від гори і до низин.

5. ДПА є іще одним проявом чиновницької недовіри для вчителя. Бо начебто має перевірити об'єктивність його підходів до оцінювання учнів. І хоч цю роль вона ніколи не виконувала й апріорі виконати не зможе, але у деяких випадках як жупел у боротьбі з окремими вчителями стає в пригоді.

6. У свій час ДПА запроваджувалася, як альтернатива радянським шкільним екзаменам. Кращою альтернативою радянським екзаменам ДПА так і не стала. І вийшло знову, як у тій приказці: «Застряли, як собака на перелазі». Грузинські колеги вирішили з цього перелазу злізти раз і назавжди. А ми там і досі висимо й дригаємо чи то задньою, чи то передньою частиною тіла, продовжуючи співати багаторічну осанну ДПА.

Тож повторюю: ДПА в українських школах  має бути ліквідована, як формальна і марудна процедура, котра, крім неефективного використання бюджетних коштів і чергової забави для чиновників, жодної іншої ролі не відіграє. Але створює додатковий головний біль для вчителя та учнів, відволікаючи їх від більш важливих проблем.

Оригинал

Освіта.ua
08.02.2021

Популярные блоги
Н. Глюз: снова старые схемы и двойные стандарты На ЗНО живет страшный вирус, его не берут ни маска, ни антисептик, а выпускной будут гулять без масок
А. Мирошниченко: советы учителям от киноактера Даже примитивная камера увеличивает все эмоции и раскрывает большие и маленькие секреты
И. Ликарчук: ЗНО становится токсичным для образования ЗНО должно быть отделено от школы, для сохранения как ЗНО, так и нормальной школы
Д. Ламза: учитель должен оставлять проблемы вне школы Нужно оставлять негатив за порогом школы, а детям нести и сеять доброе, разумное, вечное
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Александр Васильевич
ГИА (ДПА) в форме ВНО нужно только как доказательство падения уровня знаний наших абитуриентов, ибо перед чиновниками МОН "благодетелями" из-за "бугра" поставлена задача отупения украинской молодёжи. Вот и старается чиновничья братия показать свои "достижения". Лучший для этого способ: поголовное тестирование, то есть проведение ДПА в форме ВНО. Если для поступления в ВУЗы как-то ещё можно оправдать ВНО (хотя моё мнение: и оно не нужно), то ДПА, - пустая, если не сказать преступная, трата бюджетных денег. Предположим, что выпускник плохо учился. Разве от этого он перестанет быть гражданином Украины? Разве он не должен получить документ о полном среднем образовании? Если не получит аттестат, то это очень смахивает на совдепию последних лет, когда выпускнику выдавали справку: прослушал курс, - т. е. сразу клеймили. Мы к этому стремимся? Какая разница какие оценки будут выставлены в приложении к аттестату? Школьные учителя прекрасно могут, без всяких ДПА в форме ВНО, выставить оценки. Так зачем же тратить огромные средства для никому не нужной проформы, для "мониторинга"? Кроме того, не должно забывать, что для тестирования тысячи абитуриентов перемещаются на значительные расстояния, распространяя коронавирус и заражаясь им. Немедленно и безоговорочно нужно отменить поголовное тестирование всех выпускников, как сделали это в прошедшем году. Для соискателей бюджетных мест в государственных ВУЗах и колледжах ВНО пока можно оставить.