О. Охредько: как иностранцы учатся в вузах Крыма

Пытаясь легализовать захваченную территорию, Россия привлекает иностранцев в крымские вузы

О. Охредько: как иностранцы учатся в вузах Крыма

Автор: Олег Охредько, эксперт, аналитик Центра гражданского образования «Альменда».

Кримські вищі навчальні заклади завжди навчали велику кількість студентів та студенток з усіх частин світу. Проте з початком окупації більшість з них покинули кримські виші. Так, у Кримському медичному державному університеті, який був «втягнутий» до освітнього монстра Кримського Федерального університету, кількість іноземних студентів скоротилося з 2,5 тисячі до 400. А у звіті очільниці окупаційного Міністерства освіти Н. Гончарової у 2015 році до кримських вишів вступило близько 200 іноземних студентів.

Намагаючись легалізувати захоплену територію різними шляхами, Росія доклала не мало зусиль для залучення іноземців до кримських вишів. Для створення необхідної картинки окупанти запрошують на навчання з усіх куточків світу, і деякі шпаринки знаходяться, поступово кількість іноземців зростає. І незважаючи на це, інформацію про іноземних студентів знайти край важко, тільки з відкритих джерел можливо «вичавити» якісь крихти.

У Кримському Федеральному університеті у 2020 році навчається 2272 іноземних студентів та студенток з 54 країн, в тому числі з Індії, Узбекистану, Йорданії, Нігерії, Казахстану, Палестини, Кореї, Китаю та інших держав.

Проте кількість студентів та країн постійно змінюється. У вересні 2019 року начальник управління міжнародної діяльності КФУ О. Мащенко розповідав китайським представникам, що в КФУ навчається майже 2500 іноземців з 59 країн світу, а через місяць проректор з міжнародної діяльності та інформаційної політики КФУ С. Юрченко на прес-конференції в МІА «Росія сьогодні». Але, мабуть, найточшіша цифра на сьогодні – це звіт КФУ щодо пандемії на 13 березня 2020 року, у якому повідомляється, що навчається 2272 іноземних студентів та студенток, які приїхали з 54 країн.

Колаборанти з КФУ навіть вдаються до певних маніпуляцій, щоб збільшити кількість іноземних студентів або країн. Так, до іноземців зараховують дітей з окупованих Донецької та Луганської областей або наявність навіть одного студента дозволяє вказувати певні країни, наприклад, з Італії у КФУ навчався один студент, а з Китаю – шість. А розповідаючи про співпрацю КФУ з вишами з Європейського Союзу окупанти вказують Університет ім. Фредеріка з Кіпру. На базі цього вишу влітку 2019 року була організована мовна школа для декількох студентів. Окрім того, це приватний навчальний заклад, рік навчання в якому коштував близько 8 тисяч євро.

Разом з тим деякі країни відходять від міжнародних санкцій і починають співпрацювати з вишами з окупованого Криму.

Почалися певні дії з Китаєм. Торік влітку кримські студенти побували в ознайомчій поїздці до Китайської Народної Республіки. Розвивається взаємодія з Пекінським університетом мови та культури, Пекінським педагогічним науково-дослідним інститутом Люйтун, Шандунським транспортним університетом.

Не залишили осторонь окупанти ще одну недемократичну країну. Нещодавно делегація з КФУ відвідала Іран, де почав налагоджувати зв’язки з Університетом релігій та вірувань.

Проте, мабуть, найбільшим освітнім партнером для окупаційного Кримського Федерального Університету є Індія. Ще до окупації тисячі індійських студентів навчалися в Криму, в основному в Кримському медичному державному університеті ім. С. І. Георгієвського. І в наші часи індійська молодь приїжджає до Медичної академії у складі КФУ, у 2017 році студентів з Індії в академії нараховувалося близько 600 осіб. А цього року так звана міністерка фінансів Криму Ірина Ківко під час відвідування Індії з робочим візитом у лютому 2020 року повідомила, що у вишах окупованого Криму навчається близько тисячі громадян Індії. Недарма на сайті КФУ серед іноземних партнерів вказані дві індійські організації (ООО «Виза зон эдьюкейшн & имигрейшн серсисес» та «Манмарт Хелтхкер Прайвит Лимитед»), хоча всі інші партнери, які організовують міжнародну діяльність КФУ – це російські фірми.

Не залишається осторонь залучення до навчання іноземних студентів та студенток ще один освітній монстр, який «підім’яв» під себе севастопольські заклади вищої освіти – Севастопольській державний університет. У Севастопольському державному університеті навчається майже 1000 іноземних студентів, в основному з Вірменії, Киргизії, Таджикистану, але є з Сенегалу, Конго. Про міжнародні зв’язки розповідає інформація на сайті СевДУ в розділі про міжнародних партнерів. Так, університет має офіційні представництва у Сирії, Узбекистані, Киргизстані та Казахстані, окрім того, співпрацює (подається мовою оригіналу):

ВУЗИ ПАРТНЕРИ

 • Harbin Cambridge College (Харбинский Кембриджский институт, Китай);
 • City Unity college (Колледж городского единства, Греция);
 • University of Applied Sciences Upper Austria (Университет прикладных наук Верхней Австрии);
 • BIFROST University (Бифрост Университет, Исландия);
 • Technical University of Berlin (Технический университет Берлина);
 • Yarmouk University (Университет Ярмук, Иордания);
 • Jadara University (Университет Джадары, Иордания);
 • Исследовательский центр «Аль-Раи» (Иордания);
 • Shanghai College of Publishing and Printing (Шанхайский колледж издательского дела и печати, Китай);
 • Ханойский филиал Института русского языка им. А.С. Пушкина (Вьетнам);
 • Университет Ибн Тофаиль (Марокко);
 • ГУ «Центр международных программ» (Таджикистан);
 • Генеральный Директорат памятников древностей и музеев (Сирия);
 • Факультет безопасности Университета г. Белграда​ (Сербия).

Підводячи підсумки, потрібно зазначити:

 • після навчання в тимчасово окупованому Криму іноземні студенти не мають права скористатися українською процедурою атестації для кримчан, і їх дипломи в більшості держав не будуть визнаватися;
 • українській державі потрібно активізувати діяльність щодо інформування міжнародної спільноти та конкретних держав про порушення міжнародних санкцій;
 • не зважаючи на титанічні спроби окупантів повернути славу кримських вишів, вони так і залишаються на маргінезі, залучаючи студентів із слаборозвинутих або недемократичних держав.

Освіта.ua
21.07.2020

Популярные блоги
Л. Булыгина: о ежедневной минуте молчания в школах Все, что по указанию и не от сердца, – все обернется против детей и общества
Л. Гриневич: дети за границей имеют двойную нагрузку Чтобы избежать двойной нагрузки, необходимо наработать механизм перезачета результатов
Е. Северенчук: для детей важно качество расписания Не так важна нагрузка, как грамотный подход к формированию расписания и рабочего дня ребенка
В. Спиваковский: у родителей очень поменялись приоритеты На первое место вышла безопасность ребенка, на второе – социализация, и только на третье – знания
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев