В. Онацкий: нужно ли увеличивать «вес» аттестата?

Нужно вообще не учитывать балл документа об образовании при определении конкурсного балла абитуриента

В. Онацкий: нужно ли увеличивать «вес» аттестата?

Автор: Владимир Онацкий, заместитель директора по учебно-воспитательной работе.

На думку, т. в. о. міністра освіти пана Сергія Шкарлета, максимальний бал свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти 10 відсотків, які надають окремі ЗВО при вступі, - це дуже мала оцінка навчальних досягнень учнів.

Нумо розбиратися разом: можливо, і дійсно варто збільшити вагу документа про шкільну освіту. Що відображає середній бал свідоцтва? В ідеалі, він мав би відображати успішність випускника школи. Насправді, може відображати не лише академічні юнака чи дівчини, а й лояльність педагогів, рівень навчального закладу, який закінчила дитина, участь батьків у житті класу та школи, поведінку учня, стан відвідування школи і ще безліч факторів, які могли вплинути на підсумкову оцінку.

Як правило, педагоги переймаються подальшою долею своїх учнів і максимально стараються дати якісні знання з тих предметів, які учні будуть складати на ЗНО, які потрібні для вступу на обрані спеціальності. При цьому дуже поблажливі до опанування учнями інших дисциплін.

Між результатами ЗНО та шкільною оцінкою, як правило, дуже висока кореляція. Оцінка, виставлена учителем, може відрізнятися в межах 1-2 балів, що є нормальним, враховуючи стрес та інші фактори ЗНО. Але чи була б кореляція такою високою між всіма шкільними оцінками та незалежним оцінюванням усіх предметів. Ніхто це не досліджував, а тому підтвердити чи спростувати не можемо. Разом з цим, усі учасники освітнього процесу зазначають, що особлива увага приділяється тим предметам, які будуть складатися на ЗНО.

Саме незалежне оцінювання стало причиною того, що вся увага учнів та вчителів зосереджена на предметах ЗНО. У перші роки проведення тестування чиновники від освіти ще заявляли, що успіхи дитини на ЗНО залежать не лише від навчального закладу, а й від багатьох інших факторів. При цьому оприлюднюються різноманітні рейтинги навчальних закладів. І що ж показують ці рейтинги? На перших позиціях заклади, які відбирають академічного обдарованих учнів на навчання, у яких жорсткий внутрішній рейтинг. Зрозуміло, щоб хоч якось бути на рівні з цими навчальними закладами, звичайні школи кидають усі сили на підготовку учнів з меншими академічними здібностями, з меншою мотивацією, з меншим інтересом на засвоєння хоча б тих предметів, які потрібні для вступу.

Та система ЗНО, що є зараз, змушує вчителів за руку водити випускників на тестування. І провал учня на ЗНО сприймається як провал навчального закладу, як пляма на фасаді, і будь-який директор скаже: «От, замість того, щоб сидіти над технологіями чи мистецтвом, краще б більше уваги приділив українській мові». Так предмети стають пріоритетними і не дуже.

Можна припустити, що середній бал свідоцтва відображає рівень навчальних досягнень учнів. Але ж для ВНЗ важливий не міфічний рівень знань з усіх предметів, а реальний (з тих дисциплін, які стануть базовими при опануванні професією). А що засвідчує атестат особи, яка закінчила школу двадцять років тому? Її актуальні знання відповідають тим оцінкам, які виставлені в атестаті?

На думку того ж пана Шкарлета, людина, яка закінчила школу двадцять років тому, не здатна здати ЗНО, то що ж тоді буде засвідчувати середній бал атестата?

Отже, на мій погляд, необхідно взагалі не враховувати бал документа про освіту при визначенні конкурсного бала вступника. Єдиним мірилом мають бути результати ЗНО та конкурсних випробувань на творчі спеціальності.

Оригинал

Освіта.ua
14.07.2020

Популярные блоги
Иван Осадчий: об оценивании учеников 5 классов НУШ По предлагаемому в Методических рекомендациях подходу невозможно выставить оценки за семестр
М. Гринева: воспитываем еще одно поколение, которое не читает Нашим ученикам нужно давать медаль за отвагу, потому что толерантно терпят все болезни нашей образовательной системы
И. Ликарчук: чиновники не представляют свою жизнь без олимпиад Жизнь меняется, формируется совершенно новая общественная ментальность, а у родителей этих олимпиад – «скрепы»
Л. Булыгина: о ежедневной минуте молчания в школах Все, что по указанию и не от сердца, – все обернется против детей и общества
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев