В. Онацкий: не надо обезличивать учеников

«Получатель образования» или «ученик»: не чувствовать разницу могут чиновники, но не педагоги

В. Онацкий: не надо обезличивать учеников

Автор: Владимир Онацкий, заместитель директора по учебно-воспитательной работе.

Куди зникають зі шкіл учні? 

Останнім часом спостерігаю таку тенденцію: зі шкіл все частіше кудись зникають учні. Натомість звідкись з'являються здобувачі освіти. Нещодавно навіть бачив зошит для робіт з математики здобувача освіти 2-А класу.

Дійсно, у законодавстві про освіту широко використовується поняття «здобувачі освіти». Це збірне поняття, яке об'єднує вихованців, учнів, студентів, аспірантів, докторантів, семінаристів та навіть курсистів, тобто усіх, хто вчиться, хто здобуває освіту. Але з законодавства ще не прибрали слова «учень», «студент» та інші. Зараз, як і в минулому столітті, у нашій країні до шкіл зараховуються учні, а до ВНЗ – студенти.

Утім, законодавці, працівники МОН все більше тяжіють до вживання виразу «здобувач освіти» замість традиційних слів «учень», «курсант», «слухач», що, на мій погляд, не лише робить нашу мову біднішою, а й знецінює, зменшує статус самої особи, що навчається, адже і вихованець дитячого садочку, і докторант – це лише здобувачі освіти. Але між ними – роки життя й складної розумової праці, які нівелюються узагальненим поняттям «здобувач освіти».

Тенденцію, започатковану чиновниками, підхопили та поширили педагоги на місцях. Бажаючи бути в тренді, здаватися більш сучасними, вони все частіше називають школярів здобувачами освіти, а не просто учнями, ученицями, школярами.

У моїй свідомості слова «учень», «студент», «аспірант» та інші викликають приємні образи. Я уявляю людей, які зростають, і статус яких змінюється. Дошкільник прагне стати учнем, школяр – студентом, студент – аспірантом, але ніхто з них не бажає бути безликим «здобувачем освіти».

Спостерігаючи за військовими парадами на центральних майданах країни, я уявляю, як переповнюються гордістю серця юнаків та дівчат, коли вони чують голос диктора Дмитра Хоркіна: «Крокують ліцеїсти військового ліцею імені Івана Богуна», або коли звертається до них міністр оборони: «Бажаю здоров'я, товариші ліцеїсти! Вітаю вас з річницею Незалежності нашої держави». Чому звертається так до молодих людей міністр оборони? Ліцей, ліцеїст, гімназія, гімназист – слова, які викликають трепет душі. Порівняйте їх з безликим, знеособленим, казенним «здобувач освіти». Не відчувати цю різницю можуть чиновники, а для педагогів - різниця колосальна.

Я пам'ятаю, як хотів швидше стати студентом, і як нас, учорашніх восьмикласників, викладачі в педагогічному училищі називали студентами. Це був новий статус, це спонукало до навчання, до більш свідомого, більш дорослого ставлення до всього. Тоді ж чому ми зараз так нівелюємо статус школярів, гімназистів, ліцеїстів? Добре, що хоч не називаємо школярів та спудеїв отримувачами освітніх послуг. Уявляєте: зошит з математики отримувача освітніх послуг 2-А класу? Правда, круто звучить? А може, через кілька років у підручниках з історії ми прочитаємо: «Здобувачі освіти боронили Україну під Крутами, боролися з фашизмом під час Другої Світової, а пізніше були каталізаторами Революції на граніті та Революції гідності»...

Отже, зникають учні зі шкіл, зникають і директори шкіл, зникають і самі школи, дитячі садочки, палаци дітей та юнацтва. Тепер директиви, накази, листи, які так щедро спускають на місця (жахливий вираз), чиновники адресують керівникам ЗЗСО, ЗДСО... а дітей, студентів, курсантів мають вчити та виховувати не педагоги (вихователі, вчителі, керівники гуртків, професори), а надавачі освітніх послуг.

До чого я веду: у нашій мові, у наших нормативно-правових актах ще є слова, які підкреслюють, вирізняють, диференціюють статус людини, що навчається, статус педагога. Тож бережімо красу рідної мови, а людей не будемо знеособлювати та принижувати.

Оригинал

Освіта.ua
23.11.2020

Популярные блоги
Е. Кравченко: неужели только экзамен гарантирует знания? Надо создавать не экзамены, а систему нормального патриотического воспитания в школах
Я. Абрамейцева: в чем цель обязательной математики? Выпускники 2023 важнейшие годы почти не имеют возможности овладевать предметами вообще
Игорь Ликарчук: хайп вокруг оценивания учеников Оценка давно утратила дидактическую значимость и превратилась в холодную формальность для отчета
Е. Козолуп: почему учитель должен работать на 150%? «Менеджеры» довели образование до такого состояния, что учитель должен делать свою работу на 150% при любых условиях
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев