Е. Стадный: о средствах на высшее образование в 2021

Увеличение минималки повлекло за собой дополнительных 4,5 млрд расходов потребления для вузов

Е. Стадный: о средствах на высшее образование в 2021

Автор: Егор Стадный, экс-заместитель министра образования и науки.

Уряд подав до парламенту проекту бюджету 2021 року. До фінішу бюджетного процесу дуже далеко, тому можна буде прокоментувати лише те, що маємо на старті.

Збільшення мінімалки потягнуло за собою додаткових 4,5 млрд видатків споживання для закладів вищої освіти, у проекті подані майже 22 млрд грн.

Ці кошти повинні бути розподілені між закладами вищої освіти за прозорою формулою на основі показників їх освітньої, наукової та міжнародної діяльності, як того вимагає Бюджетний кодекс та урядова постанова.

Згадана постанова вимагає, щоб з 2021 року усі заклади, включно з КНУ ім. Шевченка, фінансувались за формулою. У проекті бюджету фінансування КНУ включене в загальний рядок.

Так само за формулою з цього року повинні розподілятись кошти між закладами вищої освіти зі сфери управління МОЗ, МВС, Мінкульту.

З 2021 року наша команда планувала додати до формули показник працевлаштування випускників. Для цього від А до Я були зроблені усі кроки з розробки цієї електронної системи моніторингу працевлаштування випускників, її запуск запланований на листопад 2021 року. Цікаво, чи буде доданий цей показник до формули? Або простішими словами, чи будуть отримувати більше коштів платників податків ті університети, чиї випускники користуються більшим попитом у роботодавців?

Чи подав МОН законодавчі зміни для відкриття бюджетного фінансування для приватних закладів вищої освіти? Риторичне питання. Хоча це було в плані дій уряду, а також це передвиборча обіцянка влади.

Чи буде нинішнє керівництво МОН публікувати детальні результати розподілу коштів, як це вперше за всю історію було зроблено у січні 2020 року? Дуже прикро констатувати, але, наприклад, розподіл резерву у 2020 році (1,6% від всього фінансування), який нещодавно здійснив МОН, відбувся повністю непублічно. А це лакмусовий папірець.

Також у проекті бюджету є рядок фонду розвитку закладів вищої освіти та закладів фахової передвищої освіти розміром 1 мільярд грн. Це капітальні видатки на ремонти та будівництва.

Подібний фонд, але менший і лише для вищої освіти, був у 2020 році до секвестру. Тоді для майбутнього розподілу цих коштів ми заклали числові критерії, які дуже просто усім перевірити. Головне питання: як будуть розподілені ці кошти у 2021 році? Їх отримають заклади, які надають найкращу освіту? Чи кошти платників податків отримають ті, хто активно підтримує нинішнього т.в.о. міністра? Це можна буде дуже легко перевірити.

Оригинал

Освіта.ua
16.09.2020

Популярные блоги
И. Ликарчук: учиться нужно только тем, кто этого хочет Полное общее среднее образование должно быть не общеобязательным, а общедоступным
Д. Ламза: никто не хочет идти в образование или школа без учителей От Кабинета Министров нет никаких действий по повышению значимости профессии учителя
С. Колебошин: 3000 спартанцев (задача о молодых учителях) 3000 молодых учителей на 15000 школ, в среднем - 1 новый учитель на 5 школ
И. Совсун: как надолго еще хватит запала учителей? Между победителями мировых олимпиад и средним базовым уровнем украинских школ гигантская пропасть
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев