Р. Харчук: борьба за ЗНО по литературе необходима

Пусть закрываются ненужные псевдоуниверситеты, а ЗНО - это единственное спасение образования

Р. Харчук: борьба за ЗНО по литературе необходима

Автор: Роксана Харчук, старший научный сотрудник отдела шевченковедения Института литературы им. Т. Г. Шевченко НАН Украины, главный редактор журнала «Дивослово».

Єдиний інтелектуал, педагог, що відреагував на скасування ЗНО з української літератури в журналі для вчителів української мови і літератури «Дивослово» – знавець методики викладання української літератури Володимир Микитюк.

Я розумію, що чимало сил ми витратили на те, аби українську літературу не інтегрували із зарубіжною. Оскільки така реформа вдарила б по вчителях, вони й обурилися. Одначе реформа, що начебто вдаряє лише по українській літературі, учителів у принципі влаштовує. Мову ж у них ніхто не забере.

Насправді заберуть, бо мови без літератури нема, це єдиний організм, і на вік декого не вистачить, усупереч прагматичним поглядам багатьох.

Одначе вчителі наші не розуміють, що будь-який удар по їхньому предмету є ударом і по них. Ця зневага до літератури людей, які не вміють двох речень зв'язати, міністрів-плагіаторів, реформаторів з дуже низеньким рівнем IQ, бо лише люди з дуже низеньким розумом можуть вірити, наче списане ними ніхто не помітить, показова.

Намагання зберегти університети завдяки тому, що в нас впроваджується тест на здатність вчитися за гроші – дзвінок, який свідчить: невдовзі без роботи лишиться купа викладачів, а декани і ректори мають дописати до своїх високих титулів слово «псевдо». Це ж слово треба дописати і до «університету».

Усі неуспіхи України насправді в тому, що нечитачі, агресивні, до речі, нечитачі взялися будувати національну державу та ще й на засадах демократії. Як можна бути цивілізованим і культурним без читання, передусім художньої літератури, завдяки якій розвивається і наукова, і політична?

Нечитачі мають одну фундаментальну рису – їм огидна, неприйнятна будь-яка боротьба. Нечитачі будуть тобі робити свою працю, орати город, крутити консервацію, писати вічний код, возити їжу на велосипеді, а деякі й нічого не робитимуть – втикатимуть в ігри, але вся ця робота є інтервалом у вічному болоті, що складається з їжі, телевізора, розваг, усілякого шопінгу й інших залежностей.

Моя хата скраю, тобі більше всіх треба?, летаргічне отупіння навіть без коксу, убивчий примітивізм – ось наше безконфліктне існування, а той, хто не бореться, взагалі не живе. І боротьба й безконфліктних таки колись накриє – з головою. Будь-яка боротьба заслуговує на повагу – не тільки на фронті.

Боротьба за ЗНО, зокрема з літератури необхідна. Хай закриваються непотрібні псевдоуніверситети, а ЗНО – це єдиний рятунок української освіти. Хіба що його замінять тестом на рівень IQ – теж варіант. І почнуть із реформаторів.

Оригинал

Освіта.ua
13.01.2021

Популярные блоги
Д. Семенов: убивает ли бесплатность образования его развитие? Каждая инвестированная в обучение гривна - это не только польза для себя, эти деньги двигают отрасль в целом
Р. Харчук: борьба за ЗНО по литературе необходима Пусть закрываются ненужные псевдоуниверситеты, а ЗНО - это единственное спасение образования
И. Ликарчук: бумажный или электронный журнал? Что изменится в школьном образовании от появления электронного журнала?
А.Мирошниченко: для чего нужны учебники? Талантливым педагогам не нужны учебники, они знают предмет и стремятся преподавать своими словами
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев