Е. Стадный: для модернизации ЗНО нужны большие ресурсы

Ресурсы для разработки, пилотирования и внедрения усовершенствованного ЗНО в бюджете 2021 года не предусмотрены

Е. Стадный: для модернизации ЗНО нужны большие ресурсы

Автор: Егор Стадный, экс-заместитель министра образования и науки.

Журналісти витягують мене з тіні, тому напишу тут.

1) Чи є ЗНО нездоланним для тих, хто закінчив школу 5-10-15 років тому?

Я маю сумнів. Якщо подивитись на дані ЗНО, то завжди є люди 30+, які складають ЗНО. Наприклад, якщо ви відкриєте дані ЗНО 2016 року, то побачите, що його складало 2630 осіб, які закінчували школу 15+ років тому, з них понад 85% успішно склали ЗНО. В інші роки таких людей ставало дедалі більше. Мій особистий приклад (хоча й не показовий): заради експерименту я складав ЗНО 13 років потому, як завершив навчання в школі. Чудово склав, підвищив оцінку за ДПА з мови.

2) Що таке тест на (загальну) навчальну компетентність (Т(З)НК)?

Відповідь дам цитатою з брошури УЦОЯО: «Загальна навчальна компетентність – це особистісна характеристика, якої особа набуває в результаті діяльності впродовж життя й навчання (формального й неформального) і яка визначає її спроможність набувати й удосконалювати індивідуальну систему знань, умінь, навичок і цінностей, застосовувати її для вирішення особистісно й суспільно значущих проблем відповідно до загальноприйнятої системи цінностей в умовах життя в суспільстві сталого розвитку.»

Технологію успішно запроваджують в комплексі (!) з предметними тестуваннями при вступі на магістратуру з права. Більше тут.

3) Чи може ТЗНК замінити ЗНО?

ТЗНК та ЗНО (за предметами) вимірюють різні якості. З цієї точки зору вони не можуть бути взаємозамінними. ТЗНК не дозволить виміряти знання з певної дисципліни, зате покаже, наскільки людина мислить логічно та критично, а також наскільки вміє опановувати та використовувати знання. Чи може ЗНО включати ТЗНК? Так, може, і за логікою розвитку НУШ буде його включати. Тому у підсумку ТЗНК не може замінити ЗНО. Найкращий ефект, коли особа під час тесту демонструє і предметні знання, і загальні навчальні компетентності.

4) Чи справді ТЗНК чи щось подібне існує в інших країна? Наприклад, в США?

Тут відповідь коротка. Ось зразки завдань американського SAT і там ви побачите якраз поєднання, про яке я говорю вище:

  • Math Sample Question;
  • Calculator: Permitted;
  • Calculator: Not Permitted;
  • Reading Sample Questions;
  • Writing and Language Sample Questions;
  • Essay Sample Questions.

5) Чи можна приймати усіх на навчання, а потім, якщо хтось не тягне, відраховувати?

Можна. Але для цього спочатку треба почати справді відраховувати. Пересічний показник для українських університетів - один з найнижчих в Європі. Це не дивно, і в цьому немає якоїсь вини викладачів чи університетів. Так 30 років працює система. Наприклад, якщо вам платять гроші за кількість використаного бензину, ви ж не почнете менше його використовувати? (Так, до речі, було на автобазах в совку).

Так і університети, якщо їм десятиліттями платили за кількість студентів, яких вони навчають, то рано чи пізно відрахування студентів, навіть якщо вони на це заслуговують, стає болісним та небажаним.

Рік тому система фінансування вперше була змінена, платити почали не лише за кількість студентів. Щоб був ефект, систему потрібно далі розвивати. Якщо це буде, то через 5-7 років можна сподіватись, що отримати диплом, якщо ти двійочник, буде неможливо. А до того часу сподіватись, що буде справедливий відсів, - марно.

Окреме питання. У нормальних умовах, якщо ви, як університет, зараховуєте на навчання тих, хто має недостатній рівень підготовки, щоб у вас вчитись, ви маєте понести додаткові витрати, щоб їх підтягнути. У ненормальних умовах, на жаль, дехто отримує з цього додаткові прибутки... Тому тим, хто лише формально називається університетом, а насправді є ганьбою цієї країни, вигідно мати недовчених студентів. Невигідно лише країні.

6) Чи можуть контрактники та бюджетники вступати на різних умовах?

Можуть! Якщо є гарантії, що отримати диплом вони можуть на однакових умовах, якщо є гарантії, що ніхто протягом навчання не отримає незаслуженої оцінки, якщо є гарантії, що диплом буде виданий лише, якщо студент опанує усю програму.

Взагалі система вступу до університетів може бути будь-якою, якщо під час навчання в самому університеті ніхто не може зімітувати та обманути. Тоді це питання виключно самого університету - готовий він виділяти додаткові ресурси на роботу з тими, хто не дотягує. До речі, додаткові ресурси в нормальних умовах потрібні і для роботи з тими, хто навпаки - має відчутно вищий, ніж інші, рівень знань. Усі ці «якщо» в Україні зараз не виконуються! Тому зараз в Україні контрактники та бюджетники вступати на різних умовах не можуть!

7) Чи потрібно трансформувати ЗНО як інструмент для вступу до університетів?

Безумовно, потрібно! ЗНО в нинішньому вигляді є передовсім інструментом для вимірювання того, наскільки добре чи погано знає людина шкільну програму, тобто це інструмент для державної підсумкової атестації. Держава (суспільство) пересвідчується, наскільки добре знають шкільну програму.

Це я дуже спрощено.

І це потрібно вимірювати для вступу до університету! Обов'язково! Але цього замало, окрім предметних знань та вмінь використовувати ці предметні знання (тобто не замість, а на додачу до цього) потрібно також розуміти готовність людини здобувати вищу освіту, вміння брати відповідальність, вміння (а головне, бажання) здобувати нові знання. Такі вдосконалення потребують великих ресурсів для розробки, пілотування та запровадження. Чи закладені такі ресурси в бюджеті 2021 року? Я таких ресурсів там не бачу...

Оригинал

Освіта.ua
29.12.2020

Популярные блоги
Г. Громко: убранный школьный подвал – это еще не укрытие Нельзя перекладывать ответственность за обустройство укрытий на руководителей школ
Е. Козолуп: образование скоро умрет с таким руководством Высокопоставленные должностные лица достаточно хайпонули на комментариях о начале обучения в очном формате
И. Ликарчук: будем трезвонить звонком под вой сирен? Утраченные или не полученные знания можно восстановить или получить позже, а потерянную жизнь – никогда
В. Онацкий: возобновлять ли очное обучение в сентябре? Возобновление очного обучения – это реальная угроза безопасности участников образовательного процесса
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Павел
Не нужно особенно модернизировать ВНО. Проще всего распространить правила приёма в ВУЗы, как в этом году разрешили поступать в колледжи (техникумы) выпускникам школ прошлых лет и выпускникам ПТУ: как по сертификатам ВНО, так и по оценкам вступительных экзаменов. Возможность поступить в ВУЗ, сдавая экзамены, ограничив одним ВУЗ. Тогда как по сертификатам ВНО - возможность в 5 раз больше.