А. Мирошниченко: что входит в обязанности детей?

Не путайте элементарную этику общения с уважением к учителю, которая требуется как норма

А. Мирошниченко: что входит в обязанности детей?

Автор: Александр Мирошниченко, актер, режиссер, драматург.

Модний тренд. Популярний аргумент. Начебто «залізобетонний». Якщо добре не розмірковувати. Як тільки заходить мова про права дітей. Миттєво. І в усіх варіантах. Виникають коменти в стилі: «…про права діти знають, а от про обов’язки вони нічого не знають!»

А дійсно! Ну без пафосу і з підключенням розуму. Скажіть. А що є обов’язками дітей?

Вже бачу, як дехто набрав повітря і готовий перейти в атаку на недоумка, який задає такі питання. Але пафос - це не відповідь. Отже. Якщо підключити мозок. Давайте підемо від зворотного. Перерахуємо що не є обов’язками дитини, але подається саме як обов’язки.

Обов’язком не є поважати когось за ознакою запису в трудовій книжці. Поважають особистість, а не посаду. І давайте не плутати елементарну етику спілкування з повагою до вчителя, яку вимагають як норму.

Обов’язком не є любити школу. Так! Любов завойовують, а не вимагають. Тому численні фальшиві плачі на лінійках про «школу нашу кохану» - це дуже часто брехня для дорослих, а не реальні дитячі емоції.

Обов’язком дитини не є догляд за технічним станом школи. Оці всі прибирання - це насправді привчання дітей змалечку аж ніяк не до праці, а до того, що їх працю можуть використовувати за правом сильнішого. Себто привчають до правила «у кого влада –той і має рацію».

Обов’язком дитини не є участь в усьому, що безпосередньо не стосується навчальної програми. Тому всі додаткові приколи щодо підготовки всіляких позашкільних заходів - це лише можлива пропозиція від учителів, яку цілком можна послати подалі.

Обов’язком не є гра в шкільну форму чи в інший дрес-код. Ну про це вже сказано супербагато. Це дорослі ігри – не більше.

Обов’язком не є виконання домашніх завдань, якщо їхнє виконання потребує більше ніж години на всі предмети. Навіть для дорослих встановлено восьмигодинний робочий час. Це потреба організму – відпочивати. Якщо вчитель не встигає на уроці – це проблеми вчителя. Учень не зобов’язаний витрачати свій особистий час та, пропрацювавши цілий день в школі, ще й удома «пахати». Зрештою, це просто небезпечно для здоров’я.

Обов’язком не є захоплення тим чи іншим предметом. У кожного свій талант. Одному легко дається математика, а іншому - література. І сенс школи в тому, щоб і дати можливість дитині зрозуміти, у якій царині у неї талант.

Це от такий короткий список основних речей, які чомусь деякі бачать саме як обов’язки дітей.

А що ж насправді для дитини є обов’язком?

Згідно з законодавством, це, звичайно, відвідування школи. Це, безумовно, поведінка без порушень закону. Саме ЗАКОНУ, а не якихось внутрішньошкільних статутів, які знаходяться далеко за рамками закону. Що ще? А в принципі ВСЕ.

Все інше стосується більш тонких матерій типу етики спілкування. Це не означає, що дитина повинна мати права, але не повинна мати жодних обов’язків. Ні! Мова про інше. Просто розмова про дитячі обов’язки - це спосіб вкласти дитину в зручну для дорослих матрицю під соусом обов’язковості.

Але на підставі чого робляться такі висновки? Чому дитину ставлять в умови, коли дорослі забаганки набувають статусу догми? Бо так зручно комусь? Але «зручно» не тотожно поняттю «правомірно». Ось і весь простий висновок…

Оригинал

Освіта.ua
08.12.2020

Популярные блоги
Иван Осадчий: об оценивании учеников 5 классов НУШ По предлагаемому в Методических рекомендациях подходу невозможно выставить оценки за семестр
М. Гринева: воспитываем еще одно поколение, которое не читает Нашим ученикам нужно давать медаль за отвагу, потому что толерантно терпят все болезни нашей образовательной системы
И. Ликарчук: чиновники не представляют свою жизнь без олимпиад Жизнь меняется, формируется совершенно новая общественная ментальность, а у родителей этих олимпиад – «скрепы»
Л. Булыгина: о ежедневной минуте молчания в школах Все, что по указанию и не от сердца, – все обернется против детей и общества
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Гостья
Ха-ха!) Пока читала статью, была уверена, что увижу именно такие комментарии)) КСТАТИ, всякие мероприятия нам спускают департаменты (вы знаете, это наше начальство), в которых заставляют участвовать учителей и заставлять детей участвовать в них. Иногда такой бред предлагают...
М
Для О. Мирошниченко:Ото ти з привітом на всю голову. Іди в театр, чи звідти вигнали? А ще краще біжи працювати вчителем, бо тебе аж пре від "педагогічного досвіду".
Сергій
Просто відвідувати школу? А вчитися, то не є обов’язком? Ось такі фахівці і прискорюють крах освіти зокрема і держави загалом. До тих пір, доки клоуни, актори, і їм подібні будуть оцінювати те, у чому нічого нерозуміють будемо жити та К, як сьогодні і гірше.