А. Махов: они потеряли дом, но сохранили Родину

Студенты-переселенцы с оккупированных территорий верят: все, что они сделали для переезда - не зря

А. Махов: они потеряли дом, но сохранили Родину

Автор: Александр Махов, журналист.

Вони обрали: втратити дім, але зберегти Батьківщину.

Ви знали, як абітурієнти з окупованих територій цього року вступали у виші? А знаєте, що вступна кампанія для них закінчилась лише 23 жовтня?

Юлія (ім‘я змінено) приїхала з Донецька. Їй довелося їхати через Росію, порушуючи закон. Адже окупанти через коронавірус закрили не тільки КПВВ на Донбасі, а й так званий кордон між «ДНР» та «ЛНР». Батьки Юлії не підтримали її вибір, бажаючих однокласників поїхати в Україну теж не знайшлося. Але вона ризикнула. Півтори доби в дорозі одна, без сну, з постійним хвилюванням за своє життя - доїде чи ні. Її голос досі тремтить, коли вона розповідає свою історію. Але поруч із тремтінням я відчув і гордість за себе - наважилась і зробила такий важливий для себе крок.

17-річна Оксана (ім’я змінено) з Криму усміхнена - «я почувствовала себя дома» - говорить вона мені. Дівчина їхала лише зі свідоцтвом про народження і без супроводу. Дивно, але саме українські прикордонники не хотіли пропускати, мовляв, не вистачає документів. Погрожували затриманням. Як тільки Оксана опинилась на материку - дорога назад для неї зачинилася. У Криму РФ ввела правило для українців на час карантину - один виїзд за межі півострова. Зараз в Криму близько 70 «студентів-арештантів».

Софія добиралася з Луганська через КПВВ в Станиці Луганській. Ніч не спала, щоб не проспати автобус о 5 ранку. Відстояла чергу на цей автобус. Гроші були лише на один тест на коронавірус, тому їхати довелося самій.

Двоє з дівчат, з якими я спілкувався наживо, виглядають такими, що вирвалися з полону.

Цього року Міносвіти значно спростило умови вступи для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій - без українського паспорту, без здачі ЗНО, можна обрати будь-який виш. Виділили (дуже самовпевнено) майже 13000 бюджетних місць для таких студентів (за чотири минулі роки загалом - 6000 вступників). Але все одно приїхало - геть мало. Близько 2000 станом на 1 вересня. Свіжих даних на 23 жовтня ще немає.

Повна статистика - на фото. 

Я вважаю, що кількість вступників з окупованих територій - катастрофічно мала.

Чому?

Самі абітурієнти розповідають, що на окуповані території інформація про умови вступу майже не доходить. Крім того, майже у всіх немає підтримки серед родичів (які підтримують окупаційну владу), і власних грошей теж немає. Діє серйозна пропаганда щодо життя в Україні - «фашисти, майдануті, російська мова під забороною». Як 17-річному підлітку наважитися на переїзд у таких умовах?

У кримчанки і луганчанки ніхто з однокласників не поїхав вступати. У дончанки лише двоє з паралельного класу.

Навіть переїзд, хоч і значний крок, але це не все, треба ж ще виживати. На відміну від студентів з умовної Полтави чи Чернівців - у студентів з Луганська, Донецька та Криму немає можливості поїхати на вихідні додому на автобусі, їм ніхто не надішле Новою поштою консервацію. Є близько 1200 грн стипендії і ще (в кращому випадку) близько 1000 грн виплат як переселенцям.

Для мене це важливий матеріал. Я впевнений, що за дітей на окупованих територіях треба боротися. І 2000 абітурієнтів щороку з окупованої частини нашої країни - це критично мало.

Юлія сказала мені – вірить: все, що вона зробила для переїзду - не дарма.

А для мене їхні історії значать те, що армія стоїть на сході недарма.

Оригинал

Освіта.ua
03.11.2020

Популярные блоги
Н. Глюза: снова старые схемы и двойные стандарты На ЗНО живет страшный вирус, его не берут ни маска, ни антисептик, а выпускной будут гулять без масок
А. Мирошниченко: советы учителям от киноактера Даже примитивная камера увеличивает все эмоции и раскрывает большие и маленькие секреты
И. Ликарчук: ЗНО становится токсичным для образования ЗНО должно быть отделено от школы, для сохранения как ЗНО, так и нормальной школы
Д. Ламза: учитель должен оставлять проблемы вне школы Нужно оставлять негатив за порогом школы, а детям нести и сеять доброе, разумное, вечное
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев