В. Онацкий: о чем я сказал бы на коллегии МОН: снова о ДПА

Если Министерство образования не может выполнить свои функции, то стоит искать, кто это сделает за него

В. Онацкий: о чем я сказал бы на коллегии МОН: снова о ДПА

Автор: Владимир Онацкий, заместитель директора по учебно-воспитательной работе.

Палким прихильникам ЗНО хочу сказати: я з вами. Коли тільки-но запроваджували зовнішнє оцінювання, мої учні говорили: «Чому на нас експериментують? От спочатку хай учителі складуть тести, а потім ми!» Не питання: учителі так учителі. Довелося сісти за підручники і через три місяці бігти на пункт тестування. Так я став студентом юридичного факультету Червоного університету. Шість років навчання, диплом з відзнакою. Усе це завдяки ЗНО. Тому всі закиди про те, що ніби я хочу скасування ЗНО, залиште при собі і ніколи їх щодо мене не висловлюйте.

Я щиро хочу звільнення від ДПА в цьому році всіх. Я підтримую рішення ДОН КМДА про звільнення учнів шкіл та ПТУ від проходження ДПА в цьому році. Мені дуже шкода, що це рішення ще досі не підтримано Міністерством освіти і науки України, але те, що ніхто не відважився його скасувати, говорить про те, що до нього потрібно серйозно віднестися і розібратися в його правильності, правомірності і ухвалити аналогічне для всієї країни.

Я належу до людей, уражених Чорнобильським синдромом, бо вважаю, що саме Чорнобильська трагедія негативно вплинула на здоров'я багатьох поколінь у нашій країні. Статистика підтверджує це. Разом з цим потрібно зазначити, що за кілька місяців значна частина людей у нашій країні набула ковід-синдрому, адже дійсно, після Чорнобиля, на сьогодні це найбільша планетарна проблема.

Саме тому в нашій країні оголошено надзвичайну ситуацію. Думаю, що уряд у цьому випадку має рацію: є реальна загроза життю та здоров'ю людей. Я не буду повторювати про щоденну кількість захворювань, про кількість дитячих смертей.

Законодавство приписує, що у випадку надзвичайної ситуації Міністерство освіти і науки, або місцеві органи управління освіти мають звільнити учнів від ДПА.

Усі спроби освітянської спільноти достукатися до пані Мандзій виявились марними. Саме тому кияни почали звертатися до мера Кличка з проханням захистити дітей міста. Численні звернення були проаналізовані київською владою і ухвалено управлінське рішення: звільнити учнів від ДПА.

У МОН відреагували заявами, що рішення ДОН КМДА є нечинним та не підлягає виконанню. Чим же аргументує пані Мандзій свою позицію? На думку міністерки, «ДПА у формі ЗНО є єдиним процесом, який передбачений 47 статтею Закону «Про повну загальну середню освіту». Тому це важливо зрозуміти, що це обов'язковий процес, який має відбутися. Безперечно, з урахування епідеміологічної ситуації. На сьогоднішній день є вимоги головного державного санітарного лікаря, їх треба забезпечити. І підстав для непроведення ДПА у нас немає», - підкреслила Мандзій.

Що ж такого у згадуваний статті 47? Вона про ДПА? Ні, вона про ЗНО. Отже, на думку пані Мандзій діти мають складати ДПА, бо «учні, які завершують здобуття базової чи профільної середньої освіти, проходять державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього незалежного оцінювання, крім випадків, визначених законодавством». Дивно тут якось записано: якщо діяти відповідно до цієї статті, то виявляється, що і учні 9 класів мали б складати ДПА в формі ЗНО. Однак ми ж знаємо, що ДПА у формі ЗНО стає обов'язковим лише з 2027 року. Це записано в пункті 6 прикінцевих положень закону: «До 2027 року запровадження державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання можливе за рішенням центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки». Таким чином, не можна прийняти аргумент пані Любомири, що випускники шкіл, ПТУ та студенти коледжів мають проходити ДПА виключно у формі ЗНО,він не відповідає дійсності. Закон реально каже про інше.

Як же, насправді, має проходити ДПА? Відповідь на це дає стаття 17 згадуваного закону: «Кожен учень має пройти державну підсумкову атестацію за кожний рівень повної загальної середньої освіти з державної мови, математики та інших предметів, визначених центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, крім випадків, визначених законодавством». Нагадаю, Положення про ДПА передбачає скасування ДПА у випадках надзвичайної ситуації.

Як ми бачимо, аргументи МОН розбиваються об законодавство. Тим, у кого ще є сумніви, що не законами, а наказом МОН визначено, що в цьому році діти мають складати ДПА у формі ЗНО, раджу ознайомитися з наказом МОН №1332 від 23.10.2019 року, яким і визначено, що учні мають складати ДПА в формі ЗНО.

Варто зазначити, що коли мова йде про звільнення від ДПА, то абсолютно не має значення форма проведення ЗНО, адже звільняються діти не від форми, а від самої процедури.

Ще один аргумент, який наводить МОН полягає в тому, що «Рішення про скасування ДПА може прийняти тільки Верховна Рада чи Кабмін через епідеміологічну ситуацію» не витримує критики, адже в Положенні про ДПА зазначено, що це обов'язок МОН або місцевих органів управління освіти. Але дійсно, якщо МОН не може виконати свої функції, то варто шукати, хто це зробить за нього. У Києві це зробив ДОН, а в масштабах країни, за МОН це має зробити КМУ, ВРУ, пан Ляшко, а, може, пан Президент. То для чого нам МОН?

Можна продовжувати наводити аргументи, але для чого? Вони давно озвучені.

Через кілька годин відбувається Колегія МОН. Звісно, мене не там не буде. Доводити позицію Києва і необхідність повного скасування ДПА-2020 будуть пані Олена Фіданян, директорка департаменту столичної освіти, та пані Світлана Олексюк, директорка столичної школи, дві жінки з багатотисячної київської освітянської спільноти, яка підтримала рішення про звільнення від ДПА київських учнів. Щиро бажаю цим мужнім колежанкам удачі. Вірю у перемогу здорового глузду!

Р.S. У 2008 році я складав ЗНО, тоді потрібно було дати приклад учням. Зараз пані Мандзій також може дати приклад учням: разом зі своїми помічниками, радниками, юристами, ласкаво просимо, на пункт тестування для складання ЗНО, маски і рукавички не забудьте взяти з собою.

Оригинал

Освіта.ua
12.06.2020

Популярные блоги
Иван Осадчий: об оценивании учеников 5 классов НУШ По предлагаемому в Методических рекомендациях подходу невозможно выставить оценки за семестр
М. Гринева: воспитываем еще одно поколение, которое не читает Нашим ученикам нужно давать медаль за отвагу, потому что толерантно терпят все болезни нашей образовательной системы
И. Ликарчук: чиновники не представляют свою жизнь без олимпиад Жизнь меняется, формируется совершенно новая общественная ментальность, а у родителей этих олимпиад – «скрепы»
Л. Булыгина: о ежедневной минуте молчания в школах Все, что по указанию и не от сердца, – все обернется против детей и общества
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Александр Васильевич
Великолепная статья! Все аргументированно, выводы сделаны правильные. Только уповать приходится на понимание провластных невежд. А это все равно, что толочь воду в ступе. Не возможно доказать дураку, что он дурак, именно потому, что он ДУРАК. Госпадин Владимир Онацкий, Вы не рассматривали иной вариант, а не просто тупое упрямство умственно ограниченной особи, не желающей даже слышать об отмене ДПА? Подумайте. Удачи Вам!